sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Enea wydała zgodę na budowę ostrołęckiej elektrowni

Teren budowy nowej elektrowni w OstrołęceNadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Enei zagłosowało za wydaniem kierunkowej zgody na budowę elektrowni węglowej w Ostrołęce. Organizacje społeczne nie kryją oburzenia. Podkreślają, że to zgoda na wyrzucenie 6 mld zł w błoto.

O przegłosowaniu zgody kierunkowej na budowę Ostrołęki C przez Eneę zadecydowały głosy akcjonariusza większościowego, jakim jest Skarb Państwa, czyli w praktyce Ministerstwa Energii, które nadzoruje branżę węglową.

ReklamaZa wydaniem kierunkowej zgody na przystąpienie do etapu budowy w ramach projektu Ostrołęka C - jak informuje Pracownia na rzecz Wszystkich Istot - oddano 248 684 351 głosów przy czym Skarb Państwa posiadał na NWZA ENEI 227 357 768 głosów, przeciw było 22 197 263 głosów, zaś wstrzymało się 59 524 660. Oznacza to, że nawet niektóre zarządzane przez spółki Skarbu Państwa instytucje finansowe takie jak PZU OFE, PKO BP OFE, czy fundusze inwestycyjne PZU wstrzymały się od głosu lub zagłosowały przeciw tej decyzji.

- Skarb Państwa naraża swoim uporem Eneę oraz Energę na długotrwałą utratę zaufania inwestorów instytucjonalnych i rynków finansowych. Celem głównego akcjonariusza powinno być dbanie o stabilność spółki w średnim i długim terminie, a nie dążenie do rozpoczęcia budowy nieopłacalnej elektrowni przed wyborami samorządowymi - komentuje Kuba Gogolewski, kampanier finansowy z Fundacji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE", który brał udział w zgromadzeniu jako akcjonariusz indywidualny.

ReklamaAnalitcy z Fundacji Instrat dowodzą, że warta ponad 5 mld zł netto (6,02 mld brutto) elektrownia, w optymistycznym dla inwestora scenariuszu wymaga "dołożenia" co najmniej dodatkowych 2,34 mld na starcie, czyli ok. 50 proc. kosztu budowy. Jej opłacalności nie zagwarantują przychody z rynku mocy, na co liczył inwestor, a spółce celowej może grozić ponowne postępowanie środowiskowe, co może znacząco utrudnić i opóźnić cały proces inwestycyjny o kilka lat.

Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie Stop Elektrowni Ostrołęka C.
Wyświetleń: 4931 komentarze: -
10:43, 07.10.2018r. Drukuj