piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Platforma w strzępach

Ostrołęcka Platforma Obywatelska przeżywa największy od lat kryzys. Kilku bardzo ważnych członków lokalnych struktur w tegorocznych wyborach startuje z list konkurencyjnych komitetów. Ich miejsce zajęły nowe osoby, niektóre przeszły... z konkurencyjnych komitetów.

Słabnące notowania Platformy Obywatelskiej w kraju spowodowały ucieczkę wielu członków do innych partii. Z tonącego okrętu uciekł były poseł Andrzej Kania, który zasiada obecnie w szeregach prawicowej partii Jarosława Gowina. Sytuacja w partii Grzegorza Schetyny była na tyle zła, że w tegorocznych wyborach samorządowych stworzono wspólne listy z partią .Nowoczesna. Obie partie do wyborów idą jako Koalicja Obywatelska (KO).

ReklamaNa listach do ostrołęckiej rady miasta w trzech okręgach znaleźli się czołowi działacze obu ugrupowań, ale też nauczyciele, lekarze czy sportowcy. Na listach PO w tegorocznych wyborach zabrakło dwóch znanych kandydatów, którzy przez wiele lat byli mocno związani z partią Grzegorza Schetyny. Z konkurencyjnych komitetów startują Maciej Kleczkowski (Ostrołęka dla Wszystkich Łukasza Kulika) i Dariusz Małkowski (Bezpartyjne Miasto Ostrołęka założone przez Jakuba Frydryka i Mariusza Mierzejewskiego). Pojawiły się za to nazwiska, które w przeszłości pojawiały się na listach innych komitetów. Koalicja Obywatelska w tegorocznych wyborach to nie tylko zjednoczenie dwóch partii o słabych notowaniach w skali kraju, ale także zlepek wielu środowisk.

Na listach nie mogło zabraknąć lidera koalicji Mariusza Popielarza, który kandyduje z ramienia PO i Nowoczesnej na urząd prezydenta Ostrołęki. Są osoby znane w ostrołęckim samorządzie, ale też takie, których nazwiska nie pojawiały się dotychczas w lokalnej polityce.

ReklamaOkręg nr 1
W pierwszym okręgu z "jedynki" startuje Adam Kurpiewski - obecny radny, ale już ze stażem z kadencji 2006-2010. Gdy został radnym po raz pierwszy, zasłynął ze swojej skrupulatności i bardzo konkretnych pytań o inwestycje w mieście. Co ciekawe, Kurpiewski na jednej liście znalazł się z Markiem Gogulskim, którego na łamach naszego portalu krytykował za głośną inwestycje dotyczącą budowy sztucznego boiska w Ostrołęce. Kurpiewski w przeszłości pracował w biurze Andrzeja Kani. Posadę asystenta stracił po aferze z Teneryfą. Pomimo tego, że jest przedsiębiorcą, nie gardzi pracą na etacie. Za czasów rządów PO pracował w ostrołęckim PKS. Pracę stracił po prywatyzacji, gdy komunikację autobusową w regionie przejęła spółka Mobilis. W obecnej kadencji radny Kurpiewski często popierał wnioski prezydenta Kotowskiego. Prywatnie wiele czasu spędzał z radnym PiS Michałem Skowrońskim. Radnych połączyła pasja do biegania, która niestety szybko minęła. Koleżeńskie drogi obu radnych rozeszły się, a Kurpiewski w ostatnich miesiącach znów coraz dokładniej przepytuje prezydenta Kotowskiego z miejskich inwestycji.

W tym samym okręgu znajdziemy na liście Małgorzatę Kozerę - sekretarkę Mariusza Popielarza, dyrektora ostrołęckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie. Kobieta w przeszłości ubiegała się już o mandat radnej. W roku 2010 i 2014 bez powodzenia startowała w wyborach samorządowych z list Platformy Obywatelskiej, uzyskując niewielki procent głosów. Działa w radzie osiedla Dzieci Polskich.

Z listy Koalicji Obywatelskiej startuje też Marek Gogulski - radny w latach 2002-2006 i 2006-2010. Gogulski w 2002 roku uzyskał mandat radnego w okręgu wyborczym nr 1 z listy "Komitetu Wyborczego ARR MPW". Gogulski to nauczyciel wychowania fizycznego, obecnie pracuje w Szkole Podstawowej nr 2 im. S. Staszica w Ostrołęce. W przeszłości trener piłkarzy, który z powodzeniem prowadził grupy młodzieżowe. W radzie miasta wspierał politykę Janusza Kotowskiego, głosował m.in. za zmianą nazw ulic w 2009 roku, pomimo wyraźnego podziału nawet wśród radnych PiS. W przeszłości Gogulski do rady miasta próbował dostać się z list Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki (TPO), koalicjanta PiS, ugrupowania nazywanego także PiS-bis.

ReklamaGłos będzie można oddać również na Bartosza Stryjewskiego - postać znaną szczególnie w kręgach miłośników sportu. Bartosz jest m.in. instruktorem sportowym i trenerem personalnym, to także trener przygotowania fizycznego piłkarzy MZKS Narew 1962 Ostrołęka. Stryjewski z powodzeniem realizuje się też jako przedsiębiorca - prowadzi jedną z ostrołęckich restauracji z dietetyczną żywnością.

Kolejnym sportowcem jest Damian Krukowski - pięściarz Victorii Ostrołęka, który od kilku lat zapisuje na swoim koncie sukcesy w imprezach najwyższej rangi. Wychowanek trenera Mieczysława Mierzejewskiego w 2016 roku nie zawiódł kibiców w imprezie najwyższej rangi. Podopieczny trenerów Bogusława Mierzejewskiego i Pawła Czartoryskiego wywalczył brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów, które odbyły się Krakowie.

Na listach Koalicji Obywatelskiej jest też najstarszy kandydat tych wyborów w naszym regionie - Tadeusz Choromański, który ma już 90 lat. W 2006 roku ubiegał się o mandat radnego z list komitetu Ryszarda Załuski. W 2011 roku zasłynął z własnego opracowania przebiegu obwodnicy Ostrołęki. Przez cztery dekady pracował w ostrołęckiej elektrowni. Był radnym pierwszej rady miasta w Ostrołęce (1990-1994).

Na liście w pierwszym okręgu znajdziemy także Bożenę Marię Jeruzalską - nauczycielkę z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Ostrołęce. Obecnie opiekun świetlicy, w przeszłości nauczycielka religii. Ukończyła studia teologiczne na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W tym okręgu startuje także Violetta Zych - od niedawna podinspektor w Departamencie Organizacji ostrołęckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego, którą zarządza szef ostrołęckich struktur PO Mariusz Popielarz.

Z listy KO w pierwszym okręgu zrezygnowała Jolanta Krawczyk (numer 8) i jej nazwisko nie pojawia się na kartach wyborczych. W tym miejscu może pojawić się luka lub adnotacja "kandydatka zrezygnowała". Rezygnacja nie spowoduje jednak zmian w numeracji na liście oraz pozycji pozostałych kandydatów.

Okręg nr 2
Listę w drugim okręgu otwiera Mariusz Popielarz - kandydat na prezydenta miasta, od 2007 roku dyrektor ostrołęckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie, przewodniczący ostrołęckich struktur PO oraz rady społecznej szpitala, w przeszłości związany z SLD. Był radnym miasta dwóch kadencji 2002-2006 i 2010-2014. Z wykształcenia jest ekonomistą. Angażuje się w spotkania w ramach Klubu Obywatelskiego, zapraszając do Ostrołęki wielu gości m.in. znanych polityków, dziennikarzy i działaczy. W radzie miasta współtworzył opozycję dla władzy rządzącej w ratuszu. Zdarzało mu się także uczyć radnych kultury. W 2011 roku był bohaterem afery z 50 tys. zł w tle w strukturach PO, ale uparcie bronił swojego dobrego imienia. W roku 2014 bez powodzenia ubiegał się o fotel prezydenta Ostrołęki. Wyprzedzili go Janusz Kotowski i Łukasz Kulik, którzy zmierzyli się w drugiej turze.

Jako "dwójka" z listy wystartuje Krzysztof Strzyżewski - radca prawny, wiceprezes struktur PO w Ostrołęce. W wyborach samorządowych w 2014 roku uzyskał 146 głosów, jednak nie udało mu się wywalczyć mandatu. W drugim okręgu na liście znajdziemy też byłego radnego Mirosława Dąbkowskiego. Od 2007 pełni funkcję dyrektora ostrołęckiego Meditransu, wcześniej był komendantem miejskim policji. Dąbkowski ubiegał się w 2010 roku o fotel prezydenta Ostrołęki, bez powodzenia. W tym samym roku został szefem PO w powiecie ostrołęckim. Był także radnym (2010-2014). Na sesjach rady miasta zabierał głos m.in. w sprawie blokowania budowy sklepów wielkopowierzchniowych w Ostrołęce, wydawał też liczne oświadczenia dotyczące prowadzenia sesji czy polityki uprawianej przez ratusz pod wodzą Janusza Kotowskiego.

Z listy Koalicji Obywatelskiej o mandat radnej ubiega się także Ewa Kurpiewska, prywatnie żona obecnego radnego Adama Kurpiewskiego. W przeszłości już startowała bez powodzenia do rady miasta. Wspólnie z mężem prowadzą w Ostrołęce działalność gospodarczą - sklepy z bielizną.
W tym samym okręgu startuje też ostrołęczanin Karol Grzeszkowiak. 38-latek długi czas pracował w salonie jednej z sieci telefonii komórkowej. Związany ze strukturami Platformy Obywatelskiej, obecnie aktywnie działa na rzecz ugrupowania, widoczny jest na wiecach czy wydarzeniach organizowanych w Urzędzie Marszałkowskim.
Jako szósta na liście znalazła się Anna Popławska, członek zarządu Ostrołęckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Okręg nr 3
W trzecim okręgu listę otwiera lider Nowoczesnej w naszym regionie - Bartosz Truszkowski. 24-latek jest przewodniczącym Nowoczesnej w Ostrołęce, absolwentem studiów prawniczych na Uniwersytecie w Białymstoku, doktorantem z zakresu historii prawa administracyjnego na Uniwersytecie w Białymstoku, gdzie zajmuje się pracą naukową i pracą ze studentami. W kampanii wyborczej aktywnie udziela się w terenie, organizując wiece i konferencje Koalicji Obywatelskiej.

Drugi na liście jest Waldemar Popielarz, prywatnie brat Mariusza Popielarza, radny obecnej kadencji, członek lokalnych struktur PO. Zawodowo związany z ostrołęckim oddziałem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, gdzie zajmuje stanowisko kierownika w jednym z referatów.

Na tej liście znajduje się także Łukasz Podmostko, 35-letni działacz i wiceprzewodniczący koła Nowoczesnej w Ostrołęce. Przedsiębiorca, były dziennikarz jednej z lokalnych gazet, członek zarządu ostrołęckiej wspólnoty mieszkaniowej Villa Piano. Absolwent studiów prawniczych na Uniwersytecie w Białymstoku.
W tym samym okręgu startują też m.in. Krystyna Kurpiewska - nauczycielka, kierowniczka klubu seniora "Jesienne Róże", wiceprzewodnicząca ostrołęckiej rady seniora, członkini rady nadzorczej Ostrołęckiej Spółdzielni Mieszkaniowej; Klaudia Prusaczyk - 22-letnia rodowita ostrołęczanka, działaczka na rzecz praw zwierząt, trenerka personalna. Studentka farmacji na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku; Dariusz Dymerski, 42-letni sekretarz koła Nowoczesnej w Ostrołęce, przedsiębiorca z prawie dwudziestoletnim doświadczeniem. Absolwent Politechniki Warszawskiej na kierunku elektroenergetyka.

ReklamaW trzecim okręgu znajdziemy też osoby związane z medycyną i ostrołęckim szpitalem. Z trzeciego miejsca startuje Ryszard Sidorzak - obecny zastępca dyrektora szpitala do spraw administracyjno-technicznych. Sidorzak w swoim CV może pochwalić się sporym doświadczeniem na różnych stanowiskach. Przez 15 lat pracował w PKS Ostrołęka (zajmował m.in. stanowiska kierownika działu technicznego oraz dyrektora). Był członkiem zarządu i prezesem PUH "Trans-Zbyt", dyrektorem biura Zrzeszenia Przewoźników Drogowych w Ostrołęce, prowadził własną działalność gospodarczą, pracował też w Meditransie, był radnym miasta i wiceprzewodniczącym rady. Na jego życiorys składają się również zdarzenia, o których wolałby nie pamiętać, jak chociażby praca w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, skąd został dyscyplinarnie zwolniony czy incydent z nielegalnym posiadaniem broni. Bogata i czasami niechlubna przeszłość nie przeszkodziła mu w 2016 roku zasiąść w fotelu wicedyrektora ostrołęckiego szpitala. Sidorzak był już dwukrotnie miejskim radnym: w latach 2002-2006 i 2006-2010.

Z kręgu medycyny w trzecim okręgu startuje do rady miasta Elżbieta Anna Zielińska - lekarz okulista. Specjalistka chorób oczu prowadzi własną przychodnię w Ostrołęce, ponadto pracuje na oddziale okulistycznym w Szpitalu im. dr. Wojciecha Oczko w Przasnyszu. Kolejny lekarz to Władysław Prejzendanc - internista z Ostrołęki, pracuje w przychodni zdrowia Hipokrates.

W trzecim okręgu nie brakuje też nauczycieli - to Martyna Teresa Jarosz - emerytowana nauczycielka języka polskiego oraz Anna Koronka - nauczyciel matematyki oraz wieloletnia, była już, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce. Pałeczkę przekazała w 2014 roku swojej następczyni - Annie Maksimowskiej. Koronka o mandat radnej ubiegała się już w 2014 roku z list PO, bez powodzenia. Była niechlubną bohaterką głośnego reportażu w radiowej "Trójce" zatytułowanego "Księżna Anna", który powstał po tym, gdy Koronka, jako dyrektor najstarszego liceum w Ostrołęce, ocenzurowała... szkolną gazetkę. Pracę zawodową rozpoczęła w ZSZ nr 1, później kontynuowała ją w I LO, udziela się w harcerstwie, jest także podróżniczką, a o swoich wyjazdach opowiadała m.in. podczas slajdowiska w klubie "Oczko".

Listę w trzecim okręgu zamyka Paweł Zakrzewski - wieloletni członek ostrołęckiej PO, od kilku lat pracuje w Meditransie, do którego trafił, gdy szefem placówki został Mirosław Dąbkowski. W 2015 roku znalazł się na liście osób, które znalazły zatrudnienie w ostrołęckim Meditransie, opisanym na łamach "Mojej Ostrołęki" jako przechowalni PO.

Pełne listy kandydatów do rady miasta z ramienia Koalicji Obywatelskiej:
Okręg nr 1:
1. Adam Kurpiewski (zam. Ostrołęka, wiek: 45)
2. Małgorzata Kozera (zam. Ostrołęka, wiek: 37)
3. Bartosz Stryjewski (zam. Ostrołęka, wiek: 33)
4. Marek Włodzimierz Gogulski (zam. Ostrołęka, wiek: 60)
5. Bożena Maria Jeruzalska (zam. Ostrołęka, wiek: 59)
6. Violetta Jolanta Zych (zam. Ostrołęka, wiek: 51)
7. Tadeusz Choromański (zam. Ostrołęka, wiek: 90)
9. Damian Krukowski (zam. Ostrołęka, wiek: 20)

Okręg nr 2:
1. Mariusz Piotr Popielarz (zam. Ostrołęka, wiek: 43)
2. Krzysztof Andrzej Strzyżewski (zam. Ostrołęka, wiek: 51)
3. Ewa Kurpiewska (zam. Ostrołęka, wiek: 42)
4. Mirosław Dąbkowski (zam. Ostrołęka, wiek: 54)
5. Karol Grzeszkowiak (zam. Ostrołęka, wiek: 38)
6. Anna Popławska (zam. Ostrołęka, wiek: 62)
7. Katarzyna Falkowska (zam. Ostrołęka, wiek: 44)
8. Krzysztof Groszyk (zam. Ostrołęka, wiek: 33)
9. Klaudia Prusaczyk (zam. Ostrołęka, wiek: 22)
10. Dariusz Michał Dymerski (zam. Ostrołęka, wiek: 42)

Okręg nr 3
1. Bartosz Truszkowski (zam. Ostrołęka, wiek: 24)
2. Waldemar Andrzej Popielarz (zam. Ostrołęka, wiek: 44)
3. Ryszard Zenon Sidorzak (zam. Ostrołęka, wiek: 61)
4. Anna Małgorzata Koronka (zam. Ostrołęka, wiek: 51)
5. Elżbieta Anna Zielińska (zam. Ostrołęka, wiek: 43)
6. Łukasz Marcin Podmostko (zam. Ostrołęka, wiek: 35)
7. Krystyna Kurpiewska (zam. Ostrołęka, wiek: 69)
8. Władysław Prejzendanc (zam. Ostrołęka, wiek: 74)
9. Martyna Teresa Jarosz (zam. Ostrołęka, wiek: 66)
10. Paweł Zakrzewski (zam. Ostrołęka, wiek: 36)
Wyświetleń: 13966 komentarze: -
08:52, 10.10.2018r. Drukuj