piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Skrzynka skarg: kiedy w Baranowie internet szerokopasmowy?

Skrzynka skarg, pochwał, pytań i pomysłów:
Kiedy będzie zrealizowana obietnica wyborcza pana wójta z 2010 i 2014 roku o realizacji projektu dotyczącego internetu szerokopasmowego na terenie gminy Baranowo?

Odpowiada Henryk Toryfter, wójt gminy Baranowo:
Sprawa dostępu do szerokopasmowego internetu dla mieszkańców gminy Baranowo to do dziś sprawa bardzo ważna i poważna. Choć nie jest to zadanie obligatoryjne gminy, lecz fakultatywne, to próbujemy zmierzyć się z tym problemem, tak jak wiele gmin na Mazowszu, ale niestety, jak widać, z miernym skutkiem.

ReklamaJest jednak światełko w tunelu w tej ważnej sprawie. W 2015 r. marszałek województwa zbudował na terenie całego Mazowsza, także w gminie Baranowo, światłowód przebiegający przez teren gminy, czyli tzw. sieć szkieletową. Przez trzy lata był zastój w tej sprawie, ale dziś mamy dla państwa dobrą informację. Znalazł się w końcu wykonawcza (operator telekomunikacyjny), który przystąpił do trzeciego konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Cyfryzacji na budowę przyłączy abonenckich, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC), realizowanego z funduszy europejskich i obejmie swoim działaniem powiat ostrołęcki, w tym także gminę Baranowo. Firma w okresie 2 lat, z pomocą samorządów, będzie budowała przyłącza światłowodowe do budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej, w tym do szkół. Cieszymy się z tego bardzo, choć uważamy, że temat jest spóźniony 10 lat.

ReklamaChciałbym wyjaśnić wszystkim niezorientowanym, że gmina Baranowo od wielu lat próbowała zbudować internet dla swoich mieszkańców z dostępem dla wszystkich, a nie tylko dla wąskiej grupy osób. W 2010 r. napisaliśmy projekt i skutecznie zaaplikowaliśmy o środki Unii Europejskiej. Projekt polegał na budowie internetu radiowego w technologii WIMAX na terenie całej gminy, z bezpłatnym dostępem dla wszystkich. Ostatecznie projekt, pomimo przyznanych funduszy z Unii Europejskiej, nie został zrealizowany. Stało się tak głównie z trzech powodów:
1. Obowiązująca prędkość internetu, w przypadku świadczenia usług darmowego dostępu dla wszystkich mieszkańców, jak było w naszym projekcie, wynosiła wówczas w 2010 r. zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej - 256 Kb/s (w 2010 r. w większości domów, gdzie był dostęp do internetu, był on szybszy i wynosił 512 kbit/s, a czasami 1 Mb/s.
Reklama2. Marszałek województwa mazowieckiego zapowiedział budowę szerokopasmowego internetu dla Mazowsza w technologii światłowodowej (obawialiśmy się, że nasz internet będzie szybko niekonkurencyjny, a budowa światłowodu może nas wtedy ominąć).
3. Przed uruchomieniem przetargu na nasz projekt, otrzymaliśmy od Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych informację, że nasz projekt w wersji dla wszystkich mieszkańców będzie objęty tzw. pomocą publiczną, co w najprostszym ujęciu oznaczało zmniejszenie dofinansowania projektu z 85 proc. do 50 proc. Ta zmiana finansowania spowodowała istotne zwiększenie kosztów własnych gminy i to ostatecznie przesądziło o wycofaniu się gminy Baranowo z realizacji tego projektu. Od tamtego czasu, pomimo poszukiwania programu pozwalającego na budowę szerokopasmowego internetu dla wszystkich mieszkańców, nie udało się nic zrobić. Dostęp do szerokopasmowego internetu jest ciągle bardzo ważny. Cieszymy się i mamy nadzieję, że zostanie on w końcu zbudowany w ramach unijnego programu POPC. Proszę zatem o wyrozumiałość i cierpliwość.

Wyświetleń: 1923 komentarze: -
09:09, 14.10.2018r. Drukuj