piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Czy to na pewno jesienna infekcja?

Kaszel, "drapanie" w gardle, chrypka, wrażenie "obcego ciała" przy przełykaniu... - o tej porze roku wydawać się może, że to jesienna infekcja. Istotnie, często tak jest. Jednak, jeżeli te dolegliwości pojawiają się często i trwają dłużej niż trzy tygodnie, warto skonsultować się w poradni laryngologicznej.

Dla osób z dolegliwościami, w wieku od 40 do 65 lat, droga do badania laryngologicznego jest krótka poprzez Regionalny Program Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania Nowotworów Głowy i Szyi. W Ostrołęce bezpłatne badania profilaktyczne realizuje poradnia laryngologiczna NZOZ Ewa Białobrzewska, przy ulicy Madalińskiego 27/17. Rejestracja do poradni pod numerem tel. 790-223-981 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.

Nowotwory głowy i szyi, to grupa tzw. "nowotworów laryngologicznych". Charakteryzują się podobnymi objawami, podobną diagnostyką oraz metodami leczenia. Jak w każdym przypadku choroby nowotworowej, wczesne wykrycie daje duże szanse wyleczenia. Nowotwory obszaru zatok nosa, szyi, gardła dają szanse na całkowite wyleczenie, bez przerzutów i nawrotów choroby, pod warunkiem! wczesnego wykrycia!

W tej grupie nowotworów rak krtani jest najczęściej występującym nowotworem. Nowotwory złośliwe krtani stanowią u mężczyzn 2,7 proc. wszystkich nowotworów. U kobiet występują znacznie rzadziej i stanowią wartość 0,4 proc. wszystkich rejestrowanych nowotworów.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2010 roku liczba zachorowań na raka krtani wynosiła 2020 przypadków. Ryzyko zachorowania na ten nowotwór jest około 8 razy większe u mężczyzn niż u kobiet. Najczęściej w tej lokalizacji anatomicznej występują raki płaskonabłonkowe. Należy też zaznaczyć, że zachorowanie na nowotwór złośliwy regionu głowy i szyi jest czynnikiem ryzyka wystąpienia drugiego, niezależnego nowotworu. Drugie, niezależne nowotwory, najczęściej rozwijają się w drogach oddechowych lub górnym odcinku przewodu pokarmowego.

Do powstania raka płaskonabłonkowego w największym stopniu przyczyniają się czynniki rakotwórcze zawarte w dymie tytoniowym. Ryzyko zachorowania zwiększa się dodatkowo w przypadku nadużywania wysokoprocentowego alkoholu. Rozwojowi raka krtani sprzyjają także zanieczyszczenie powietrza spalinami, dymy przemysłowe oraz wiele czynników chemicznych zawartych w pożywieniu. Niektóre grupy zawodowe są szczególnie narażone na czynniki ryzyka związane z zachorowaniem na nowotwory krtani. Występują one u pracowników kotłowni, przy produkcji asfaltu, u pracowników drogowych, przy chromowaniu i galwanizacji oraz u pracujących przy nawozach sztucznych.

Rak krtani początkowo rozwija się bezobjawowo. Do częstych objawów, mogących sugerować potrzebę pogłębionej diagnostyki, należą: utrzymująca się jako stały objaw chrypka, powiększone węzły chłonne szyi, uczucie przeszkody, ciała obcego w gardle, szczególnie przy połykaniu. Występować może również ból przy połykaniu o różnym nasileniu, duszność o różnym nasileniu, krwioplucie.

Wczesna diagnoza raka krtani otwiera drogę do leczenia oszczędzającego, bez konieczności wykonywania okaleczających zabiegów operacyjnych laryngektomii całkowitej. Istotnym czynnikiem wpływającym na wczesną diagnostykę nowotworów krtani oraz innych lokalizacji w obszarze głowy i szyi jest wysoka świadomość oraz znajomość tego zagadnienia w społeczeństwie, czego spodziewanym efektem będzie wczesne zgłaszanie się pacjenta do lekarza.

Więcej o programie profilaktycznym wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi na portalu: www.profilaktygis.pl.

Artykuł powstał we współpracy z dr n. med. Michałem Spychem, specjalistą radioterapii onkologicznej, dyrektorem ds. medycznych w Specjalistycznym Szpitalu Onkologicznym w Tomaszowie Mazowieckim.

Regionalny Program Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania Nowotworów Głowy i Szyi jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Artykuł sponsorowany
Wyświetleń: 3040 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 14:42, 16.10.2018r. Drukuj


Powrót