sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Niechlubny rekord smogu. Tak źle jeszcze nie było

W ostatnich dniach w Ostrołęce padł niechlubny rekord smogu czyli stężenia rakotwórczych pyłów. Dopuszczalne wartości były przekroczone o ponad 600 proc., a to oznacza, że niewiele brakuje nam do owianego złą sławę ze względu na jakość powietrza Śląska.

ReklamaNiemal każdego dnia wieczorami stężenie smogu przekracza na ostrołęckich osiedlach dopuszczalne wartości nawet pięciokrotnie. Niechlubny rekord w historii pomiarów z czujników firmy Airly padł w ubiegły w czwartek 18 października br.

O godz. 22.00 na os. Łazek dopuszczalne stężenie pyłów PM2.5 przekroczone było o ponad 600 proc., a pyłów PM10 o ponad 500 proc. Nieznacznie lepiej było na innych osiedlach w naszym mieście. Mieszkańcy os. Stacja i Starego Miasta także przekroczyli 100 punktów w skali CAQI, w której "setka" oznacza ekstremalnie silny smog.

Sezon grzewczy rozpoczął się niedawno, a na ostrołęckich osiedlach wieczorami nie ma czym oddychać. Aż strach pomyśleć, co będzie w środku zimy. Przed pójściem spać lepiej nie otwierać okien. Na zewnątrz powietrze to czysta trucizna.

Najgorzej jest późnym wieczorem. Wysokie stężenie smogu pojawia się już po godz. 18.00, ale najwyższe stężenia rakotwórczych pyłów odnotowywane są po godz. 22.00. Na osiedlach po prostu nie ma czym oddychać.

ReklamaW Ostrołęce z piecami centralnego ogrzewania jest bardzo źle, a mieszkańcy używają ich nieodpowiedzialnie. Pomimo dodatniej temperatury na zewnątrz tak silne stężenie smogu jest rzadko spotykane nawet w środku zimy. Ostrołęka nie różni się zadymieniem od innych polskich miast. Obowiązuje ta sama zasada, że największy smog pojawia się z momentem nadejścia ciszy nocnej. Po godz. 22.00, gdy mieszkańcy powoli kładą się spać, piece działają pełną parą produkując duże ilości smogu. Najgorzej niestety jest w domach ze starymi piecami.

Wartości smogu w Ostrołęce można monitorować na żywo na naszej specjalnej stronie https://smog.moja-ostroleka.pl/.
Wyświetleń: 8605 komentarze: -
11:44, 20.10.2018r. Drukuj