czwartek, 18 kwietnia 2024 r., imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Spotkanie z autorami wystaw "Platinum" oraz "Uczeń i Mistrz" (zdjęcia)

Galeria Ostrołęka zaprosiła miłośników sztuki na spotkanie z autorami aktualnych wystaw "Platinum" oraz "Uczeń i Mistrz" - Tomaszem Mościckim, Wiesławem Mariuszem Zielińskim i Wacławem Wantuchem, prezentowanych w ramach X Ostrołęckiego Festiwalu Fotografii.

"Uczeń i Mistrz" - wystawa fotografii w technice gumy dwuchromianowej to autorstwo Tomasza Mościckiego i Wiesława Mariusza Zielińskiego.

ReklamaTomasz Mościcki - artysta fotografik, historyk i krytyk teatru, dziennikarz. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST. Fotografię uprawia blisko 4 dekady, techniką gumy dwuchromianowej zajął się z inspiracji Wiesława Zielińskiego w 1992 roku. W technice tej wykonywał prace poświęcone Cyprowi, polskiemu prawosławiu, ale za swoje najistotniejsze autor uważa cykl gum ze Świętej Góry Athos, pokazywane w Warszawie (2007), Białymstoku, Nikozji (2007), w Muzeum Sztuki Bizantyjskiej w Salonikach (2010-2011), a na przełomie stycznia i lutego bieżącego roku w głównym holu Rady Europy w Strasburgu.

Wiesław Mariusz Zieliński urodził się w 1935 roku w Warszawie. Fotografią, jako dziedziną sztuki, zajmuje się od roku 1960. Był członkiem grupy fotograficznej STODOłA-60, uczestnicząc we wspólnych artystycznych wystawach w kraju i za granicą. Członek ZPAF od 1966 r. Od 1991 roku jest członkiem międzynarodowej grupy fotograficznej CIRCLE-24. W ramach działalności artystycznej grupy, brał udział w wielu wystawach, m.in. w Anglii, Holandii, Danii, Japonii.

ReklamaBrał udział w wystawie pt. "12 czołowych fotografów świata", która odbyła się w Belgii. W jego twórczości znaczącą rolę stanowi fotografia aktu. Jest również prekursorem powrotu i renesansu starej, XIX-wiecznej szlachetnej techniki fotograficznej - gumy dwuchromianowej. Jego prace znajdują się w zbiorach Królewskiej Biblioteki w Kopenhadze, Muzeum Śląskim we Wrocławiu oraz w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

Z kolei ekspozycja "Platinum" należy do Wacława Wantucha. Jest ona niezwykła nie tylko w treści, ale także w formie. Prezentowane fotografie to efekt kilkuletnich eksperymentów fotografa z najszlachetniejszą techniką wykonywania odbitek fotograficznych - platynotypią. Platynotypia do I wojny światowej należała do najpopularniejszych metod produkcji odbitek. Została później wyparta przez technologię srebrową - łatwiejszą do opanowania i tańszą. Odbitki platynowe cechuje jednak niezwykła plastyka. Łagodne, pełne przejścia tonalne, nieosiągalne w żadnym innym procesie, w połączeniu z naturalną, ciepłą kolorystyką, nadają fotografiom niepowtarzalny klimat.

ReklamaTrwałość i stabilność procesów chemicznych, które zachodzą w trakcie prawidłowego wykonywania odbitek platynowych określane są jako nieskończone. Ponadto każda odbitka jest unikatem. Nigdy nie powstanie druga identyczna. Fotografie naświetlane przez artystę są na ręcznie przygotowanym, czerpanym papierze, dostarczonym przez wytwórnię założoną w czasach Gutenberga. Fanów techniki fotograficznej z pewnością zainteresuje fakt, że projekt został zrealizowany z wykorzystaniem Leiki Monochrom, rejestrującej tylko i wyłącznie czarno-biały obraz.

Spotkanie z autorami wystaw odbyło się w czwartek 25 października br. w Galerii Ostrołęka. Wystawy można podziwiać do 4 listopada br.

Zobacz zdjęcia:
Spotkanie z autorami wystaw "Platinum" oraz "Uczeń i Mistrz"
Wyświetleń: 538 komentarze: -
09:45, 26.10.2018r. Drukuj