poniedziałek, 24 czerwca 2019 r., imieniny Jana, Danuty, Janiny

Dalubo

Aktualności

Kto będzie rządził u naszych sąsiadów?

Zakończyły się wybory samorządowe, znamy włodarzy w Ostrołęce i gminach powiatu ostrołęckiego. Sprawdźmy, kto zasiądzie za sterami władzy u naszych najbliższych sąsiadów - czyli w pobliskich miastach takich jak Łomża, Ostrów Mazowiecka czy Przasnysz.

W wielu miejscach w Polsce, podobnie jak w Ostrołęce i trzech gminach powiatu, doszło do drugiej tury. 4 listopada poznaliśmy zwycięzców.

Reklama W Łomży, po zaciętej batalii i drugiej turze wyborów, prezydentem miasta został na kolejną kadencję Mariusz Chrzanowski, obecnie urzędujący włodarz, który starał się o reelekcję. Zdobył 14866 głosów, wygrywając starcie z poparciem na poziomie 75,98 proc. Jego kontrkandydatką była Agnieszka Muzyk, która zgromadziła zaledwie 4699 głosów, co wyniosło 24,02 proc. poparcia. Oboje związani z Prawem i Sprawiedliwością, przez co media opisywały ich start w wyborach jako bratobójczą walkę. Mariusz Chrzanowski ma 34 lata, z wykształcenia prawnik, pochodzi z Łomży, był radnym, a od 2014 roku prezydentem Łomży. Teraz będzie zasiadał za sterami władzy przez najbliższe pięć lat. Więcej można znaleźć na portalu mylomza.pl

Reklama Na najważniejszym urzędzie zmian nie będzie także w Ostrowi Mazowieckiej. Tu przez kolejną kadencję rządził będzie Jerzy Bauer. W drugiej turze wyborów zgromadził 4853 głosów, co dało mu 53,80 proc. poparcia. Tuż za nim uplasował się jego największy rywal Mieczysław Szymalski zbierając 4168 głosów (46,20 proc.). W tegorocznych wyborach walka o urząd burmistrza był bardzo emocjonująca. Do pierwszej tury przystąpiło aż pięciu kandydatów. 51-letni Jerzy Bauer startował z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. jak mówił dla portalu ostrowmaz24.pl, zapewni stabilny rozwój miasta na kolejne lata.

W Przasnyszu władza się zmieniła. Podczas pierwszego rozdania o fotel burmistrza ubiegało się tam aż siedmiu kandydatów. Do drugiej tury głosowania przeszło dwóch kandydatów. Zwyciężył Łukasz Chrostowski, który zdobył 4539 głosów (64,82 proc.). Tuż za nim uplasował się Grzegorz Grabowski z 2463 głosami (35,18). Na pięcioletnią kadencję w przasnyskim ratuszu zasiądzie więc zaledwie 30-letni Łukasz Chrostowski. To rodowity przasnyszanin i przedsiębiorca, zaangażowany w społeczno-kulturalne życie miasta. Obecny burmistrz Przasnysza Waldemar Trochimiuk, za długo przed wyborami ogłosił, że nie będzie ubiegał się o reelekcję. Jak podaje kurierprzasnyski.pl, funkcję burmistrza pełnił od 2006 roku i w tym roku ogłosił, że nie będzie kandydował na to stanowisko.

Burmistrzem w Makowie Mazowieckim został został 48-letni Tadeusz Ciak, który już w pierwszej turze głosowania zdeklasował rywali, zdobywając 2155 głosów i poparcie na poziomie 52,81 proc. Do walki o fotel burmistrza stanęli także Wojciech Michalski, Jacek Jaworowski oraz Hanna Jaroszewska zdobywając odpowiednio 905, 755 i 266 głosów, tym samym odpadając już w pierwszej turze. Tadeusz Ciak ma 48 lat, mieszka w Makowie Mazowieckim i w tym roku ubiegał się o reelekcję z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Nasze Miasto Maków. Miastem rządził też w przeszłości, sprawując urząd burmistrza w latach 2004-2008. Teraz zasiądzie w fotelu włodarza na następne pięć lat.

Reklama W Różanie burmistrzem został dotychczasowy włodarz Piotr Świderski, uzyskując 1640 głosów i 67,49 proc. poparcia. Do walki o urząd włączył się także Janusz Chojnowski. Rywal został jednak zdeklasowany, uzyskał bowiem 790 głosów, co dało zaledwie 32,51 proc. Kontrkandydatowi, który startował z listy Prawa i Sprawiedliwości, a obecnie związany jest z Ostrołęckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, nie pomogła zapewne afera z nieuprawnionym wykorzystaniem piosenki zespołu Budka Suflera, którą kandydat zaprezentował podczas ostrołęckiej konwencji wyborczej PiS. O urząd burmistrza Różana walczył też bez powodzenia w 2010 roku.
Wyświetleń: 5788 komentarze: 1 Wrzuć na Facebooka 06.11.2018, 12:48r. Drukuj
Powrót


123 @ 14:32, 07.11.2018

IP: 188.146...219

a czasem prezydent Łomży nie został wykluczony z PiS i dlatego partia wystawiła swoją kandydatkę, o on sam startował z własnego komitetu wyborczego

Reklama

Polbram
LUSAR
Carpexim
Bowling
Foton

Ogłoszenia

Forum

Reklama

MarketPozyczkowy.pl
Ynet.pl
Spaja
Hydraulika
KurpiaArte
Hiszpański
Sklep Enter
NestBank