piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Przewlekła chrypka? To może być rak. Skorzystaj z bezpłatnych badań profilaktycznych

Jest propozycja dla osób z problemami zdrowotnymi w jamie ustnej i gardle. Można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach Regionalnego Programu Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania Nowotworów Głowy i Szyi.

Program współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Oferta badań dotyczy pacjentów w wieku od 40 do 65 lat, z województw łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego.

Nowotwory głowy i szyi to grupa chorób z obszaru schorzeń laryngologicznych umiejscowionych w zatokach obocznych nosa, w jamie ustnej, na wargach, w gardle i krtani. Każdy, kto przez co najmniej trzy tygodnie, odczuwa dolegliwości w w/w miejscach, powinien dokładniej skontrolować chore miejsce. A można to zrobić w ramach badań profilaktycznych.

Niepokojące objawy to:
- pieczenie języka,
- ból gardła,
- przewlekła chrypka,
- problemy z przełykaniem pokarmów,
- białe lub czerwone naloty w jamie ustnej,
- owrzodzenie w obrębie jamy ustnej,
- niedrożność nosa,
- wyczuwalne guzki na szyi.

Podstawowym badaniem w programie jest przeprowadzenie fiberoskopii. Badanie to polega na wprowadzeniu poprzez nos do gardła cienkiego endoskopu, zakończonego światłem oraz mikrokamerą. Jest bezbolesne - przeprowadzane z miejscowym znieczuleniem. Pozwala na dokładne obejrzenie obszaru, gdzie mogą występować ogniska chorobowe, jak i przyjrzeć się ewentualnym zmianom. Obraz przekazywany na monitor jest powiększony, więc lekarz laryngolog wykonujący badanie może ocenić czy zaobserwowane zmiany należy zbadać dokładniej.

Nie przez przypadek lekarze twierdzą, że przyczyna zachorowań na opisywaną grupę chorób tkwi w naszym postępowaniu. Na zachorowanie i rozwój nowotworu wpływa zwykle palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, niedbałość o higienę jamy ustnej a także ryzykowne kontakty seksualne. Uwaga - palenie tytoniu w połączeniu z piciem dużych ilości wysokoprocentowego alkoholu, zwiększa kilkukrotnie ryzyko zachorowania.

Nowotwory nabłonkowe regionu głowy i szyi stanowią około 6 procent wszystkich nowotworów złośliwych, ale ze statystyk Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że liczba zachorowań rośnie z roku na rok. W tej grupie najczęściej występującym nowotworem jest rak krtani. Mężczyźni zapadają na tą chorobę 8 razy częściej niż kobiety.

Nowotwór wcześnie wykryty, to większa szansa wyleczenia - to truizm, ale w pełni prawdziwy. Specjaliści twierdzą, że nowotwory obszaru głowy i szyi z grupy zaawansowania T1 i T2 (gdzie T1 to bardzo wczesny stopień rozwoju, T2 to wczesny stopień rozwoju choroby), są wyleczane w 80 procentach przypadków. Co ważne, wczesne stadium rozwoju nie daje przerzutów, więc jest niemal pewność, że pacjent zostanie całkowicie wyleczony. W przypadku chorych w stopniach T3 i T4 (gdzie T3 to duży, a T4 to bardzo duży stopień zaawansowania choroby), wyleczalność spada do 20 procent.

Co z pacjentami, którzy mają wymienione w artykule dolegliwości, a nie spełniają kryterium wiekowego, kwalifikującego do badań? Powinni zgłosić się do lekarza rodzinnego i uzyskać skierowanie do poradni laryngologicznej.

Więcej o programie profilaktycznym wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi na portalu: www.profilaktygis.pl.

Badania profilaktyczne na terenie Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego prowadzi poradnia laryngologiczna NZOZ Ewa Białobrzewska (Ostrołęka, ul. Madalińskiego 27 lok. 17). Rejestracja telefoniczna w godzinach 8.00-16.00, pod numerami telefonów: 790-223-981, 603-696-665.

Artykuł sponsorowany
Wyświetleń: 7554 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 15:07, 06.11.2018r. Drukuj


Powrót