czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Poznaj swojego radnego (zdjęcia)

W ostrołęckiej radzie miasta zasiadają 23 osoby. Radni walczyli o mandaty w trzech okręgach. Dzisiaj przedstawiamy fotografie i sylwetki całego składu ostrołęckiej rady miasta. Poznaj swojego radnego!

Obecna kadencja samorządu potrwa pięć lat. Kolejne wybory samorządowe odbędą się w Polsce w 2023 roku. Część radnych nowej kadencji miejskiego samorządu jest bardzo dobrze znana ostrołęczanom i od lat działa w przestrzeni publicznej. Pojawiło się jednak wiele nowych twarzy.

ReklamaWykonując swoje prawa i obowiązki, radni powinni kierować się przede wszystkim dobrem wspólnoty samorządowej, a głównym obowiązkiem radnego jest praca społeczna. To mieszkańcy, w demokratycznych wyborach samorządowych, wybrali swoich przedstawicieli do rady miasta. Dobry samorządowiec powinien utrzymywać stałą relację z mieszkańcami, reprezentować interesy swoich wyborców i troszczyć się także o ich sprawy. Decyzje, które podejmuje rada, są niezwykle istotne dla wszystkich społeczności lokalnych. To sprawy dotyczące m.in. utrzymania i prowadzenia szkół, ośrodków zdrowia czy remontów ulic.

Na czele rady miasta kadencji 2018-2023 stanął Wojciech Zarzycki (Nasza Ostrołęka), który większością głosów został wybrany na przewodniczącego. Zarzycki to doświadczony samorządowiec, radny miasta czterech kadencji, piastujący tę funkcję nieprzerwanie od 2002 roku. Jest nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku oraz Podyplomowego Studium Odnowy Biologicznej i Fizjoterapii. Od 2013 r. wykładowca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w latach 1999-2002 przewodniczący rady osiedla Łęczysk. Działacz sportowy i trener koszykówki. Z zamiłowania triathlonista, maratończyk i narciarz, promotor sportu. W radzie miasta dał się poznać jako człowiek mający własne zdanie, lubiący jasne zasady i rzeczowe argumenty. Zarzycki jest przewodniczącym klubu Nasza Ostrołęka. W tegorocznych wyborach samorządowych startował z pierwszego miejsca na liście w drugim okręgu wyborczym. Otrzymał od mieszkańców 610 głosów, co świadczy o dużym zaufaniu społecznym.

Wiceprzewodniczącym rady miasta został Jakub Frydryk (Bezpartyjne Miasto) - lider ugrupowania, startujący bez powodzenia na prezydenta Ostrołęki w minionych wyborach samorządowych. Frydryk jest przedsiębiorcą działającym w sektorze bankowym i prezesem stowarzyszenia Mazowieckie Inicjatywy Społeczne. Frydryk corocznie angażuje się w organizowaną także w naszym mieście Świąteczną Zbiórkę Żywności.

Drugim wiceprzewodniczącym został Stanisław Szatanek (Ostrołęka dla Wszystkich) - emeryt, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej i Przewodniczący Komisji Rewizyjnej OSM, wieloletni działacz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Od wielu lat znany jest jako aktywny działacz społecznego komitetu na rzecz budowy obwodnicy Ostrołęki i uczestnik licznych protestów na rondzie im. Siemowita w sprawie niespełnionych obietnic budowy obwodnicy. Jego pomysłem jest, aby samorząd Ostrołęki był ponad podziałami i rozumiał potrzeby wszystkich mieszkańców.

ReklamaW radzie zasiądą także:
Grzegorz Gołaś (Nasza Ostrołęka) - policjant zatrudniony w Komendzie Miejskiej Policji w Ostrołęce, dzielnicowy oraz wieloletni przewodniczący Rady Osiedla Łęczysk.

Jerzy Grabowski (Prawo i Sprawiedliwość) - były przewodniczący rady miasta, kolejarz, przez wiele lat związany był z osiedlem Stacja. Na dworcu kolejowym w Ostrołęce prowadzi tzw. Kasę Biletową czyli małe muzeum z prywatnymi pamiątkami kolejarskimi oraz przedmiotami związanymi z koleją. Grabowski przez 37 lat pracował w PKP Cargo S.A. na stanowisku specjalisty, później znalazł zatrudnienie w MZOSTiIT na stanowisku kierownika ds. gospodarczych.

Henryk Gut (Prawo i Sprawiedliwość) - dyrektor Gimnazjum i Liceum Klasycznego w Ostrołęce, radny minionej i obecnej kadencji. Ukończył studia na Akademii Podlaskiej oraz studia podyplomowe na Wydziale Filozofii UKSW w Warszawie. Doktorant na Wydziale Filozofii KUL. Związany ze środowiskami oraz mediami katolickimi.

Andrzej Jaskólski (Ostrołęka dla Wszystkich) - to ostrołęczanin, przedsiębiorca, od 11 lat prowadzi kawiarnię "Cafe Fusy", zaangażowany jest w wydarzenia kulturalne, organizuje wystawy i wernisaże. Jaskólski dopiero zostanie radnym. Zajmie miejsce Macieja Kleczkowskiego, który został powołany na stanowisko wiceprezydenta miasta. Na rezygnację z mandatu radnego Kleczkowski ma trzy tygodnie.

Janusz Kotowski (Prawo i Sprawiedliwość) - były prezydent Ostrołęki. Funkcję włodarza sprawował przez 12 lat czyli trzy kadencje. Był alumnem w seminarium, ale ostatecznie nie został księdzem. Założył rodzinę i został nauczycielem m.in. religii i j. niemieckiego. Ukończył studia filozofii i teologii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W przeszłości pełnił funkcję m.in. zastępcy dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, radnego oraz wicemarszałka Mazowsza.

Adam Kurpiewski (Koalicja Obywatelska) - radny ze stażem z kadencji 2006-2010. Kurpiewski jest prywatnym przedsiębiorcą, w przeszłości pracował w biurze posła PO Andrzeja Kani, miał też posadę w ostrołęckim PKS. Pracę stracił po prywatyzacji, gdy komunikację autobusową w regionie przejęła spółka Mobilis.

Jacek Łuba (Bezpartyjne Miasto) - redaktor lokalnego serwisu internetowego o Ostrołęce. Przez lata blisko współpracował z urzędem miasta. Pracował także w spółce Energa Serwis w dziale ofertowania. Z firmy odszedł na początku 2017 roku. Od niedawna zajmuje się także sprzedażą mieszkań oferowanych przez jednego z deweloperów w Ostrołęce.

Mariusz Łuba (Ostrołęka dla Wszystkich) - ostrołęczanin, sportowiec i społecznik, pracownik lokalnego Radia Oko, w którym zajmuje się sprzedażą reklam. Przez kilka lat był menedżerem ostrołęckiego klubu siatkarskiego SPS Volley Ostrołęka skupiającego ostrołęcką młodzież i seniorów. Twórca i pomysłodawca siatkówki plażowej w Ostrołęce. Angażuje się i wspiera wiele miejskich inicjatyw sportowych i rozrywkowych. Mariusz Łuba to także brązowy medalista w siatkówce halowej (Igrzyska SZS 1991 r.). W przeszłości organizował m.in. bardzo lubiane przez ostrołęczan imprezy motocyklowe. Ukończył studia magisterskie w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi na kierunku zarządzanie potencjałem ludzkim (kierunek informatyki, zarządzania i transportu) oraz równolegle studia magisterskie w AHE w Łodzi - zarządzanie w administracji publicznej.

Mariusz Mierzejewski (Bezpartyjne Miasto) - w przeszłości działacz Prawa i Sprawiedliwość oraz bliski współpracownik prezydenta Janusza Kotowskiego. Jest magistrem prawa. W trakcie pierwszej kadencji prezydenta Janusza Kotowskiego rozpoczął pracę w ratuszu, gdzie pełnił funkcję rzecznika prasowego, a następnie pełnomocnika ds. komunikacji społecznej. W 2010 roku Mierzejewski został miejskim radnym startując z list Prawa i Sprawiedliwości, ze stanowiska zrezygnował i znalazł zatrudnienie w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. W czerwcu 2011 roku objął funkcję dyrektora miejskiego basenu. Oficjalną rezygnację z funkcji szefa pływalni złożył 27 maja 2015 r. i wrócił do ratusza, gdzie został kierownikiem referatu działalności gospodarczej. W ostatnich latach zaczął prowadzić własny biznes. Rozstał z się z PiS i zaangażował w tworzenie własnego komitetu. Wspólnie z Jakubem Frydrykiem zbudowali "Bezpartyjne Miasto Ostrołękę".

Grzegorz Milewski (Prawo i Sprawiedliwość) - magister politologii, były pracownik Poczty Polskiej, obecnie pracuje jako egzaminator w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Ostrołęce. Jest także wiceprzewodniczącym Rady Osiedla Sienkiewicza.

Paweł Niewiadomski (Nasza Ostrołęka) - adwokat i wolontariusz z Ostrołęki. Jak sam o sobie pisze - baczny obserwator życia politycznego Ostrołęki, któremu nie podobało się zarządzanie miastem przez poprzednią władzę. Prowadzi blog z poradami prawniczymi.

Wojciech Parzychowski (Nasza Ostrołęka) - pracuje w Energa Elektrownie Ostrołęka. Od czterech kadencji jest przewodniczącym Rady Osiedla Łazek, którego jest mieszkańcem. Angażuje się w życie lokalnej społeczności, stara się działać na rzecz usprawnienia lokalnej infrastruktury.

Grzegorz Płocha (Prawo i Sprawiedliwość) - były wiceprezydent Ostrołęki, w przeszłości pracował w Wojewódzkim Biurze Planowania Przestrzennego, był też wicedyrektorem Domu Pomocy Społecznej w Ostrołęce. Blisko związany jest z łomżyńskim Caritasem. Bez powodzenia kandydował do Europarlamentu. Od 2008 do 2018 roku pełnił funkcję zastępcy prezydenta Ostrołęki.

Mariusz Popielarz (Koalicja Obywatelska) - od 2007 roku dyrektor ostrołęckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie, przewodniczący ostrołęckich struktur PO oraz rady społecznej szpitala, w przeszłości związany z SLD. Był radnym miasta dwóch kadencji 2002-2006 i 2010-2014. Z wykształcenia jest ekonomistą. Angażuje się w spotkania w ramach Klubu Obywatelskiego, zapraszając do Ostrołęki wielu gości m.in. znanych polityków, dziennikarzy i działaczy. Ubiegał się o fotel prezydenta Ostrołęki.

Waldemar Popielarz (Koalicja Obywatelska) - radny poprzedniej i obecnej kadencji, członek lokalnych struktur PO. Zawodowo związany z ostrołęckim oddziałem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, gdzie zajmuje stanowisko kierownika w jednym z referatów.

Grażyna Sosnowska (Prawo i Sprawiedliwość) - emerytowana nauczycielka, wiele lat związana ze Szkołą Podstawową nr 4 oraz Radą Osiedla Wojciechowice. Po raz pierwszy do rady dostała się w 2010 roku z komitetu Naszej Ostrołęki. Po wyborach w 2018 roku zmieniła partyjne barwy i przeszła do Prawa i Sprawiedliwości.

Ewa Szatanek (Ostrołęka dla Wszystkich) - pedagog i terapeuta, która od wielu lat pracuje jako nauczyciel wychowania przedszkolnego. Zajmuje się również terapią dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnym.

Piotr Wierzba (Nasza Ostrołęka) - radny miejski poprzedniej i obecnej kadencji, z zawodu listonosz, w przeszłości sekretarz w Radzie Osiedla Parkowe.

Ewa Żebrowska-Rosak (Prawo i Sprawiedliwość) radna minionej kadencji, była też radną w latach 2006-2012, ale utraciła mandat w wyniku orzeczenia sądowego. Obecnie dyrektor Departamentu Zarządzania Finansami w spółce Energa Wytwarzanie, zasiadała też jako członek w radzie nadzorczej ostrołęckiej elektrowni.

Ryszard Żukowski (Prawo i Sprawiedliwość) - radny senior, najstarszy w obecnej kadencji samorządu. Z zawodu nauczyciel przez wiele lat związany był ze Szkołą Podstawową nr 1 im. Stanisława Jachowicza w Ostrołęce. Studiował w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Instytucie Studiów Nad Rodziną.

ReklamaSkład nowej rady miasta na lata 2018-2023 w porządku alfabetycznym:
1. Jakub Frydryk (Bezpartyjne Miasto Ostrołęka)
2. Grzegorz Gołaś (Nasza Ostrołęka)
3. Jerzy Grabowski (Prawo i Sprawiedliwość)
4. Henryk Gut (Prawo i Sprawiedliwość)
5. Andrzej Jaskólski (Ostrołęka dla Wszystkich)
6. Janusz Kotowski (Prawo i Sprawiedliwość)
7. Adam Kurpiewski (Koalicja Obywatelska)
8. Jacek Łuba (Bezpartyjne Miasto Ostrołęka)
9. Mariusz Łuba (Ostrołęka dla Wszystkich)
10. Mariusz Mierzejewski (Bezpartyjne Miasto Ostrołęka)
11. Grzegorz Milewski (Prawo i Sprawiedliwość)
12. Paweł Niewiadomski (Nasza Ostrołęka)
13. Wojciech Parzychowski (Nasza Ostrołęka)
14. Grzegorz Płocha (Prawo i Sprawiedliwość)
15. Mariusz Popielarz (Koalicja Obywatelska)
16. Waldemar Popielarz (Koalicja Obywatelska)
17. Grażyna Sosnowska (Prawo i Sprawiedliwość)
18. Ewa Szatanek (Ostrołęka dla Wszystkich)
19. Stanisław Szatanek (Ostrołęka dla Wszystkich)
20. Piotr Wierzba (Nasza Ostrołęka)
21. Wojciech Zarzycki (Nasza Ostrołęka)
22. Ewa Żebrowska-Rosak (Prawo i Sprawiedliwość)
23. Ryszard Żukowski (Prawo i Sprawiedliwość)

Zobacz zdjęcia:
Poznaj swojego radnego
Wyświetleń: 16656 komentarze: -
11:10, 25.11.2018r. Drukuj