sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Czy wielki handel zapłaci wyższe podatki?

W poniedziałek ostrołęccy radni zdecydują czy duży handel zapłaci w mieście wyższe podatki. Prezydent Łukasz Kulik zaproponował podniesienie opłat dla przedsiębiorców z Galerii Bursztynowej i ul. Rodziny Ulmów.

ReklamaPrezydent miasta Łukasz Kulik przestawił pierwszy niepopularny projekt uchwały. Już w poniedziałek radni zdecydują czy właściciele Galerii Bursztynowej oraz nowo powstającego obiektu handlowo-usługowego przy ul. Rodziny Ulmów zapłacą wyższe podatki.

Rada miasta może dokonać zróżnicowania stawek podatku od nieruchomości zależnie od charakteru przeznaczenia, np. prowadzenia działalności gospodarczej lub cele mieszkaniowe. W miejscach, gdzie występuje wyłącznie handel, wiele miast decyduje się na podniesienie podatków od nieruchomości. W Ostrołęce do tej pory wszyscy przedsiębiorcy płacili takie same podatki. Zmienić chce to prezydent Łukasz Kulik, który proponuje radnym, aby właściciele Galerii Bursztynowej oraz nowo powstającego bloku z lokalami handlowo-usługowymi przy ul. Rodziny Ulmów płacili wyższe stawki
W przypadku bloku przy ul. Rodziny Ulmów oznacza to, że także właściciele mieszkań, którzy zarejestrują działalność gospodarczą w tym budynku (a właściwie przeznaczą część lokalu na cele prowadzenia działalności gospodarczej), także zostaną objęci wyższą stawką.

- Uznano za zasadne wyłączenie z całego obszaru miasta strefy znajdującej się w samym jego centrum, w której w chwili obecnej koncentruje się większość podmiotów oferujących sprzedaż towarów i usług, przyciągających największą liczbę klientów oraz wprowadzenie w tej strefie wyższych niż dotychczas stawek podatkowych - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

ReklamaPrezydent miasta przekonuje, że pozycja Galerii Bursztynowej i powstającego bloku przy ul. Ulmów jest uprzywilejowana. Lokalizacja lokali jest najlepsza, dostępny jest wygodny parking i szeroki wybór towarów i usług. Przedsiębiorcy prowadzący działalność w pozostałych częściach Ostrołęki "nie mogą liczyć na taką samą liczbę klientów, a co za tym idzie porównywalne dochody".

Nietrudno przewidzieć, ze propozycja prezydenta Łukasza Kulika spowoduje lawinę komentarzy i długą dyskusję na sesji. W projekcie uchwały, co zaznaczono na mapie powyżej kolorem czerwonym, zaproponowano, aby tylko właściciele Galerii Bursztynowej i nowo powstającego budynku przy ul. Ulmów zapłacili wyższy podatek od nieruchomości.

Tymczasem handel w Ostrołęce od lat przemieszcza się z ul. Głowackiego i Kilińskiego w stronę os. Centrum, a mimo tego nowy prezydent miasta nie chce podniesienia podatków w innych ruchliwych miejscach.

W ostatnich latach wzdłuż ul. Fieldorfa "Nila" (dawniej Gorbatowa), naprzeciwko Galerii Bursztynowej, powstało wiele nowych lokali gastronomicznych i usługowych, a cała ulica jest bardzo popularna wśród spacerowiczów. Przedłużeniem ul. Fieldrofa "Nila" jest al. Jana Pawła II, przy której znajduje się konkurujący z Tesco supermarket E.Leclerc, a dziś wiemy już także, że kilkaset metrów dalej wiosną przyszłego roku otwarty zostanie sklep sieci Lidl. Naprzeciwko supermarketu E.Leclerc w ostatnich latach powstał budynek handlowo usługowy, w którym obecnie znajduje się m.in. bank i przychodnia. Pomimo handlowego charakteru ul. Fieldorfa "Nila" i al. Jana Pawła II propozycja podniesienia podatków dotyczy terenu tylko terenu od strony ul. Goworowskiej. Projekt uchwały nie proponuje także podniesienia stawek dla Galerii Alius, która znajduje się przy tej samej ulicy co Galeria Bursztynowa. Propozycja prezydenta nie obejmuje również terenu "Kupca", "Handlowca", "Zorzy" i Hali Targowej "Feniks" przy ul. Prądzyńskiego. Także przy ul. Hallera powstał niedawno nowoczesny budynek z parkingiem i dużymi sklepami.

ReklamaNie ulega wątpliwości, że Galeria Bursztynowa jak magnes przyciąga klientów nie tylko z Ostrołęki i powiatu, ale także innych miast, jak np. Łomża. Zamknięty, przestronny obiekt z dogodnym parkingiem oraz ofertą gastronomiczną zapewnia najlepsze warunki klientom. Największy obiekt handlowy w regionie został otwarty pod koniec maja 2014 r. W marcu 2018 r. dodatkowo powiększył się o kilka dodatkowych, dużych sklepów mieszczących się od strony ul. Goworowskiej.

Powstający dopiero blok z lokalami handlowo-usługowymi przy ul. Ulmów będzie uzupełnieniem oferty Galerii Bursztynowej, podobnie jak istniejące sklepy wzdłuż ul. Fieldrofa "Nila". W trakcie kampanii wyborczej wisiały na nim banery ubiegającego się o reelekcję Janusza Kotowskiego oraz twarze innych polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Także Galeria Bursztynowa kojarzona jest politycznie z byłym prezydentem Januszem Kotowskim. "Tygodnik Ostrołęcki" szeroko opisywał budowę i remonty ulic wokół największego w regionie obiektu handlowego, które powstały za pieniądze ostrołęczan, a nie - jak się spodziewano - właścicieli galerii. Gazeta pisała, że ówczesny prezydent miasta Janusz Kotowski "podarował Galerii Bursztynowej 10 mln zł". Za te słowa "Tygodnik Ostrołęcki" w 2015 roku musiał przeprosić prezydenta Kotowskiego. Sąd uznał bowiem, że doszło do naruszenia dóbr osobistych włodarza.

Propozycja podniesienia podatków to pierwszy niepopularny - mówiąc językiem polityków - projekt. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że podniesienie podatków jest konieczne ze względu na pustą miejską kasę pozostawioną po rządach poprzedniego prezydenta. O problemach finansowych miasta więcej dowiemy się podczas poniedziałkowej sesji rady miasta.

Przychody z podwyższonego podatku szacowane są na około 420 tys. zł. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą radni na poniedziałkowej nadzwyczajnej sesji rady miasta. Początek o godz. 14.00.
Wyświetleń: 15125 komentarze: -
16:39, 01.12.2018r. Drukuj