czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Nowa elektrownia w Ostrołęce powstanie tylko dlatego, że kredytów udzielą państwowe banki

Wizualizacja nowej elektroni w OstrołęceBanki nie chciały finansować budowy nowego bloku węglowego w Ostrołęce, więc minister Tchórzewski szukał pieniędzy w państwowych instytucjach. Gazeta Wyborcza informuje, że inwestycję w naszym mieście ma sfinansować m.in. BGK i "konsorcjum banków państwowych".

W piątek na portalu Wyborcza.pl ukazał się obszerny artykuł dotyczący finansowania nowej elektrowni w Ostrołęce.

ReklamaJak ustalili dziennikarze "Wyborczej" pieniądze na budowę nieopłacalnej elektrowni będzie musiał wyłożyć Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

- Na udzielenie kredytu miały się nie zgodzić nawet Państwowy Fundusz Rozwoju i Bank Gospodarstwa Krajowego, ale z naszych informacji wynika, że przynajmniej ten drugi pieniądze jednak będzie musiał wyłożyć. - Kredyt ma zostać udzielony jeszcze przed świętami. Projekt zostanie wrzucony do biznesplanu BGK, jak tylko znany będzie wynik aukcji rynku mocy - powiedziała "Wyborczej" osoba zbliżona do BGK. Niewykluczone, że część finansowania weźmie na siebie inne "konsorcjum banków państwowych" - podaje portal.

ReklamaPrywatne spółki nie chciały finansować budowy nowej elektrowni w naszym mieście. Niektóre instytucje publicznie informowały, że nie będą kredytować inwestycji opartej na węglu.

Inwestorzy Enea i Energa poinformowali o wstępnych wynikach piątkowej aukcji mocy. Nowa ostrołęcka elektrownia zakontraktowała łącznie 852,6 MW obowiązku mocowego z umową na 15 lat. Oznacza to, że polski rząd z podatków będzie finansował nieopłacalną inwestycję w Ostrołęce.

Polacy zapłacą także wyższe rachunki za prąd. Energa poinformowała ostatnio o podwyżkach sięgających 40 proc.!

Reklama- Według przyjętych przez nas raczej optymistycznych scenariuszy elektrownia już na starcie przyniesie jakieś 2,3-2,8 mld zł straty - podaje Michał Hetmański z fundacji Instrat, autor przytaczanego raportu o Ostrołęce. To poza dbałością o jakość środowiska odstrasza inwestorów od projektu. Państwowe banki jednak mogą nie mieć wyjścia - czytamy na portalu Wyborcza.pl.

Pełna treść artykułu dostępna jest na stronach Wyborcza.pl.
Wyświetleń: 9807 komentarze: -
12:23, 23.12.2018r. Drukuj