piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Dyspozytorzy zostają w Ostrołęce. Przynajmniej na razie

Wojewoda Mazowiecki przedstawił projekt planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla Mazowsza. Po apelach m.in. radnych sejmiku Mazowsza, dyspozytornie będą zachowane, w tym także ostrołęcki Meditrans. Nie wiadomo jednak na jak długo.

Jeszcze niedawno, z informacji przestawionych przez wojewodę Zdzisława Sipierę wynikało, że Ostrołęka i powiat były zagrożone likwidacją dyspozytorni w Ostrołęce.

ReklamaDo konsultacji samorządom przekazano propozycję dwóch wariantów: z trzema lub pięcioma dyspozytorniami, które mają pomóc w dostosowaniu do planowanych zmian ustawowych, wchodzących w życie w 2021 r. Wszystkie odpowiedzi uzyskane od samorządów zostały przeanalizowane.

Obowiązujące umowy na świadczenie usług w zakresie ratownictwa medycznego są ważne do 31 marca 2019 r. Przygotowywany projekt planu obowiązującego od 1 kwietnia 2019 r. jest podstawą do otwarcia konkursu na realizację świadczeń, w którym może wystąpić każdy podmiot spełniający wymogi oferty konkursowej.

Obecnie na Mazowszu funkcjonuje pięć rejonów operacyjnych z pięcioma dyspozytorniami:
- RO nr 1 dyspozytornia Warszawa - Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego Meditrans w Warszawie,
- RO nr 2 dyspozytornia Płock - Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku,
- RO nr 3 dyspozytornia Radom - Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego w Radomiu,
- RO nr 4 dyspozytornia Siedlce - RM-Meditrans Stacja Pogotowia Ratunkowego w Siedlcach,
- RO nr 5 dyspozytornia Ostrołęka - Meditrans Ostrołęka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Ostrołęce.

W przedstawionym do zatwierdzenia przez Ministra Zdrowia projekcie planu działania systemu PRM, od 1 kwietnia 2019 r. będzie zlikwidowany rejon operacyjny w Grodzisku Mazowieckim. W nowym planie dokonano zmian w zakresie przypisania powiatów do docelowych dyspozytorni medycznych w kolejności:

- powiat sochaczewski do rejonu operacyjnego Płock,
- powiaty grodziski, żyrardowski oraz warszawski zachodni do rejonu operacyjnego Radom,
- powiaty piaseczyński i pruszkowski do rejonu operacyjnego Warszawa.

ReklamaCo istotne, proces zmniejszenia liczby dyspozytorni rozpoczął się już w 2011 roku, kiedy z 43 rejonów pozostało - 29, w 2012 r. pozostało - 6, a w 2017 r. zmniejszono liczbę dyspozytorni do 5, przy jednoczesnym pozostawieniu rejonu operacyjnego. Wojewoda, mając na uwadze zapewnienie mieszkańcom należytej opieki medycznej, dba by wzrastała liczba karetek na Mazowszu. Na przestrzeni ostatnich trzech lat liczba Zespołów Ratownictwa Medycznego wzrosła ze 187 w roku 2015, do 196 w 2018 r.

Konsultując plan z samorządami uwzględniono przedstawione uwagi. Brano pod uwagę możliwości dyspozytorni medycznych. Przy zakładanym zwiększeniu rejonów operacyjnych istotnym było zapewnienie odpowiedniej liczby dyspozytorów medycznych. Zgodnie z zapisami Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, wojewoda tworzy i prowadzi jedną dyspozytornię medyczną w województwie. W województwach mazowieckim oraz śląskim istnieje możliwość utworzenia dwóch dyspozytorni medycznych zgodnie z artykułem 25a ust. 1 i 2 ww. ustawy. Zapisy będą obowiązywały od 1 stycznia 2021 r. Do połowy 2020 roku określony zostanie ostateczny schemat lokalizacji dyspozytorni medycznych.

Komentarz w tej sprawie wydał urząd marszałkowski, bowiem to m.in. radni sejmiku województwa na grudniowej sesji apelowali o pozostawienie dotychczasowej liczby dyspozytorni. Najwyraźniej ich głos został wzięty pod uwagę.

- Propozycje zmian, jakie chciał wprowadzić wojewoda w ratownictwie medycznym, zagrażają bezpieczeństwu zdrowia i życia mieszkańców. Propozycja wojewody zakładała zmniejszenie liczby rejonów dyspozytorni do trzech. Obsługę całego województwa miały przejąć dyspozytornie w Warszawie, Siedlcach i Radomiu. Tym samym od 1 kwietnia 2019 r. karetka np. do mieszkańców Łomianek, Żyrardowa czy Pruszkowa miała być kierowana przez stację z Radomia, a do mieszkańców Płońska, Sierpca lub Przasnysza - przez stację z Siedlec. Marszałek Adam Struzik, apelując o niewprowadzanie zmian od 2019 r., zwracał uwagę szczególnie na fakt, że zmiany miałyby być przeprowadzone w ryzykownie szybkim tempie, bez odpowiedniego przygotowania, a to przede wszystkim zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców Mazowsza. Po sprzeciwie radnych, których stanowisko zostało wysłane m.in. do wojewody, ministerstwa zdrowia, NFZ, ale też ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ABW, wojewoda ogłosił, że przedstawia ministerstwu zdrowia plan, w którym stan dyspozytorni niemalże nie ulegnie zmianom - czytamy w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie.

ReklamaJak informuje rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, z punktu widzenia mieszkańców Mazowsza najważniejsze jest to, że liczba dyspozytorni, a także rejonów operacyjnych ratownictwa nie zmieni się tak drastycznie.

- Niestety, nie wszystkie uwagi samorządu województwa zostały uwzględnione - w propozycji przegłosowanej przez radnych Mazowsza, powiat żyrardowski miał być w rejonie operacyjnym Płocka, powiat grodziski w rejonie operacyjnym Warszawy, a powiat warszawski zachodni miał zostać w rejonie operacyjnym Warszawy. Wojewoda zaproponował wszystkie te powiaty objąć rejonem operacyjnym Radomia - czytamy w komunikacie.

Na chwilę obecną na Mazowszu będzie pięć rejonów z pięcioma dyspozytorniami. Oszczędzona będzie też, zagrożona wcześniej likwidacją, dyspozytornia w Ostrołęce. Czy na długo, tego obecnie nie można przewidzieć. Przepisy zakładają, że od 2021 roku w województwie mazowieckim będą tylko dwie dyspozytornie. Ich lokalizację poznamy w połowie 2020 roku.
Wyświetleń: 1959 komentarze: -
08:26, 05.01.2019r. Drukuj