środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Gość "Mojej Ostrołęki": Aleksandra Boruch o finale WOŚP, sprzyjającym urzędzie i wielu niespodziankach

Aleksandra Boruch, szefowa sztabu WOŚP w OstrołęcePo kilku latach nieobecności Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Ostrołęce i braku przychylności władz miasta dla inicjatywy Jurka Owsiaka, sztab powraca w wielkim stylu. Na kilka dni przed 27 finałem spotkaliśmy się z Aleksandrą Boruch, główną koordynatorką akcji w naszym mieście.

Ostatni finał akcji, wraz z koncertami i światełkiem do nieba, odbył się hucznie w Ostrołęce w 2014 roku. Później była tylko równia pochyła. Z roku na rok, ze względu na nieprzychylność władz oraz fakt, że ówczesnemu prezydentowi nigdy nie było po drodze z ideologią lansowaną przez Owsiaka, było coraz gorzej. Teraz mamy szansę powrócić na właściwy tor.

ReklamaWielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wraca do Ostrołęki w wielkim stylu
Ostrołęczanie zawsze chętnie włączali się w akcję, nawet wówczas, gdy Ostrołęka nie rejestrowała sztabu. Mieszkańcy jednoczyli się i jakimś sposobem zawsze udało się wrzucić datek do "wośpowej" puszki. W styczniu 2019 roku Ostrołęka wraca do korzeni. Po latach przerwy, w naszym mieście znów zarejestrowano sztab, a w niedzielę 13 stycznia na ulice wyjdą wolontariusze z charakterystycznymi puszkami. Przez niemal cały dzień trwały będą imprezy towarzyszące, a wieczorem koncerty zespołów muzycznych i światełko do nieba. Na ulice wyjdzie niemal 250 wolontariuszy.

Zawiązanie sztabu wiąże się ze zmianą władzy w miejskim ratuszu. Nowy prezydent Łukasz Kulik szybko i pozytywnie odpowiedział na pomysł ostrołęczan, aby zorganizować akcję. Inicjatorkami były Natalia Matuszewska Kulik oraz Aleksandra Nowak. Szefową ostrołęckiego sztabu została Aleksandra Boruch, która koordynuje i organizuje całą akcję. Wolontariuszka działa w ostrołęckich sztabach WOŚP od niemal 15 lat.

- Przez kilka lat ciężko było cokolwiek zorganizować, natomiast w tej chwili bardzo sprzyja nam władza, chętnie się włącza, pomaga, także urzędnicy chętnie wspierają naszą inicjatywę, dlatego działanie jest łatwiejsze i przyjemne - mówiła nam Aleksandra Boruch.

ReklamaBędą koncerty, imprezy towarzyszące i licytacje przedmiotów
Od lat nieodłącznym elementem finałów WOŚP są koncerty muzyczne. Artyści chętnie włączają się w akcję i grają charytatywnie na rzecz orkiestry i oczywiście osób potrzebujących. W tym roku, w myśl hasła 27 edycji finału WOŚP "Gramy dla dzieci małych i bez focha", na scenie przy "Kupcu" wystąpią muzycy z m.in. z Ostrołęki, Warszawy czy Spychowa.

- W tym roku zagra dla nas dużo zespołów ostrołęckich i nie tylko. Na scenie przy "Kupcu" wystąpią m.in. Karrakan, Aterra, Mad Bee, Droga na Ostrołękę, Strefa 51, RY, Manchild oraz Biuro Rzeczy Znalezionych. Chętnych było nawet więcej niż mogliśmy przyjąć. W trakcie dnia, w hali targowej Feniks będzie też występował Piotr Grzyb czy wokalistki Studia Piosenki - mówiła Aleksandra.

Nie zabraknie też szeregu imprez towarzyszących, będzie m.in. przegląd talentów dla dzieci, nauka nurkowania na ostrołęckim basenie, bieg "Policz się z cukrzycą" czy wystawa zdjęć.

- W parku wodnym będzie nauka nurkowania. Zasada jest taka, że na basen wchodzimy normalnie, wykupując wejściówkę. Na strefę wodną zabieramy ze sobą pieniądze, jakie wrzucimy tam do puszki i wówczas będzie można wziąć udział w kursie nurkowania z wykwalifikowanym instruktorem. Dodatkowo w hali targowej Feniks będzie przegląd młodych talentów. Pomiędzy prezentacjami dzieci zaśpiewa i zagra także Piotr Grzyb oraz wystąpią wokaliści Studia Piosenki klubu "Oczko". Dzieci cały czas się zgłaszają i nie wiemy ile ostatecznie ich wystąpi. Obok hali będzie też pokaz ratownictwa - wylicza Ola.

To nie wszystko. W parku miejskim o godz. 11.00 wystartuje bieg "Policz się z cukrzycą", a w hali sportowej im. A. Gołasia będzie turniej piłki nożnej, pokaz trampolin, trening sztuk walk i maraton fitness. Nie zabraknie też licytacji przedmiotów. W tym roku chętnych do przekazania rzeczy czy usług było wielu.

- Z rzeczy najbardziej wartościowych możemy wyliczyć m.in. voucher na prawo jazdy, vouchery od dwóch ostrołęckich tatuażystów, są sesje zdjęciowe od lokalnych fotografów, usługi od salonów fryzjerskich oraz salonów urody. Jeden z salonów urody na osiedlu Łęczysk, cały niedzielny dochód przeznaczy na orkiestrę. Będzie też wyjątkowe zdjęcie autorstwa Pawła Krupki - to fotografia okładkowa płyty zespołu Wilki, podpisana przez Roberta Gawlińskiego - podaje Aleksandra.

Dzień wcześniej kwestować będą wychowankowie Zakładu Poprawczego w Laskowcu
W akcję WOŚP od lat włącza się Zakład Poprawczy w Laskowcu. Wychowankowie oraz pracownicy ośrodka grali na rzecz orkiestry nawet wtedy, gdy w Ostrołęce nie było zarejestrowanego sztabu. Swojej tradycji nie zaniechają także w tym roku. Wylatkowo, bo w sobotę 12 stycznia, młodzież będzie kwestowała na terenie Galerii Bursztynowej. Na odstępstwo od reguły zgodę wyraziła zarówno galeria jak i stowarzyszenie.

Rokrocznie chłopcy z "poprawczaka" przygotowywali stoisko pełne upominków dla darczyńców i zbierali do puszek pieniądze na rzecz potrzebujących. Swojej tradycji nie zaniechają też w tym roku. Każdy, kto nie będzie mógł włączyć się w niedzielny finał, może odwiedzić stoisko Zakładu Poprawczego z Laskowca w Galerii Bursztynowej. W sobotę 12 stycznia wychowankowie ośrodka będą kwestować na rzecz chorych i potrzebujących dzieci.

Do ostrołęckiego sztabu dołączą w tym roku jeszcze dwie gminy - to Lelis i Czarnia, gdzie na ulicach miejscowości pojawią się wolontariusze z puszkami. Pieniądze zebrane będą liczone łącznie z Ostrołęką i zbiórką prowadzoną przez wychowanków z Laskowca. Swoje sztaby zarejestrowały natomiast Myszyniec, Kadzidło, Baranowo, Zawady czy Goworowo.

ReklamaZakończymy światełkiem do nieba, które pozostaje niespodzianką
Ola nie chciała nam zdradzić wszystkich szczegółów tegorocznego światełka do nieba, które zwyczajowo kończy finał orkiestry w każdej miejscowości. Enigmatycznie mówi, że, jeśli warunki pogodowe dopiszą, będzie to światełko inne od wszystkich dotychczasowych i każdy znajdzie tam coś dla siebie.

- Mamy do wykorzystania kilka możliwości i chcemy, aby każdy był zadowolony. Chcemy zrobić coś innego i testujemy różne możliwości. Mamy nadzieję, że pomysł się uda i być może zdradzimy coś tuż przed finałem - mówi tajemniczo Ola.

Szczegóły wydarzenia oraz poszczególnych imprez znajdziecie na facebookowym profilu WOŚP Ostrołęka. Warto też śledzić nasz portal, na którym będziemy relacjonować tegoroczny, 27 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Liczymy, że wspólnymi siłami pobijemy niegdysiejszy rekord Ostrołęki, który w 2012 roku osiągnął kwotę ponad 80 tys. zł. Szefowa sztabu ma nadzieję, że uda się przekroczyć 100 tys. zł.

Pamiętajcie, "Gramy dla dzieci małych i bez focha"! 27 finał WOŚP już w niedzielę 13 stycznia 2019 roku.
Wyświetleń: 10828 komentarze: -
08:28, 05.01.2019r. Drukuj