czwartek, 23 stycznia 2020 r., imieniny Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Karta EKUZ niezbędna w okresie zimowych wyjazdów

Wyjeżdżamy! - to decyzja, którą wielu z nas podejmuje przed feriami zimowymi. Pamiętaj, że przed wyjazdem za granicę warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jeszcze zdążysz to zrobić. Wystarczy złożyć wniosek przez internet.

Bezpłatna karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) zapewnia pomoc w przypadkach nagłych zachorowań w trakcie pobytu za granicą.

Reklama Każdy kto ją posiada, a spędza ferie na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), ma prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń miejscowej publicznej służby zdrowia. Koszty uzyskanej pomocy medycznej są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Karta EKUZ jest bezpłatna. Można o nią zawnioskować na kilka sposobów, w tym online: pocztą elektroniczną lub za pośrednictwem strony www.obywatel.gov.pl.

Reklama Na wydanie karty należy poczekać 3-5 dni roboczych od wysłania wniosku. Jeśli chcesz dostać kartę pocztą, zajmie to więcej czasu - dolicz czas przesyłki. Uwaga! Nie każda usługa medyczna w tych krajach będzie bezpłatna. Zanim pójdziesz do lekarza za granicą - upewnij się, czy zapłacisz za usługę, której potrzebujesz. Sprawdź, na jakich zasadach możesz korzystać z usług medycznych oraz ile kosztuje leczenie w krajach UE i EFTA.

Kto może dostać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego? Każdy, kto ma ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) oraz osoby, które są nieubezpieczone, ale mają prawo do korzystania z opieki medycznej w Polsce (na podstawie przepisów krajowych).
Wyświetleń: 738 komentarze: 0
12.01.2019, 05:16r. Drukuj
Powrót