piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Muzeum Żołnierzy Wyklętych podsumowało ubiegły rok (zdjęcia)

Koniec grudnia to czas podsumowań, bilansów i snucia planów na kolejny rok. Chociaż Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce nadal jest w organizacji, to w 2018 r. wydarzyło się w placówce całkiem sporo. Pracownicy przygotowali podsumowanie najważniejszych wydarzeń.

Muzeum stale gromadzi i opracowuje zbiory związane z II wojną światową i podziemiem antykomunistycznym, dociera do świadków historii i rejestruje ich relacje. Trwają także prace związane z porządkowaniem i zabezpieczeniem obszernego, przejętego przez placówkę archiwum Związku Polaków Poszkodowanych przez Trzecią Rzeszę.

ReklamaOsoby związane z placówką zgłębiają też historię dawnego aresztu śledczego w Ostrołęce, w którym po przebudowie będzie mieścić się MŻW.

- Dzieje ostrołęckiego więziennictwa kryją mnóstwo ciekawostek i splatają się z losem niezwykłych osób. Bardzo się cieszymy, że po naszym apelu skontaktowały się z nami rodziny kilku spośród pracowników więzienia uwiecznionych na zdjęciu z końca lat dwudziestych - czytamy na stronie internetowej muzeum.

Wyjątkowo intensywnym miesiącem w życiu obiektu był marzec. Muzeum włączyło się w organizację wydarzeń związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Myszyńcu. 1 marca Jacek Karczewski, dyrektor MŻW, został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz upamiętniania historii Polski i propagowanie wiedzy o żołnierzach wyklętych. W marcu ukazała się również książka "Śladami Niezłomnych" Jacka Karczewskiego.

Reklama- Jest ona efektem wieloletnich poszukiwań, badań terenowych, licznych spotkań i rozmów. Pozwoliła nam zaprezentować szereg niepublikowanych dotąd materiałów pozyskanych do zbiorów muzeum, pomogła również dotrzeć z informacjami o naszej działalności do kolejnych osób - czytamy na stronie placówki.

Wiosną zaprezentowano osiem krótkometrażowych filmów dokumentalnych o żołnierzach lokalnego podziemia pod wspólnym tytułem: "Zwykli bohaterowie. Północne Mazowsze w ogniu". Z kolei w maju wystartował nowy cykl comiesięcznych spotkań w tymczasowej siedzibie pod nazwą Muzealne Środy. W każdą pierwszą środę miesiąca odbywają wykłady prowadzone przez pracowników muzeum oraz inne zaproszone osoby.

ReklamaW listopadzie i grudniu osoby związane z MŻW nieodpłatnie prowadziły zajęcia w przedszkolach i szkołach w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przeprowadzono łącznie 44 lekcje, z których skorzystało ponad tysiąc uczestników w różnym wieku, z szesnastu placówek z Ostrołęki i powiatu.

Informacje i zdjęcia znajdują się na stronie MŻW w Ostrołęce.
Wyświetleń: 1215 komentarze: -
05:20, 12.01.2019r. Drukuj




Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com