poniedziałek, 26 sierpnia 2019 r., imieniny Marii, Natalii, Sandry

Aktualności

Zgłoś autobus do kontroli drogowej

Okres ferii zimowych to czas wzmożonych wyjazdów uczniów. Zatem mając na względzie potrzebę zapewnienia im bezpieczeństwa podczas przejazdów na zorganizowane formy wypoczynku, policja informuje o możliwości zgłoszenia do kontroli autobusu przewożącego dzieci i młodzież.

- W trosce o bezpieczeństwo osób wybierających się na wypoczynek autobusami apelujemy do organizatorów wyjazdów, aby zobowiązali przedsiębiorców wykonujących przewóz do wykonywania cząstkowego badania technicznego sprawności układu hamulcowego oraz układu kierowniczego autobusu. Tylko stacja diagnostyczna dysponuje odpowiednimi urządzeniami do kompleksowych i dokładnych badań stanu technicznego pojazdów. Badanie takie winno być wykonane w okresie maksymalnie na 24 godziny przed planowanym wyjazdem. Potwierdzenie przeprowadzonego badania kierowca winien posiadać podczas wykonywania przewozu oraz kontroli autobusu - informuje mazowiecka policja.

Reklama Posiadanie potwierdzenia przeprowadzenia badań cząstkowych pozwoli skrócić czas kontroli dokonywanej przez policję do niezbędnego minimum.

Sposób zgłoszenia kontroli na policję
Zgłoszenia można dokonać telefonicznie. Po skontaktowaniu się z dyżurnym uzyskacie informacje, co do sposobu dalszego postępowania w konkretnej jednostce policji. Zaleca się, aby zgłoszenie kontroli autobusu dokonać, co najmniej na pięć dni przed planowanym wyjazdem.

Zgłoszenie powinno zawierać:
- dane osoby zgłaszającej,
- dane organizatora i przewoźnika,
- numer telefonu kontaktowego,
- datę wyjazdu,
- miejsce i godzinę wyjazdu,
- numer rejestracyjny autokaru.

Zgłoszony do kontroli autobus winien zostać podstawiony w wyznaczonym miejscu minimum 40 minut przed planowanym wyjazdem, za względu na czas niezbędny na wykonanie czynności kontrolnych. Kontrole autobusów odbywać się będą w wyznaczonych punktach po wcześniejszym uzgodnieniu z organizatorem wyjazdu, a w innym miejscu wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych i po uzgodnieniu z właściwą jednostką policji.

Sytuacje zagrażające bezpieczeństwu podróżujących i wymagające natychmiastowej interwencji policji należy zgłaszać pod numery alarmowe 997 lub 112.

Reklama Sam też możesz sprawdzić autobus
Jednocześnie informujemy, iż Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło serwis "Bezpieczny autobus", w którym każdy, dysponując jedynie numerem rejestracyjnym pojazdu, może samodzielnie sprawdzić podstawowe dane na temat autobusu lub autokaru, a w tym:
- czy posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC,
- czy posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne,
- dane techniczne, takie jak dopuszczalna liczba miejsc czy masa pojazdu,
- stan licznika podczas ostatniego przeglądu technicznego,
- czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Dane w serwisie pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jest to rejestr prowadzony przez Ministra Cyfryzacji na podstawie ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Usługa jest bezpłatna. Istnieje też możliwość skontrolowania wyjeżdżających autobusów przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.

Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie KMP w Ostrołęce.
Wyświetleń: 706 komentarze: 0 Wrzuć na Facebooka 16.01.2019, 09:22r. Drukuj
Powrót