czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Jak miasto walczy ze smogiem?

W związku ze skargami składanymi przez mieszkańców Ostrołęki dotyczącymi złej jakości powietrza w mieście radny Mariusz Popielarz złożył interpelację do włodarza miasta. W odpowiedzi prezydent Łukasz Kulik przedstawił działania służące poprawie tej sytuacji.

Prezydent Łukasz Kulik zapewnia, że miasto stara się dokładać wszelkich starań mających wpływ na ograniczenie i monitorowanie smogu w mieście. Włodarz odpowiedział na sugestie radnego Mariusza Popielarza.

ReklamaSamorządowiec zaproponował regularne przeprowadzenie przez służby podległe prezydentowi kontroli palenisk, czyli pieców grzewczych i kominków w domach.

- W celu wyeliminowania niekorzystnych dla środowiska zjawisk powodowanym spaleniem odpadów kontrola palenisk czyli pieców grzewczych i kominków w domach na terenie miasta została ujęta w bieżącej pracy funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Ostrołęce. Nadmieniam iż problem spalania śmieci w piecach pozostaje w zainteresowaniu służb - odpowiedział Łukasz Kulik.

Mariusz Popielarz zaproponował przygotowanie programu umożliwiającego pozyskanie środków zewnętrznych na wymianę pieców w domach jednorodzinnych na ekologiczne.

- Został opracowany projekt pn. "Program ograniczenia niskiej emisji dla miasta Ostrołęki". Określono w nim planowaną realizację działań polegających na podłączeniu lokalu do sieci cieplnej, wymianie ogrzewania węglowego na elektryczne, wymianie starych kotłów węglowych na nowe zasilane automatycznie, wymianie kotłów węglowych na biomasę zasilane automatycznie lub koły na pellety zasilane automatycznie, wymianie ogrzewania węglowego na gazowe, olejowe lub pompę ciepła, zastosowaniu kolektorów słonecznych oraz termomodernizacji budynków - zaznaczył włodarz.

ReklamaKolejną propozycją radnego było przygotowanie i wdrożenie programu zwiększającego świadomość ekologiczną mieszkańców.

- Pragnę poinformować, że działania edukacyjne mieszkańców prowadzone są w ramach "Programu edukacji ekologicznej społeczeństwa Ostrołęki ze szczególnym uwzględnieniem selektywnej zbiórki odpadów", który realizowany jest od 2003 rok zgodnie z ustalonym harmonogramem działań. Treść programu dotyczy zagadnień z ochrony środowiska, przyrody powietrza oraz selektywnej zbiórki opadów wynikających z inicjatywy poszczególnych grup realizujących program, takich jak szkoły i przedszkola poprzez nauczycieli uczniów oraz rodziców z poszczególnych placówek oświatowych, organizacje pozarządowe i stowarzyszenia ekologiczne. Treści dotyczące szkodliwości dla środowiska i zdrowia ludzi spowodowanej przez spalanie odpadów w piecach są poddawane prelekcji w szkołach, a także w trakcie festynów osiedlowych. Stanowią one również tematykę konkursów - informuje prezydent Kulik.

Samorządowiec zaproponował ciągłe monitorowanie powietrza i przedstawienie wyników badań jakości powietrza na stronie internetowej miasta.

- Dla potrzeb monitoringu powietrza w 2018 roku dokonano zakupu siedmiu sensorów jakości powietrza, które zostały zamontowane w różnych lokalizacjach miasta. Przez 24 godziny na dobę mieszkańcy miasta mają dostęp do aktualnych wskaźników w centrum i na obrzeżach miasta. Sensory Airly mierzą m.in. poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza - zaznacza Łukasz Kulik.

ReklamaRadny Mariusz Popielarz poprosił prezydenta o informacje na temat innych działań zmierzających do rozwiązania problemu jakości powietrza oraz tego w jakim okresie mają być realizowane. W odpowiedzi włodarz przedstawił czynności zapobiegawcze stosowane przez miasto.

- Działania mające wpływ na poprawę jakości powietrza w mieście realizowano w latach 2016-2017. W ramach zadania pn. "Zakup i dostawa kotłów centralnego ogrzewania dla mieszkańców Ostrołęki" oraz "Modernizacja indywidualnych źródeł ciepła na terenie miasta Ostrołęki" sześćdziesiąt starych kotłów centralnego ogrzewania w budynkach mieszkańców naszego miasta zostało wymienionych na źródła ciepła bardziej przyjazne środowisku. W związku z wejściem uchwały antysmogowej" na wszystkich osiedlach mieszkaniowych oraz w budynku urzędu, rozmieszczone zostały plakaty informujące o zakazie spalania niektórych rodzajów paliw. Realizacja planowanych zadań określonych w "Programie ograniczenia niskiej emisji dla miasta Ostrołęki" przy wsparciu z programu "Czyste powietrze" przyczyni się do poprawy jakości powietrza w naszym mieście - informuje prezydent miasta Łukasz Kulik.
Wyświetleń: 1335 komentarze: -
05:39, 19.01.2019r. Drukuj