wtorek, 21 maja 2019 r., imieniny Kryspina, Wiktora, Jana

Fat-Bike

Aktualności

Jak skutecznie uczyć się języków obcych?

Jeśli szukasz sprawdzonych zasad dotyczących nauki języków obcych to świetnie trafiłeś! W poniższym artykule zapoznasz się z najlepszymi regułami, które pomagają skuteczniej uczyć się słownictwa, gramatyki i wszystkiego co związane z językami obcymi.

Zbyt często ignorujemy proste zasady, które mają niesamowicie duży wpływ na jakość naszej nauki. Mała efektywność, znudzenie i frustracja z niezadowalających wyników tylko i wyłącznie zniechęcają do dalszego rozwoju w sferze języków obcych. Największym błędem, który można popełnić podczas nauki języka obcego jest brak samodyscypliny. Jak radzić sobie z problemami z nauką języków obcych, dowiesz się poniżej.

Reklama Jakich zasad trzymać się podczas nauki słówek w języku obcym?
Każdy człowiek jest inny i nie każdy z nas potrafi sam sobie określić reguły, których należy się trzymać. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zasadach pozwalających na szybką, efektywną i skuteczną naukę słówek w języku obcym to koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca! Niezależnie od tego czy chcesz płynnie mówić po angielsku czy po niemiecku, znajdziesz tutaj coś dla siebie.

1. Ucz się regularnie, niewielkimi partiami
Niczym odkrywczym będzie stwierdzenie, że łatwiej nauczyć się mniejszej, aniżeli większej partii materiału. To powszechnie znana zasada, ale czy na pewno stosujemy ją w przypadku naszej nauki? Przecież większość z nas odkłada wszystko na ostatni wieczór przed sprawdzianem czy egzaminem. Sporadycznie zdarzają się jednostki, które zaczynają naukę nieco wcześniej - około trzech dni przed sądnym dniem. Mamy wtedy zbyt wiele informacji do przyswojenia i nie jesteśmy w stanie wszystkiego zapamiętać.

Powinniśmy zaczynać naukę znacznie wcześniej. Podejmując naukę klika, a nawet kilkanaście dni przed deadline'em dajemy sobie szansę na lepsze opanowanie materiału. Wbrew pozorom taki sposób rozłożenia nauki na wiele posiedzeń, pozwala nam zaoszczędzić całkiem sporo czasu. Pomyśl ile razy zdarza Ci się podczas długiej nauki rozkojarzyć się, "na chwilę" wejść na facebooka czy youtube, znaleźć masę innych, nieistotnych w tym momencie zajęć? Jeśli mamy niewielki zakres materiału do opanowania podczas jednego dnia to możemy to zrobić sprawnie i szybko, koncentrując się jedynie na wykonaniu tego konkretnego zadania.

Wielu naukowców mówi, że każdy z nas ma pewien określony czas, podczas którego może w pełni skupić się na wykonywaniu jednej czynności. Okres ten może być dłuższy lub krótszy zależnie od czynności, którą wykonujemy. Jeśli przekroczymy tę magiczną barierę pełnego skupienia to coraz mniej uwagi poświęcamy dotychczas wykonywanej czynności, a zajmujemy się zajęciami zupełnie z nią nie związanymi lub chłoniemy wiedzę mniej efektownie.

Osoby, które uczą się samodzielnie, a nie do egzaminów mogą analogicznie stosować powyższą metodę. Przeznaczając kilka godzin w tygodniu na naukę języka obcego, możemy zrobić to dwojako. Rozkładając to na kilka krótkich sesji nauki, albo poświęcając jeden wieczór w tygodniu. To, która opcja jest efektywniejsza wynika z powyższego akapitu. Warto uczyć się efektywnie przy okazji oszczędzając czas.

Reklama 2. Powtarzaj materiał
Niejednokrotnie słyszymy, bądź sami tak twierdzimy, że naukę odkłada się na sam koniec, aby do egzaminu nie zapomnieć tego, czego się nauczyliśmy. Jeśli zależy nam na jednorazowym i krótkotrwałym zdobyciu informacji to może i stosowanie tej metody ma jakiś sens. Jednakże w perspektywie zdobycia wiedzy na dłużej taki sposób jest całkowicie nieskuteczny. Chcąc trwale zapamiętać pewne informacje, musimy je regularnie powtarzać.

Powtórki służą temu, aby nasz umysł nie zakwalifikował tych informacji jako bezużytecznych i nieistotnych. Mamy tendencję do wyrzucania z pamięci wiedzy, której nie używamy. Jeśli więc nauczymy się pewnej grupy słówek i wykorzystamy je jedynie na sprawdzianie, a potem przestaniemy ich używać to sami skazujemy swoją pracę na straty. Warto odświeżyć znajomość pewnych grup materiału co jakiś czas, bo takie powtórki nie trwają długo, a przynoszą naprawdę spektakularne efekty.

Warto korzystać z tego sposobu w połączeniu z metodą, o której wspominaliśmy w pierwszym podpunkcie tego artykułu. Ucząc się na bieżąco, warto sporządzać krótkie notatki. Pozwolą nam one na szybką powtórkę wcześniejszego materiału podczas następnej sesji naukowej. Ponadto w dniu egzaminu przypomnimy sobie najważniejsze informacje, o których musimy pamiętać.

Reklama 3. Ucz się słownictwa na głos
Tak, wiem że prawdopodobnie nie mamy do czynienia z uczniami podstawówki, którzy dopiero uczą się czytać. Nauka języka obcego na głos ma więcej zalet niż niektórym może się wydawać. Dzięki temu znacznie bardziej angażujemy się w materiał, który staramy się opanować. Nasz mózg pracuje intensywniej, co bezpośrednio wpływa na możliwość lepszej koncentracji.

Słownictwa w języku obcym można uczyć się na wiele sposobów. Najogólniej mówiąc - poprzez czytanie, pisanie, mówienie i słuchanie. Każda z tych metod odrobinę inaczej wpływa na naszą naukę języka obcego. Czytając i pisząc, zapamiętujemy znaczenie, pisownię oraz uczymy się gramatyki i ortografii. Słuchając przyswajamy znaczenie danego słowa, a także dowiadujemy się jaka jest jego poprawna wymowa. Podświadomie również osłuchujemy się z akcentem i intonacją, która jest używana w tym języku, a ma to bezpośredni wpływ na rozumienie ze słuchu oraz umiejętności mówienia. Wypowiadając słowa na głos również zapamiętujemy znaczenie, osłuchujemy się z językiem obcym, a także ćwiczymy wymowę.

Jak nietrudno zauważyć, każdy sposób wpływa odrobinę inaczej na nasz mózg i możliwości zapamiętywania. Na szczęście łatwo połączyć ze sobą wszystkie z powyższych metod. Własnoręcznie tworząc listę słówek wykorzystujemy metodę zapisywania. Następnie odczytując na głos wykorzystujemy czytanie, słuchanie oraz mówienie. Możemy również nagrać odczyt listy i używać go nauki na przykład w autobusie lub samochodzie.

4. Usuń ze swojego otoczenia wszystko, co może Cię rozpraszać
Nawet najlepsze metody nauki nie pomogą, jeśli będziemy ciągle rozkojarzeni. Jednym z kluczowych elementów nauki jest pełna koncentracja na wykonywanym zadaniu. Nie powinniśmy być rozpraszani przez nic innego. Niejednokrotnie zdarzyło mi się, Tobie zapewne również, że powiadomienie, które wyskoczyło na telefonie oderwało mnie od nauki. Działo się tak właściwie za każdym razem. Przychodzący SMS, wiadomości na facebooku i powiadomienia były ważniejsze od książek. Przecież to tylko chwila, odwrócenie uwagi na kilkadziesiąt sekund - nic takiego, można by powiedzieć. Niestety ma to większy wpływ na efektywność nauki niż może nam się wydawać.

Odwracając wzrok od książki nawet na kilka sekund przerywamy pewną czynność, gubimy wątek, nad którym pracowaliśmy. Czy po takiej krótkiej przerwie jesteś w stanie wrócić bezpośrednio do momentu, w którym byłeś przed nią? Możesz przywołać z pamięci kilka ostatnich wyrazów, które przeczytałeś? Niestety, ale zwykle pamiętamy jedynie mniej więcej miejsce, w którym skończyliśmy czytać. Jeśli podczas nauki czatujemy z innymi, bardziej skupiamy się na wyczekiwaniu kolejnego powiadomienia, aniżeli na przerabianym materiale.

Usuń ze swojego otoczenia wszystko, co może Cię rozpraszać podczas nauki. Wyłącz komputer, jeśli z niego nie korzystasz, zablokuj dostęp do internetu w Twoim telefonie, powiedz domownikom żeby Ci nie przeszkadzali przez najbliższy czas. Warto dobrać moment, w którym wiemy, że możemy liczyć na kilka godzin spokoju. Ważnym elementem, który również pozwala skupić się na nauce jest posprzątanie biurka. Zwykle podczas nauki korzystamy z jednego, może dwóch źródeł. Nie ma więc potrzeby, aby wszędzie dookoła nas były zeszyty, podręczniki, brudne naczynia czy inne niepotrzebne przedmioty. To bardzo dekoncentruje. Znacznie łatwiej będzie nam skupić się na konkretnym zadaniu, jeśli tylko to zagadnienie będzie w naszym fizycznym zasięgu. Mając przed oczami jedynie podręcznik, kartkę papieru i długopis na tle pustego biurka na pewno skuteczniej skoncentrujemy uwagę na nauce.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem: Speakin.pl.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 628 komentarze: 0 Wrzuć na Facebooka 02.02.2019, 04:27r. Drukuj
Powrót