poniedziałek, 20 maja 2019 r., imieniny Bazylego, Bernardyna, Bronimira

Aktualności

Jak postępować, gdy dziecko jest przeziębione?

Przeziębienie u dziecka to powszechne zjawisko. Prawie każdy maluch doświadcza go nawet kilka razy w roku, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Nie jest to niepokojąca sytuacja, chyba że występuje wysoka gorączka. Niemniej jednak trzeba wiedzieć, jak postępować.

Wskazany odpoczynek
Gdy dziecko dopadło przeziębienie, nie trzeba od razu kłaść go do łóżka, zwłaszcza jeśli nie ma wysokiej gorączki i nie jest osłabione. Wskazany jest jednak odpoczynek i unikanie wysiłku fizycznego.

Reklama Trzeba także pozostawić dziecko w domu zamiast posyłać je do przedszkola czy szkoły. Nawet jeśli pociecha ma na to ochotę, nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż organizm potrzebuje odpoczynku, a także nie powinno się wystawiać go w tym stanie na działanie zmiennych temperatur. Warto też pomyśleć o innych dzieciach i oszczędzić im kontaktu z zarazkami, jakie emituje do otoczenia kichający czy kaszlący maluch. W takich warunkach łatwo o zarażenie innych.

Najlepiej więc będzie, gdy dziecko pozostanie w domu do czasu, aż objawy ustąpią, przy czym trzeba pamiętać, by go nie przegrzewać. Optymalna temperatura pomieszczeń, w jakich przebywa chore dziecko, to 20-22 stopnie, nie ma potrzeby jej zwiększać.

Reklama Właściwe leczenie
Jeśli infekcji nie towarzyszy wysoka gorączka, nie ma potrzeby udawać się do lekarza, chyba że objawy nie ustępują po kilku dniach. Nie można jednak od razu prosić lekarza o przepisanie antybiotyku, zwłaszcza że tego rodzaju środki działają na infekcje bakteryjne, a przeziębienie i grypa powodowane są przez wirusy. Wielu rodziców nie ma tego świadomości i domaga się antybiotykoterapii, myśląc, że tak silnie działające środki pozwolą dziecku szybko wrócić do zdrowia. W tym przypadku jednak tylko niepotrzebnie obciążą organizm i wyjałowią jego florę bakteryjną.

Reklama Przy przeziębieniu malucha można stosować domowe receptury, jak zimne kompresy na gorączkę, napar z lipy, czarnego bzu czy herbatę z miodem. Dobre efekty daje też leczenie farmaceutykami, ale nie można podawać ich zbyt wiele. Trzeba zwracać uwagę na ich skład. Dla dzieci niepolecane są też środki na bazie kwasu acetylosalicylowego, gdyż już jedna dawka może spowodować groźną niewydolność wątroby! Najlepiej będzie wybierać preparaty przeznaczone specjalnie dla dzieci i stosować je w ilości podanej przez producenta. Dobre rozwiązanie stanowią też wielowitaminowe preparaty wzmacniające odporność, które także wspierają organizm w walce z chorobą. W okresie rekonwalescencji zaś znoszą osłabienie, pozwalają szybciej odzyskać pełnię zdrowia, a także chronią przed kolejnymi infekcjami.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 1061 komentarze: 0 Wrzuć na Facebooka 02.02.2019, 04:34r. Drukuj
Powrót