poniedziałek, 20 maja 2019 r., imieniny Bazylego, Bernardyna, Bronimira

Aktualności

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Według policyjnych statystyk liczba kradzieży z włamaniem maleje, a Polacy coraz częściej decydują się na montaż systemów chroniących ich dom przed złodziejami. Być może to właśnie systemy monitoringu i systemy alarmowe prowadzą do spadku liczby przestępstw?

Kiedyś, jeśli w ogóle chroniliśmy się przed włamywaczami, to głównie przy pomocy krat w oknach.

Reklama Coraz bezpieczniej?
O ile w 1999 roku w Polsce doszło do blisko 370 tys. kradzieży z włamaniem, to w 2017 miało ich miejsce nieco ponad 65 tys. Nikogo nie trzeba przekonywać, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat w kraju zmieniło się naprawdę sporo. Nie tylko jeśli chodzi o świadomość dotyczącą zagrożeń ze strony włamywaczy. Dzięki temu, że system monitoringu posiada dziś niemal każde miasto, policji dużo łatwiej dbać o bezpieczeństwo obywateli. Dodatkowo o systemy monitoringu i alarmowe dbają sami właściciele sklepów czy deweloperzy, dzięki którym powstają wciąż nowe osiedla mieszkaniowe.

Owszem, wciąż można spotkać się z zakratowanymi oknami, ale to rozwiązanie coraz mniej popularne. Mało estetyczne, zabierające światło, utrudniające ucieczkę w przypadku pożaru kraty - to dla współczesnych włamywaczy "małe piwo". Po schłodzeniu krat ciekłym sprężonym azotem, żeby dostać się do mieszkania wystarczy jedno uderzenie młotka…

Reklama Coraz nowocześniejsze i tańsze
Współcześnie mamy dużo większy wybór w zabezpieczeniu naszego domu, np. monitoring https://www.ctr.pl/zestawy-kamer/dom.html. Są rozwiązania, które nic nie kosztują - rezygnacja z drzew i krzewów na posesji, zamykanie drzwi i okien, dobre relacje z sąsiadami. Możemy też zainwestować w antywłamaniowe drzwi czy rzęsiste oświetlenie domu i ogrodu. Z pewnością jednak warto rozważyć też montaż systemu alarmowego i monitoringu.

Systemy alarmowe https://www.ctr.pl/produkty/wszystkie-systemy-alarmowe/ powstają dziś w oparciu o najnowocześniejsze technologie i są przy tym coraz tańsze. Nikogo nie dziwi dziś połączenie systemu alarmowego z internetem, czy możliwość przeglądania zapisu z zamontowanych w domu kamer na ekranie telefonu komórkowego. To wyposażenie niemal każdego inteligentnego domu (obok opcji sterowania systemem ogrzewania, oświetleniem, opuszczaniem czy podnoszeniem rolet, podlewaniem trawników, etc.)

Reklama Nie ma z czym zwlekać
Założenie systemu alarmowego w domu warto uwzględnić już podczas opracowywania projektu budowlanego. Tak jak w przypadku montażu każdej instalacji (jak chociażby klimatyzacja) jest wtedy dużo łatwiej. W ten sposób gwarantujemy sobie też, że od początku zamieszkamy w domu bezpiecznym.
Na zamontowanie alarmu jednak nigdy nie jest za późno. System polega na wyposażeniu drzwi i okien w czujniki ruchu sterowane za pomocą panelu kontrolnego znajdującego się przy wejściu do mieszkania. Włączanie i wyłączanie alarmu jest możliwe dzięki uzyskaniu specjalnego kodu, który powinni znać jedynie domownicy. System alarmowy warto włączać nie tylko kiedy na dłużej lub krócej opuszczamy dom ale też wtedy, gdy śpimy. W przypadku zagrożenia system reaguje głośnym, pulsującym dźwiękiem. Który nie tylko poinformuje całą okolicę, że dzieje się coś złego ale i skutecznie odstraszy włamywacza. Podobnie w przypadku kamery - często już sama informacja, że obiekt jest monitorowany, sprawia, że złodzieje wolą nie ryzykować.

Wracając do policyjnych statystyk, w przypadku kradzieży z włamaniem wciąż jest problem w postaci dość niskiej wykrywalności - kształtuje się ona na poziomie 30%. Musimy więc liczyć się z tym, że kiedy już padniemy ofiarą złodziei - prawdopodobnie nie odzyskamy przedmiotów, które stały się ich łupem.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 657 komentarze: 0 Wrzuć na Facebooka 03.02.2019, 07:23r. Drukuj
Powrót