poniedziałek, 20 maja 2019 r., imieniny Bazylego, Bernardyna, Bronimira

Aktualności

Strażacy ćwiczyli ratownictwo lodowe (zdjęcia)

Fot. bryg. Bartosz Pliszka/FacebookNa zamarzniętej części starorzecza Narwi ostrołęccy strażacy przeprowadzili ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego. Polegały one na podejmowaniu osoby, pod którą załamał się lód. Mundurowi wykorzystali specjalistyczny sprzęt jakim są sanie lodowe, ale też inne przedmioty.

W tym celu mogą przydać się również drabiny, koło ratunkowe, sanki czy zwykłe gałęzie. Ważne jest, aby w jak najkrótszym czasie bezpiecznie ewakuować poszkodowanego na brzeg.

Reklama - Nie były to pierwsze ćwiczenia na lodzie w tym roku i jeśli pogoda pozwoli, to z pewnością zostaną powtórzone. W naszym województwie trwają ferie zimowe, część akwenów jest zamarznięta i pomimo wielu apeli i ostrzeżeń nie brakuje na nich śmiałków i amatorów dzikich ślizgawek czy wędkowania - zwraca uwagę mł. bryg. Robert Chodkowski, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce.

Strażacy w ramach akcji "Bezpieczne ferie 2019" apelują o rozwagę i rozsądek, gdyż każdy lód na zamarzniętym akwenie, nawet ten z pozoru gruby, może być niebezpieczny.

Reklama Gdy zobaczysz, że pod kimś załamał się lód:
- nie wpadaj w panikę i nie biegnij w kierunku ofiary,
- wezwij pomoc pod numerem tel. 112,
- pomóż ofierze wydostać się na powierzchnię podając jej gałąź, kurtkę lub cokolwiek innego za co można się złapać,
- na lód wchodź tylko wtedy, jeśli jest to konieczne by pomóc ratowanej osobie, nie stawaj na lód, spróbuj przeczołgać się po nim w kierunku ofiary,
- jeśli lód zacznie pękać lub trzeszczeć, wycofaj się, nie wstawaj na lód, powoli czołgaj się w kierunku brzegu,
- zabezpiecz poszkodowanego przed zimnem, pożycz mu suche ubranie, możesz też podać np. czekoladę, cukierki lub coś ciepłego do picia.

Reklama Jeśli pod tobą zarwie się lód:
- nie wpadaj w panikę,
- jeśli jest ktoś w pobliżu - wezwij pomoc,
- oszczędzaj energię, gdyż wydostanie się z wody o własnych siłach jest niezwykle trudne, lód bardzo łatwo się kruszy, a ręce się po nim ślizgają, nie można znaleźć chwytu - jeśli masz kolce - użyj ich,
- jeśli to możliwe spróbuj zdjąć buty, zrzucisz dzięki temu kilka zbędnych kilogramów i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni wody,
- jeśli się wydostaniesz z wody, nie wstawaj na lód, powoli czołgaj się w kierunku brzegu,
- jeśli będziesz bezpieczny, zadbaj o ciepło i przebierz się w suche ubranie.

Ćwiczenia odbyły się w środę 30 stycznia. Więcej zdjęć znajduje się na Facebooku KM PSP w Ostrołęce.

Wyświetleń: 1001 komentarze: 0 Wrzuć na Facebooka 05.02.2019, 12:08r. Drukuj
Powrót