poniedziałek, 20 maja 2019 r., imieniny Bazylego, Bernardyna, Bronimira

Aktualności

"Ferie w WOT" zostaną zakończone przysięgą

Fot. 5. Mazowiecka Brygada Obrony TerytorialnejW ciechanowskich koszarach odbędzie się pierwsza w tym roku przysięga wojskowa żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz z dniem otwartym w jednostce. W przysiędze będą brali udział uczniowie, studenci i nauczyciele w ramach projektu pn. "Ferie w WOT".

Program:
10.00 - pokaz sprzętu wojskowego,
12.00 - uroczysta przysięga żołnierzy Obrony Terytorialnej.

Reklama - Każdy, kto chciałby zobaczyć jak od wewnątrz wygląda jednostka wojskowa i jakim sprzętem dysponują Terytorialsi, może odwiedzić 5 MBOT w ramach Dnia Otwartych Koszar, który odbędzie się w środę 10 lutego od godziny 10.00. Punktem kulminacyjnym będzie uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy Mazowieckiej Brygady - zapraszają organizatorzy.

Terytorialsi wypowiedzą słowa roty o godz. 12.00. Uroczystość będzie zwieńczeniem szesnastodniowego szkolenia podstawowego zorganizowanego w ramach projektu "Ferie w WOT". Blisko połowa ochotników, którzy w niedzielne popołudnie złożą przysięgę na sztandar Światowego Związku Żołnierzy AK okręg Ostrołęka, to uczniowie, studenci a także nauczyciele. Zimowa przerwa w nauce dała im możliwość odbycia szkolenia w WOT bez konieczności rezygnacji z nauki czy pracy.

- W ciągu szesnastu dni spędzonych na poligonie, kandydaci poznają podstawy wyszkolenia żołnierza lekkiej piechoty. Końcowym etapem szkolenia jest tzw. "Pętla taktyczna" czyli egzamin weryfikujący zdobytą wiedzę i umiejętności. Składającym przysięgę towarzyszyć będą najbliżsi oraz ich koledzy i koleżanki którzy równolegle realizują ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze, przeznaczone dla osób z przeszkoleniem wojskowym - informuje Aneta Szczepaniak, rzecznik prasowy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Reklama Po przysiędze, w zależności od miejsca zamieszkania, żołnierze zasilą szeregi naszych trzech batalionów. Terytorialsi pochodzący z Warszawy oraz powiatu ciechanowskiego, mławskiego, przasnyskiego, żuromińskiego, płońskiego, legionowskiego i wołomińskiego będą służyli w 51 batalionie w Ciechanowie. Do 52 batalionu w Komorowie trafią żołnierze z powiatu ostrowskiego, ostrołęckiego, wyszkowskiego, pułtuskiego i makowskiego. Mieszkańcy powiatów podlegających pod WKU Siedlce i Mińsk Mazowiecki służbę będą odbywać w siedleckim batalionie.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 17 tys. żołnierzy z czego ponad 1,6 tys. stanowią żołnierze 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 10 lutego w jednostce 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przy ul. Wojska Polskiego 54. Początek o godz. 10.00.

Wyświetleń: 801 komentarze: 0 Wrzuć na Facebooka 06.02.2019, 11:26r. Drukuj
Powrót