czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Współpraca miasta ze Związkiem Gmin "Pisa Narew"

Radnego Mariusza Łubę zainteresowała kwestia współpracy miasta ze Związkiem Gmin "Pisa-Narew" oraz korzyści jakie płyną z tego tytułu do miasta. W tej sprawie złożył interpelację do prezydenta Łukasza Kulika. Znamy odpowiedź włodarza.

- Podczas czwartkowej sesji rady miasta (24 stycznia 2019 r.) wspomniał Pan o kolejnym spotkaniu, tym razem wyjazdowym, na którym zapadły nowe ustalenia w tej sprawie. W związku z powyższym proszę o przedstawienie opinii publicznej szczegółów. Ponadto proszę o przybliżenie, jak wyglądała współpraca miasta ze Związkiem Gmin "Pisa-Narew" i jakie korzyści przyniosło to Ostrołęce w ciągu ostatnich lat? - napisał w interpelacji Mariusz Łuba.

ReklamaZnamy odpowiedź włodarza.

- W odpowiedzi na interpelację dotyczącą współpracy miasta Ostrołęki ze Związkiem Gmin "Pisa-Narew" w ciągu ostatnich lat informuję, że polegała ona głównie na uczestnictwie w spotkaniach dotyczących bieżącej pracy związku jako stowarzyszenia. Dotychczas Ostrołęka reprezentowana była przez Grzegorza Płochę i Wiesława Szczubełka. Do związku należą następujące samorządy: Pisz, Ostrołęka, Zbójna i Nowogród. Przez ostatnie lata nie były zrealizowane w ramach współpracy, żadne projekty czy założenia naszego miasta, szczególnie inwestycyjne, wynikające ze strategii. Stowarzyszenie skupiało się na projektach promocyjnych np. dotyczące oznakowania szlaku. Z publikacji prasowych wiemy, że w połowie maja 2017 r. przedstawiciele województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego oraz mazowieckiego podpisali list intencyjny o współpracy przy promowaniu szlaku Pisa-Narew. Mając powyższe na uwadze należy dołożyć wszelkich starań aby w regionalnych programach operacyjnych ująć zadania związane z zagospodarowaniem szlaku i przeznaczyć środki finansowe. W celu zapewnienia realizacji zamierzeń należałoby podjąć współpracę ze wszystkimi gminami położonymi wzdłuż rzeki Narew i Pisa - odpowiedział prezydent.

W dalszej części odpowiedzi Łukasz Kulik poinformował, iż w lutym 2019 roku w Piszu odbyło się walne zgromadzenie członków związku, podczas którego została podjęta uchwała o wysokości składki członkowskiej na kolejny rok w wysokości 10 tys. zł. Ponadto ustalono, iż w roku 2019 członkowie mogą wykorzystać część zgromadzonych środków na działania związane z zagospodarowaniem rzeki Narew do kwoty 15 tys. zł.

Reklama- W marcu 2019 roku Ostrołęka przejmie przewodnictwo w związku na kolejny rok, dlatego w naszym mieście odbędzie się spotkanie wszystkich członków. O samym szlaku wodnym można pisać wiele ale najważniejsze to głównie to Pisa i Narew to rzeki tworzące szlak wodny północno-wschodniej Polski oraz szlak tranzytowy łączący Wisłę z Krainą Wielkich Jezior Mazurskich. Obie należą do największych rzek nizinnych w Polsce. Szlak liczy 120 km. Składa się na niego rzeka Pisa (80 km) oraz fragment rzeki Narew od ujścia Pisy w Nowogrodzie do Ostrołęki (40 km). Szlak prowadzi przez gminy: Pisz, Nowogród, Zbójna i Ostrołęka. Są na nich obszary cenne przyrodniczo, m.in. Puszcza Piska (drugi pod względem wielkości kompleks leśny w Europie) oraz Czartoryskie Jałowce (ok. 180 ha porośniętych tylko jałowcami różnej wielkości) - dodaje prezydent Ostrołęki.
Wyświetleń: 1353 komentarze: -
15:27, 07.02.2019r. Drukuj




Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com