wtorek, 16 lipca 2019 r., imieniny Mariki, Benity, Dzierżysława

Aktualności

"Kurier Mazowiecki" o tradycji wypiekania fafernuchów w Golance (wideo)

Fot. kadr "Kurier Mazowiecki"Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Golance (gm. Kadzidło) zaprosiły po raz kolejny na folklorystyczną imprezę - święto fafernucha. Marchewkowe ciasteczka wypiekały nie tylko gospodynie, ale też zaproszeni mężczyźni. O wydarzeniu informował "Kurier Mazowiecki".

Święto fafernucha zgromadziło wielu miłośników kulinarnych tradycji Kurpiowszczyzny i na stałe wpisało się w kalendarz gminnych imprez. Wszystkiemu towarzyszył śpiew, występy artystyczne i dużo uśmiechu.

Reklama Do przyrządzania fafernuchów, wyrabiania ciasta, wałkowania i wykrawania ciasteczek przystąpili śmiałkowie, którzy zakasali rękawy i wzorując się na instrukcjach doświadczonych pań gospodyń, wykonali pyszne fafernuchy. Panowie spisali się na medal.

- Pielęgnacja tradycji powinna być na początku, bo ludowe zwyczaje gdzieś nam umykają - mówiła Barbara Mamajek z Koła Gospodyń Wiejskich z Golanki.

Wydarzenie odbyło się w sobotę 9 lutego br. w świetlicy wiejskiej w Golance.

Więcej na ten temat w "Kurierze Mazowieckim".
Wyświetleń: 1424 komentarze: 4 Wrzuć na Facebooka 11.02.2019, 09:57r. Drukuj
Powrót


ja się pytam ,,, @ 17:24, 11.02.2019

IP: 83.31...97

kiedy skończy się to zakłamywanie tradycji noszenia strojów kurpiowskich - żadna Kurpianka nie ubierała się do domowych robót w odświętny strój. Co z Wami się stało Kurpie kochani, ogarnijcie się i wróćcie do źródła.

inga @ 16:38, 12.02.2019

IP: 5.173...169

Nie chrzczono również dzieci w strojach kurpiowskich ani nie przystępowano do I Komunii św. i bierzmowania w strojach kurpiowskich. Mimo to od ładnych paru lat jest taka moda, nawet za poprzedniego proboszcza w parafii Kadzidło to dzieci i młodzież ubrana po kurpiowsku siedziała w pierwszych ławkach, a ci w "cywilnych ubraniach" za nimi. Lans niesamowity... tylko po co?

ga_gade @ 08:56, 13.02.2019

IP: 88.88...34

A co wam to przeszkadza? Stroje kurpiowskie są piękne więc dlaczego by nie iść w nich do komunii czy do ślubu? A poza tym artykuł jest „o tradycji wypiekania fafernuchów” więc chyba Panie się nie ubiorą w zwykłe spódnice, jeansy czy może dresy? 🤦🏻

Mat @ 18:16, 13.02.2019

IP: 188.146...123

Jak zwykle udzielaja sie ci najmniej zainteresowani,na pomorzu maja swoje stroje a my mamy swoje i jest okazja aby je pokazac wiec nie mam nic przeciwko,moze powinny zalozyc dresy, przeciez i miska plastikowa do wyrabiania ciasta, tego tez nie uzywali kiedys. Pozdrawiam Kurpie. :-)

Reklama

LUSAR
Carpexim
Bowling
Foton

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Hydraulika
Sklep Enter
NestBank