poniedziałek, 20 maja 2019 r., imieniny Bazylego, Bernardyna, Bronimira

Aktualności

Podjęli dyskusję o Wiktorze Gomulickim (zdjęcia)

Fot. Urząd Miasta w Ostrołęce"Z Ostrołęki wyszedł w świat" - pod takim tytułem odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej debata literacka dotycząca postaci Wiktora Gomulickiego. W setną rocznicę śmierci wielkiego ostrołęczanina, dyskusję podjęli prof. dr hab. Wiesław Rzońca i dr Karol Samsel.

Wiktor Gomulicki to poeta, prozaik, bibliofil, wielki humanista, kolekcjoner, patron MBP, urodzony w Ostrołęce 17 października 1848. Zmarł sto lat temu - 14 lutego 1919 r. w Warszawie.

Reklama Jak mówił prof. Rzońca, Gomulicki chciał być Europejczykiem. Czytał Charlesa Baudelaire'a, słuchał Mozarta. Był jednym z odkrywców Norwida, a z pewnością pierwszym, który podjął kroki, by jego twórczość pokazać światu.

Debata otwiera Ostrołęcki Rok Wiktora Gomulickiego, organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną, Muzeum Kultury Kurpiowskiej i Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki w Ostrołęce. W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy, młodzież z ostrołęckich szkół oraz pasjonaci literatury. Spotkaniu towarzyszyło otwarcie wystawy, obrazującej życie i działalność wielkiego ostrołęczanina.

Debata odbyła się w czwartek 14 lutego br. w czytelni MBP.

Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć na facebookowej stronie Urzędu Miasta w Ostrołęce.

Wyświetleń: 2488 komentarze: 0 Wrzuć na Facebooka 15.02.2019, 10:07r. Drukuj
Powrót