sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Kładka przy Muzeum Żołnierzy Wyklętych już gotowa (zdjęcia, wideo z drona)

Budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych już na finiszu. W piątek 1 marca odbędzie się symboliczne przekazanie kluczy przez wykonawcę inwestycji. Zakończono też budowę nadziemnej kładki, która stanowić będzie wizytówkę muzealnego obiektu w naszym mieście.

Konstrukcja będzie reklamą dla muzeum, ale też bezpiecznym przejściem dla mieszkańców oraz osób odwiedzających placówkę. Budowla, biegnąc nad ulicą Traugutta, łączy miejski park z muzeum.

ReklamaKoncepcja kładki nie wszystkim się podobała - zbyt duża, betonowa i niepotrzebna - mówili przeciwnicy pomysłu projektowego, wymieniając duże miasta, które odchodzą już od budowania nadziemnych przejść. Wbrew sprzeciwom, kładka powstała i będzie stanowiła jedną z atrakcji ostrołęckiego muzeum.

Wybudowany nad ulicą obiekt posiada dwie otwarte klatki schodowe oraz dwie windy. Kładka wiąże komunikacyjnie część parku miejskiego położonego po południowej stronie ulicy Traugutta z Muzeum Żołnierzy Wyklętych wybudowanym na terenach po byłym areszcie śledczym, po stronie północnej ulicy.

Kładka jest przeznaczona wyłącznie do ruchu pieszego i wpisuje się w ciąg komunikacyjny prowadzący od strefy śródmiejskiej, przez park do Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Dzięki dwóm windom usytuowanym po obu stronach ulicy - kładka dostępna jest również dla osób niepełnosprawnych i poruszających się na wózkach inwalidzkich.

ReklamaCała inwestycja, od początku jej uruchomienia, wywołuje skrajne emocje. Przeciwnicy budowy muzeum wskazują, że wielomilionowa budowla była niepotrzebną inwestycją w niewielkiej Ostrołęce, której znacznie bardziej potrzebne są zadania z branży drogowej, usprawniające komunikację w zatłoczonym mieście niż obiekty muzealne. Zwolennicy zaś zgodnie mówili, że obiekt jest potrzebny, że będzie stanowił wizytówkę naszego miasta, przypominając trudną historię naszego kraju oraz nieustanną walkę o niepodległość. To również hołd złożony tym, którzy przelewali krew w imię wolności, to zachowanie pamięć o żołnierzach podziemia antykomunistycznego i ludności cywilnej, którzy poświęcili swoje życie dla ojczyzny.

Budowa kładki już dobiegła końca. Symboliczne przekazanie kluczy do muzeum odbędzie się 1 marca br. w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Termin otwarcia całego obiektu dla zwiedzających jeszcze nie został oficjalnie podany.

Więcej na ten temat:
Pierwsza nadziemna kładka w Ostrołęce już jest (zdjęcia)
Rozpoczęła się budowa kładki przy Muzeum Żołnierzy Wyklętych (zdjęcia)
Zaplanowana przy Muzeum Żołnierzy Wyklętych kładka nie wszystkim się podoba (wizualizacja)

Zobacz zdjęcia:
Nadziemna kładka przy Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Wyświetleń: 10367 komentarze: -
11:17, 26.02.2019r. Drukuj