sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Walka ze smogiem rozpoczęta. Przyjęto program niskiej emisji dla Ostrołęki (zdjęcia)

Na kolejnej sesji obradowali miejscy radni. W toku obrad podjęto szereg uchwał, w tym m.in. przyjęto "Program ograniczenia niskiej emisji dla miasta Ostrołęka". Dokument powstał, gdyż stwierdzono występowanie przekroczeń poziomów dopuszczalnych pyłów zawieszonych.

Głównym celem jest ograniczenie ilości zanieczyszczeń, w tym zanieczyszczeń pyłowych, emitowanych do powietrza z procesów spalania paliw stałych w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie miasta, czyli redukcji tych najbardziej szkodliwych - PM10 i PM2,5.

ReklamaZgodnie z programem, aby taki cel osiągnąć konieczne jest:
- podłączenie do sieci cieplnej, gdy sieć istnieje na danym obszarze, a podłączenie jest technicznie możliwe i ekonomicznie uzasadnione,
- wymiana starych pieców i kotłów na kotły gazowe, na nowoczesne urządzenia z podajnikiem automatycznym na węgiel lub biomasę spełniające wymagania ekoprojektu, na kotły olejowe oraz ogrzewanie elektryczne lub pompy ciepła,
- termomodernizacja budynków.

Temat podjęto na posiedzeniu komisji Komisji Gospodarki Komunalnej, Infrastruktury Technicznej i Ochrony Środowiska. Jak mówił radny Adam Kurpiewski, na spotkaniu pojawiło się kilka wniosków m.in. sporządzenie inwentaryzacji pieców węglowych na terenie miasta tzw. śmieciuchów, wdrożenie straży miejskiej w częstsze kontrole, zmiana lokalizacji punktu pomiarowego, który mieści się z dala od domów jednorodzinnych opalanych piecami, przez co wyniki mogą być miało miarodajne. Ostatecznym rozwiązaniem, według radnych, jest wymiana pieców węglowych na ogrzewanie gazowe oraz przyłączenie do sieci miejskiej. Jak sugerowała radna Grażyna Sosnowska, warto też zasięgnąć w tej kwestii opinii osób i instytucji związanych z ochroną środowiska np. działającą w Ostrołęce Ekomeną.

Reklama- Wszystkie uwagi są bardzo zasadne. Podejmujemy teraz plan, który będziemy zapewne zmieniać do naszych potrzeb. Mieliśmy spotkanie na terenie osiedla Łęczysk i rozmawialiśmy o przyłączeniu sieci gazowej, mnóstwo osób było zainteresowanych. Podejmujemy inicjatywy, działania i rozmowy, aby budować przyłącza. Wyszła też propozycja zakupu drona, aby kontrolować tereny, chociaż ja wolę najpierw edukować i dawać możliwość mieszkańcom na wykonanie przyłącza, a nie od razu karać - mówił prezydent miasta Łukasz Kulik.

W temacie wypowiedział się także Piotr Liżewski, komendant straży miejskiej, którego do odpowiedzi wywołał przewodniczący Wojciech Zarzycki, pytając o prowadzone kontrole i ich wyniki.

- Straż miejska przeprowadziła w tym sezonie grzewczym około stu kontroli na różnych osiedlach. Główną przyczyną złej jakości powietrza jest materiał spalany w piecach, w jednym przypadku na osiedlu Wojciechowice właściciel palił materiałami niedozwolonymi - lakierowanymi płytami. Kontrole możemy prowadzić od 6.00 rano do 22.00, nie wiemy czym palą mieszkańcy w nocy. Mieliśmy też kilkanaście zgłoszeń od mieszkańców osiedli Kwiatowe, Stacja, a najwięcej ze Starego Miasta - mówił Piotr Liżewski, komendant straży miejskiej.

Radni chętnie podjęli temat i zaznaczyli różne problemy związane z niską emisją, m.in. dogrzewanie kominkami, kiepską jakość paliwa, pomysł zwiększonego nasadzenia drzew, ale też sytuację materialną mieszkańców czy ignorancję osób, które świadomie trują siebie i swoich sąsiadów.

ReklamaRealizacja działań ujętych w "Programie ograniczenia niskiej emisji dla miasta Ostrołęki" uzależniona jest od pozyskania zewnętrznych funduszy celowych. Uchwalenie programu przez radę miasta otwiera drogę do ubiegania się o przyznanie preferencyjnego finansowania oraz wywiązania się z obowiązku określonego w programach ochrony powietrza.

Radni byli co do uchwały zgodni. Program podjęto 21 za, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

Sesja odbyła się 26 lutego.

Zobacz zdjęcia:
Sesja Rady Miasta
Wyświetleń: 1233 komentarze: -
13:46, 27.02.2019r. Drukuj