piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce (program)

Fot. MŻW w OstrołęceTegoroczny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upłynie w Ostrołęce pod znakiem wystaw, okolicznościowych koncertów i spektaklu o tematyce podziemia niepodległościowego. To także symboliczne przekazanie kluczy do nowo wybudowanego muzeum.

Narodowy dzień pamięci o żołnierzach antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia ustanowiono na 1 marca, mocą ustawy z 2011 roku. Od tego czasu rokrocznie wspominamy Żołnierzy Wyklętych.

ReklamaProgram obchodów:
1 marca (w piątek)

godz. 11.00 - symboliczne przekazanie kluczy przez przedstawiciela wykonawcy prac budowlanych,
godz. 12.30 - debata pt. "Ocalić pamięć". O roli muzeum w budowaniu tożsamości z udziałem historyków, kombatantów i darczyńców muzeum.
- wystawa fotografii Arkadiusza Gołębiewskiego "Twarze Polski" oraz wystawa "Powiat ostrołęcki w walce z dwoma okupantami". (dodatkowo warsztaty dla dzieci, strzelnica oraz kącik plastyczny).
- pokazy grup rekonstrukcyjnych - swoje zbiory zaprezentują: Kurpiowska Grupa Historyczna "Ostoja" z Ostrołęki, Grupa Historyczna "Niepodległość 1863" oraz projekt historyczny - "Konspiracja z Warszawy".

Reklama2 marca (sobota)
godz. 16.00 - koncert Huberta Bojarskiego - autora tekstów i muzyki poruszającego w swych utworach wątki z trudnej historii zarówno Polski jak i świata, skupiając się przede wszystkim na ich ludzkim wydźwięku. Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana na różnych festiwalach i przeglądach w tym w Lublinie, Warszawie czy Łodzi. W Ostrołęce zaprezentuje autorski program "Bezimienni - Rzecz o Żołnierzach Wyklętych".

3 marca (niedziela)
godz. 17.00 - spektakl Wyklęci Teatru Nie Teraz z Tarnowa w reżyserii Tomasza Żaka. Więcej informacji na temat spektaklu można znaleźć na stronie teatru.

ReklamaPrzez cały weekend trwać będzie także zbiórka pamiątek dla muzeum. Placówka stale gromadzi materialne artefakty związane z działalnością podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej, ale również inne świadectwa historii, życia politycznego i społecznego w czasach wojny i w latach powojennych. Wszystkich, którzy chcieliby przekazać obiekty do muzealnych zbiorów bądź podzielić się rodzinnymi historiami, muzeum zaprasza w dniach 1-3 marca br. od godz. 12.00 do 16.00.

Wszystkie wydarzenia odbędą się na terenie siedziby muzeum przy ul. Traugutta 19 w Ostrołęce. Wstęp wolny.
Wyświetleń: 3079 komentarze: -
09:17, 28.02.2019r. Drukuj