czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Rusza program Mama 4+

Od 1 marca 2019 roku można składać wnioski o rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama 4+. Świadczenie jest skierowane do osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci i z tego powodu nie mogły podjąć pracy zawodowej lub musiały z niej zrezygnować.

Świadczenie przysługuje matce, która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci, osiągnęła wiek emerytalny 60 lat i nie posiada środków niezbędnych do życia.

ReklamaPrzysługuje także ojcu, w przypadku gdy matka dzieci zmarła lub porzuciła rodzinę i długotrwale zaprzestała ich wychowywania, osiągnął wiek emerytalny 65 lat i więcej oraz nie posiada środków niezbędnych do życia i wychowywał co najmniej czwórkę dzieci.

Jak informuje Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, osoby, które poświęciły się na rzecz rodziny, często żyją dziś w niedostatku, nie mając prawa do świadczeń, czasami nawet na minimalnym poziomie. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama 4+ zapewni im podstawowe środki do życia. Na świadczenie to, w budżecie państwa na 2019 rok, zarezerwowano ponad 801 mln złotych. Realizatorem programu jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

ReklamaDla kogo Mama 4+?
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mogło być przyznane matce, która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci, a w przypadku śmierci matki dziecka albo porzucenia dzieci przez matkę - ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci. O świadczenie to będą mogły ubiegać się osoby, które nie posiadają niezbędnych środków do życia i osiągnęły wiek emerytalny. W przypadku kobiet to 60 lat, mężczyzn - 65 lat. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie przysługiwać wyłącznie osobom mieszkającym w Polsce. Uzyskanie prawa do świadczenia nie będzie związane z wcześniejszym opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne.

W jaki sposób uzyskać świadczenie i w jakiej będzie wysokości?
Od 1 marca, po wejściu w życie nowych przepisów, osoby spełniające kryteria, będą mogły złożyć wniosek do prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w celu uzyskania prawa do świadczenia. W przypadku, gdy osoba zainteresowana pobiera już świadczenie niższe od najniższej emerytury, świadczenie rodzicielskie będzie uzupełniać pobierane świadczenie do kwoty najniższej emerytury (od 1 marca 2019 r. - 1100 zł). Natomiast, w przypadku osoby nie mającej prawa do żadnego świadczenia, wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego odpowiadać będzie tej kwocie. Szacuje się, że z nowych przepisów skorzysta ok. 65 tys. osób, które dziś nie mają prawa do emerytury lub renty i 20,8 tys. osób, które pobierają świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury.

ReklamaJakie dokumenty należy złożyć, żeby otrzymać świadczenie?
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie przysługiwać na wniosek osoby zainteresowanej. Wniosek należy złożyć w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub w oddziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Wnioski można składać od 1 marca 2019 roku. Do wniosku należy dołączyć akty urodzenia dzieci, informację o numerach PESEL dzieci oraz oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej oraz innych okolicznościach, których ustalenie jest niezbędne do przyznania świadczenia. Każdy zgłoszony wniosek będzie rozpatrywany indywidualne, w drodze decyzji administracyjnej, odpowiednio przez prezesa ZUS lub prezesa KRUS. Prawo do świadczenia powstaje od pierwszego dnia miesiąca, w którym wydano decyzję, nie wcześniej niż od dnia osiągnięcia wieku emerytalnego.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie corocznie waloryzowane.

Szczegóły programy oraz wzory wniosków na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Wyświetleń: 1709 komentarze: -
09:11, 01.03.2019r. Drukuj




Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com