wtorek, 21 maja 2019 r., imieniny Kryspina, Wiktora, Jana

Fat-Bike

Aktualności

Budowa MŻW w Ostrołęce zakończona. Przekazanie kluczy z udziałem premiera i ministra (zdjęcia, wideo)

Prace związane z budową Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce dobiegły końca. Przedstawiciel wykonawcy przekazał klucze do nowo powstałej placówki muzealnej. W uroczystym zakończeniu inwestycji wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki i minister kultury Piotr Gliński.

Uroczystości na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych poprzedziło złożenie przez premiera Mateusza Morawieckiego kwiatów przy Pomniku Ofiar Terroru Komunistycznego oraz przed tablicą upamiętniającą wizytę śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Ostrołęce. Towarzyszyli mu Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Marek Suski, szef gabinetu politycznego Prezesa Rady Ministrów.

Reklama Dalsza część wydarzenia odbyła się na dziedzińcu placówki muzealnej mieszczącej się przy ulicy Traugutta. Tam jako pierwszy głos zabrał premier Mateusz Morawiecki.

- Historycy szacują, że od 1 września 1944 roku do końca 1945 roku polskie podziemie niepodległościowe, antykomunistyczne przeprowadziło około 12 tysięcy akcji zbrojnych. To wypada jedna akcja co godzinę. To była wielka determinacja w obliczu gigantycznej siły wroga, wroga polskiej wolności, polskiej niepodległości. Jesteśmy im winni wieczną pamięć - powiedział premier Morawiecki. - Dzięki takiemu muzeum jak to, historia nie będzie głucho milczeć o naszych największych bohaterach. Dziękuję wszystkim, którzy z ogromnym poświęceniem walczą o prawdę historyczną, walczą o to, żeby zło było określane jako zło, a dobro jako dobro. Tylko na takim fundamencie, fundamencie prawdy, możemy budować wielką, solidarną i wspaniałą Polskę - dodał.

Do zebranych na placu osób zwrócił się też Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

- Ponad trzy lata temu, do nowego ministra kultury zgłosili się przedstawiciele społeczeństwa ostrołęckiego z pytaniem, czy można liczyć na pomoc w budowie Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Nasza odpowiedź była jednoznaczna: robimy to. To jest pierwsza nasza rozpoczęta i skończona inwestycja, poświęcona polskiej pamięci. Poprzedni minister kultury na inicjatywę oddolną społeczeństwa ostrołęckiego odpisał, że nie ma potrzeby budowy takiej instytucji, że polityka państwa polskiego nie przewiduje budowy MŻW - zaznaczył minister Gliński. - Pamięć o tamtych ludziach, o tamtych czasach i tamtych wyborach jest niezbędna dla naszej wspólnoty politycznej obecnie, a także dla przyszłych pokoleń. Bez pamięci nie ma społeczeństwa, które dobrze się rozwija, które zabezpiecza potrzeby swojej wspólnoty, które wspiera życie na godnym poziomie polskich rodzin. Bez pamięci nie ma więzi społecznej i nie ma poczucia, że jesteśmy razem. Bez pamięci nie ma Polski. Dziś mamy przyjemność otworzyć pierwsze muzeum Wyklętych w Polsce. Tu w Ostrołęce, powstała pierwsza tego typu instytucja. Dlaczego tu? Dlatego, że północne Mazowsze jest ziemią Żołnierzy Niezłomnych. Oddajemy hołd tym ludziom.

Reklama - Mam nadzieję, że to muzeum w Ostrołęce będzie pierwszym punktem na mapie przywracania tych osób do historii. Będzie też miejscem, w którym zostanie podjęta dyskusja o tamtej trudnej historii. Mam nadzieję, że tutaj zaczniemy lekcję, lekcję, szczególnie dla młodych ludzi, która będzie pokazywała w jak trudnych czasach przyszło żyć nam Polakom po II wojnie światowej - podkreślił Łukasz Kulik, prezydent Ostrołęki.

Kilka ważnych słów powiedział również Jacek Karczewski, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. - Dziś mamy przyjemność otworzyć drzwi do obiektu, który ma pamiętać historię ludzi niezwykłych. To miasto bez wątpienia zasługuje na to, żeby mieć takie obiekty, takie placówki, które będą mówić o tej historii.

Podczas wydarzenia obecny był także Dariusz Blocher, prezes zarządu firmy Budimex, która wykonała przebudowę ostrołęckiego muzeum.

- To bardzo namacalny i materialny początek odkrywania wielu zapomnianych historii naszych bohaterów. Z tego punktu widzenia to była dla nas szczególna budowa. Budowa, która zaangażowała zarówno robotników, jak i zarząd całej firmy. Cała przebudowa, remont, zmiany, budowa nowej kładki zajęły nam aż 17 miesięcy - stwierdził Dariusz Blocher.

Następnie przedstawiciel wykonawcy prac budowlanych przekazał dyrektorowi MŻW klucze do nowo powstałej placówki muzealnej. Ponadto premier Morawiecki w towarzystwie m.in. Piotra Glińskiego i dyrektora Jacka Karczewskiego zwiedził wybrane miejsca w obiekcie.

Budowę obiektu przypieczętowała umowa podpisana 7 marca 2016 roku przez Piotra Glińskiego, reprezentującego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Janusza Kotowskiego, ówczesnego prezydenta Ostrołęki. Później podpisano umowę z wykonawcą inwestycji, firmą Budimex z Warszawy. Pierwotny termin zakończenia przebudowy muzeum - jak poinformował dyrektor Jacek Karczewski na jednej z sesji rady miasta - zakładał 30 czerwca 2018 roku, jednak doszło do opóźnień.

Przyczyną - jak wyjaśnił dyrektor Karczewski - była m.in. budowa kładki dla pieszych nad ulicą Traugutta. Dopiero niedawno dobiegły końca prace związane z jej powstaniem. Stanowi ona wizytówkę muzealnego obiektu w naszym mieście. Konstrukcja jest też bezpiecznym przejściem dla mieszkańców oraz osób odwiedzających placówkę. Budowla, biegnąc nad ulicą Traugutta, łączy miejski park z muzeum.

Podczas prac nie obyło się bez problemów. Otóż Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce powstawało w budynku dawnego carskiego więzienia, które liczy sobie niemal sto lat. Okazało się, że ziemia wokół budynku ma swoje tajemnice. W toku prac wykopaliskowych robotnicy natrafili m.in. na dół z wapnem, w którym były kości. Zabezpieczony materiał został przewieziony do wrocławskiego zakładu medycyny sądowej. Istniało podejrzenie, że mogą to być ludzkie kości. Eksperci wydali jednak inną opinię, z której wynikało, że zabezpieczony materiał to kości pochodzenia zwierzęcego.

Cały kompleks muzealny przeszedł całkowitą metamorfozę i odmienił swoje oblicze. Zagospodarowano też teren przylegający do budynków. Roboty objęły cztery budynki o powierzchni użytkowej ponad 2 tys. metrów kw. i kubaturze prawie 14 tys. metrów sześc.

Reklama Pomimo zakończenia prac budowlanych, placówka nie jest jeszcze w pełni przygotowana do zwiedzania. Do realizacji pozostała jeszcze wystawa. W środku obiektu ma się znaleźć multimedialna tablica z zarysem Polski, gdzie przy dotknięciu odpowiedniego miejsca pojawią się informacje o walkach toczonych na danym terenie. Zwiedzający poznają dowódców oddziałów, obejrzą zdjęcia, obrazy. Inicjatorzy powstania placówki wielokrotnie podkreślali, że ich celem jest przybliżenie, szczególnie młodym ludziom, historii powojennego terroru. Dlatego też ma zostać przygotowana zamknięta sala, z której przez zaryglowane drzwi będzie słychać głosy torturowanych, krzyki oprawców. Wszystko dzięki elektronice i efektom dźwiękowym. Do muzeum sukcesywnie przekazywane są też różne pamiątki, np. pojazdy policyjne.

W uroczystości wzięli udział także inni przedstawiciele strony rządowej, parlamentarzyści, przedstawiciele miejskiego samorządu, duchowieństwo, dyrektorzy palcówek edukacyjnych, młodzież, dzieci oraz mieszkańcy.

Wydarzenie odbyło się w piątek 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Zobacz zdjęcia:
Otwarcie Muzeum Żołnierzy WyklętychWyświetleń: 17283 komentarze: 114 Wrzuć na Facebooka 01.03.2019, 14:36r. Drukuj
Powrót


nieradiomaryjny jest tańszy o 350 zł miesięc ... @ 14:42, 01.03.2019

IP: 188.146...121

Dziękuję panie prezydencie:

"Słowa podziękowania do przedstawicieli rządu – premiera, ministra i wiceministra skierował także obecny na uroczystości prezydent Ostrołęki, Łukasz Kulik.

- Byliśmy w stanie pokazać, że jeżeli jest wola, jeżeli jest wiara w realizację jakiegoś projektu, to jesteśmy w stanie razem dokonać rzeczy ciężkich, trudnych – mówił prezydent Kulik – Mam nadzieję, że te muzeum będzie pierwszym punktem na mapie przywracania tych osób (Żołnierzy Wyklętych – red.) do historii. Będzie miejscem, w którym podjęta zostanie dyskusja o tej trudnej historii i mam nadzieję, że tutaj zaczniemy taką lekcję, szczególnie dla dzieci i młodzieży, lekcję, która będzie pokazywała w jak trudnych czasach przyszło nam, Polakom żyć po II Wojnie Światowej - dodał prezydent Ostrołęki."

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 14:44, 01.03.2019

IP: 217.146...86

Cyt.:
"Historycy szacują, że od 1 września 1944 roku do końca 1945 roku polskie podziemie niepodległościowe, antykomunistyczne przeprowadziło około 12 tysięcy akcji zbrojnych."

A, czy również szacują w ilu z nich, zostali pomordowani niewinni cywile?

W ilu z nich, zostali pomordowani mierniczy, którzy mierzyli ziemię objęte reformą rolną, w ilu z nich zginęli młodzi chłopcy, którzy wstępując do MO i nie mając nic wspólnego z polityką, stali na straży majątków swych sąsiadów, który był rozkradany przez różnego autoramentu powojenne niedobitki, ilu chłopów odmawiających oddania ostatniej koszuli czy kromki chleba?

Kogo Wy ludzie czcicie, złodziei i bandytów, jednocześnie plamiąc imiona prawdziwych bohaterów, stawiając ich w jednym szeregu z pospolitymi rzezimieszkami, mającymi na rękach krew niewinnych ludzi?

Nie czas by oddzielić ziarno od plew?

Marek Kulikowski @ 14:44, 01.03.2019

IP: 2a00:f41...dc01

2a00:f41...dc01
Przed chwilą przejeżdżałem obok Muzeum na Traugutta i dalej stoi płot z blachy wokół windy i zejścia z kładki. Jeśli było przekazanie i odbiór budynku to już koniec robót budowlanych czy nie? A może jak skończą windę to Pan Premier i Pan Minister kolejny raz przyjadą i zrobią odbiór tego co zostało niedokończone? Tak na moje jedno widzące oko to wydaje mi się, że to co dziś otwarto i przekazano miało być gotowe jakieś rok temu. A kiedy otwarcie wystawy stałej? Pan Gliński przywiózł brakujące dziesięć milionów czy tak już zostanie?

Ja @ 14:50, 01.03.2019

IP: 94.254...133

Badanie i odkłamywanie historii czas zacząć

Ja @ 14:53, 01.03.2019

IP: 94.254...133

Kulikowski. Jak nie znasz się na procesie budowlanym to się nie odzywaj. Elementy nad drogami potrzebują oddzielnych pozwolenie na budowę. Muzeum zakończono, kładkę zakończą wkrótce.

nieradiomaryjny jest tańszy o 350 zł miesięc ... @ 14:55, 01.03.2019

IP: 188.146...121

ja, czas oddzielić ziarno od plew.

Marek Kulikowski @ 14:56, 01.03.2019

IP: 2a00:f41...dc01

Jak kolejny raz czytam o tym, że muzeum zostało oddane do użytku prawie rok po terminie przez dół z wapnem to przestaje to być śmieszne. Dochodzi do tego kolejna uroczystość z kwiatami , przecinaniem wstęgi i niewiadomo czego jeszcze. To tak jak kupowanie samochodu bez silnika, owszem ładny jest i sąsiedzi mogą obejrzeć ale pojechać na piknik za miasto po prostu się nie da. Państwo z dykty. Pewnie i wystawa stała będzie z tego samego. Coś mi się wysaje, że na obiecankach się skończy i na wiele miesięcy lub lat zostaniemy bez tego co zostało zaplanowane i w znaczący sposób przekroczy zaplanowane środki.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 15:04, 01.03.2019

IP: 217.146...86

Cyt.:
"Pomimo zakończenia prac budowlanych, placówka nie jest jeszcze w pełni przygotowana do zwiedzania."

Czyli, uroczyste przecięcie kabla telefonicznego - norma w czasach PiS, gdzie każda ustawa jest nowelizowana po wielokroć, bo tak zdolnych mamy parlamentarzystów o trybie życia nietoperzy, którzy uchwalają swoje buble prawne pod osłona nocy, a Prezydent RZ, w tym samym trybie i czasie je zatwierdza - to nie jest żadna "dobra zmiana", tylko "nocna zmiana", dlatego należą im się dopłaty za prace w godzinach nocnych.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 15:05, 01.03.2019

IP: 217.146...86

Suski vel Caryca, bije wszystkich na głowę tym swoim kapelutkiem laughing laughing laughing

To lesze niż kobieta z brodą laughing laughing laughing laughing

Marek Kulikowski @ 15:08, 01.03.2019

IP: 2a00:f41...dc01

ja 14.53
Oceniłem to co zobaczyłem. Nie można było skończyć wcześniej? Po prostu najzwyczajniej w świecie firma spóźniła sie dziesięć miesięcy, ktoś zawalił sprawę a teraz pracownicy muzeum świecą oczami zwalając na dół z wapnem i konieczność odbioru przez jakąś najwyższą komisję. Dla mnie zwykły bałagan i pisowska nieudolność w planowaniu. Muzeum miało być w całości, łącznie z wystawami oddane na 100 lecie Niepodległości. Takie są fakty, takie były zapowiedzi. A na procedurach budowlanych się znam, w szkole mnie uczyli. :)

Krzyś @ 15:10, 01.03.2019

IP: 79.189...130

- 13 maja 1945, Drozdowo pow. łomżyński: banda NSZ w sile ok. 15 osób dowodzona przez “Sępa” obrzuciła granatami dom Zygmunta Pieńkowskiego. Następnie weszli do mieszkania i dobili z pistoletów: Marcelego Grzędę – lat 62, Lucjana Pieńkowskiego – lat 14, Witolda Pieńkowskiego – lat 12, Zofię Pieńkowską – lat 8.

- 6 czerwca 1945 – Wierzchowiny: Oddział PAS – NSZ pod dowództwem “Szarego” zamordował 196 mieszkańców wsi narodowości ukraińskiej z czego 45 stanowili mężczyźni, 65 dzieci poniżej 11 roku życia. Doszło również do rabowania mienia i gwałtów. Najstarsza ofiara miała 92 lata, najmłodsza 2 tygodnie.

- 7 czerwca 1945, Gawrychów pow. łomżyński: bojówka NSZ wymordowała 6-osobową rodzinę Rybińskich: Stanisław – lat 49, członek ZSL, Józefa – lat 45, gospodyni domowa, Kazimierz – lat 26, robotnik, Juliana – lat 9, Witold – lat 8 i Leokadię – lat 21, nauczycielka.

nieradiomaryjny jest tańszy o 350 zł miesięc ... @ 15:16, 01.03.2019

IP: 188.146...121

Krzyś, idź ze swoimi rewelacjami do muzeum.

prezes @ 15:25, 01.03.2019

IP: 5.173...248

Niech Pan purpurowy nie szczyci sie się z tego przedsięwziecia bo nie długo tam zaświeci pustka ...dzieci masowo odwiedzą raz do roku i po super rewelacyjnej inwestycji....żadna to rewela dla miasta nowy dr.....i nowa inwestycja do której bedzie dokładka...Panie pośle .........]

prezes... @ 15:27, 01.03.2019

IP: 5.173...248

ta partia pis..odebrała rozum każdemu płytkiemu prostakowi co dostanie 500plus....za które zabiora innym polakom trzy razy tyle

f35 @ 15:29, 01.03.2019

IP: 188.146...3

Sami historycy przy sterach kraju to zguba. Trzeba też myśleć o przyszłości

nieradiomaryjny jest tańszy o 350 zł miesięc ... @ 15:32, 01.03.2019

IP: 188.146...121

prezes, nie pisz wniosku o 500 plus, to nie jest obowiązkowe.

Do wszystkich @ 15:36, 01.03.2019

IP: 79.185...166

A co tam te dzieci robily czy nie powinne być w szkole. Ciekawe z której szkoły były. Pewnie z Pisowskiej

Zając Poziomka @ 15:37, 01.03.2019

IP: 188.146...241

Kulik to przypadkiem nie krytykował sensu powstania tego muzeum.
Teraz nagle "Mam nadzieję, że to muzeum w Ostrołęce będzie pierwszym punktem na mapie przywracania tych osób do historii..."
Jak by miał honor to mimo wszystko powinien Kotowskiego dopuścić do głosu, jak by nie patrzeć to za tym trochę biegał
Faktycznie zapomniałem który polityk ma honor laughing ani ten z lewej ani ten z prawej.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 15:38, 01.03.2019

IP: 217.146...86

Tępy, ale obowiązkowe jest to, że ja płace na 500 +, krezusów, zarabiających miesięcznie tyle, ile przeciętny Polak nie zarabia przez rok - to też nie jest obowiązkowe, bo jeśli nie jest, to ja z tego płacenia chce się wycofać.

DO nieradiomaryjny @ 15:41, 01.03.2019

IP: 176.109...174

Tak samo w Białobieli wybili rodzinę wraz z dzieckiem 2 letnim. Żadnej chwały takim śmieciom.

nieradiomaryjny jest tańszy o 350 zł miesięc ... @ 15:45, 01.03.2019

IP: 188.146...121

DO nieradiomaryjny, przedstaw swoje rewelacje w muzeum, niech pamięć o nich nie ginie.

zdjęcie nr 14 @ 15:45, 01.03.2019

IP: 176.109...174

Dziadek z opaską AK może opowiesz historię Ostrołęckich Leśnych którzy grasowali w pobliskich lasach

pecunia non olet @ 15:47, 01.03.2019

IP: 83.28...95

Prezes pierwszy w kolejce po 500+.
A " te dzieci" to przyszły obejrzeć "te muzeum" (jak rzekł na otwarciu nasz prezydent).

nieradiomaryjny jest tańszy o 350 zł miesięc ... @ 15:49, 01.03.2019

IP: 188.146...121

zdjęcie nr 14 , znasz historię ostrołęckich leśnych to przedstaw ją w muzeum.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 15:49, 01.03.2019

IP: 217.146...86

Tępy, to znaczy, że praca muzeum polega na tym, że przychodzą tam ludzie i przedstawiają swoje historie?

To, kto tam przyszedł sławić bandytów, tez jacyś ludzie, prosto z ulicy -- co weszli powiedzieli - słuchajcie, jest taki bohater "Łupaszka", wprawdzie wymordował Litewska wioskę i ponad 70 cywilów, ale to przecież bohater, to samo z "Burym"?

Czyżby pracownicy muzeum, to byli jacyś niedouczeni ignoranci, nie znający powojennej historii Polski, czekający na gotowe?

Ostatni Partyzant @ 15:51, 01.03.2019

IP: 31.0...62

Nareszcie moje oddziały partyzanckie będą miały bazę z prawdziwego zdarzenia.

nieradiomaryjny jest tańszy o 350 zł miesięc ... @ 15:57, 01.03.2019

IP: 188.146...121

Do wszystkich, to przecież jest muzeum dla następnych pokoleń, dla dzieci, by wiedziały jak było i by się nie powtórzyło.

Tenteges @ 15:59, 01.03.2019

IP: 78.152...9

Tępy uju. Ile jeszcze dowodów Ci potrzeba? Czcić chcesz morderców? Chociaż się nie dziwie. Pedofili bronileś to i morderców obronisz.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 16:09, 01.03.2019

IP: 217.146...86

Tępy, a jak było?

Jak to będzie, jak Twój syn/wnuk, zapyta Cię kiedyś - tato/dziadku, czy to prawda, że w Ostrołęce było rondo imienia człowieka, który mordował starców, kobiety i dzieci i czy było muzeum poświęcone jemu i jemu podobnym? - co mu wówczas odpowiesz, że wprawdzie to byli zbóje, ale nasi, czy go zwyczajnie okłamiesz?

KL @ 16:13, 01.03.2019

IP: 178.235...113

,,tańszy o 350,, - ,,Krzyś,, do tego przybytku nie ma co chodzić ze swoimi informacjami. Oni takich informacji nie przyjmują. Te i inne PRAWDZIWE informacje dostępne są w postaci naukowych odpowiednio udokumentowanych opracowań. Pobudowali ten przybytek aby z normalnych dzieci i dorosłych zrobić takich ciemniaków i ograniczonych fanatyków jak ty. Tylko na ten cel wydali ponad 30.000.000 zł. Bo ciemniakami łatwo się kieruje.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 16:18, 01.03.2019

IP: 217.146...86

Tępy, a może mu po prostu wypalisz - "paszoł won, czerwony pomiocie"?

Krzyś @ 16:21, 01.03.2019

IP: 83.12...25

- 1943, Miechów - Żołnierz GL PPS WRN, robotnik Stanisław Noga został znaleziony martwy w stawie w Makocicach. NSZ-towcy torturowali go, żądając wskazania jego komendy i miejsca gdzie jest schowana broń. (Wspomnienia Stanisława Kowalczyka w: Polska Partia Socjalistyczna w latach wojny i okupacji 1939 – 45, Warszawa 1995)

- 1943, Staszowo – oddział NSZ Wiktora Sytego “Lisa” zaatakował dwa gospodarstwa. Z jednego wyciągnięto 4 Żydów, których rozstrzelano w drugim znaleziono rodziców z trzyletnim dzieckiem. Rodzice zginęli uciekając, dziecko nie wiadomo. (ZARYS KRAJOBRAZU. Wieś polska wobec zagłady Żydów 1942–1945, Warszawa 2011)

- 1943, Klimentów – NSZ-towiec zdenuncjował 3 ukrywających się Żydów u Jana Miłobędzkiego. Zostali zamordowani. (ZARYS KRAJOBRAZU. Wieś polska wobec zagłady Żydów 1942–1945, Warszawa 2011)

- 1943, Wierzbica – Oddział NSZ dowodzony przez Wacława Proszowskiego zamordował ukrywającą się Żydówkę. Strzelał Stanisław Misterkiewicz. (ZARYS KRAJOBRAZU. Wieś polska wobec zagłady Żydów 1942–1945, Warszawa 2011)

- 1943, Aleksandrów - NSZ zamordowały 8 Żydów oraz Polaka, który ich ukrywał. (RAAP, 3.IV.1944 nr 4 s.13)

- 7 stycznia 1943 w Drzewicy zamordowano 6 członków Gwardii Ludowej.

- luty-maj 1943 – Zakrzówek – oddział NSZ Zub-Zdanowicza zamordował 4-osobową rodzinę żydowską Anklów ukrywającą się u niejakiej Spryszakowej, zamordowani zostać mieli za pomocą siekier. Bystrzyca – 7 członków rodziny Erlichów (4 mężczyzn, dwie kobiety i 12-letnie dziecko) ukrywających się u Józefa Małka, Majorat – 3 osób (kobiet w wieku od 15 do 20 lat) z rodziny Brennerów ukrywającej się u Adamczyków. Rudniki – zamordowana została kobieta narodowości żydowskiej o imieniu Rojza. Pochodziła z Zakrzówka, wcześniej została zgwałcona.

- lipiec 1943 – Janiszów – 15-osobowa grupa partyzantów NSZ z oddziału Zub-Zdanowicza zamordowała Żyda ukrywającego się u Michaliny Gajewskiej. Zamordowano również 3 Żydów ukrywających się w lasach.

- 9 sierpnia 1943, w okolicy wsi Borów (powiat kraśnicki, województwo lubelskie) miało miejsce rozstrzelanie oddziału Gwardii Ludowej im. Jana Kilińskiego przez oddział Narodowych Sił Zbrojnych Leonarda Zub-Zdanowicza. Zamordowano 27 partyzantów GL i towarzyszących im trzech cywili. (Liczna literatura. Na przykład: Bohater z krwią na rękach)

- 16 stycznia 1944 zamordowany został Łęgowik Zygmunt ps. “Brzeszczot” – harcerz OM TUR, członek PPS i Gwardii Ludowej WRN, później dowódca zwiadu III Brygadzie Artylerii Armat im. Józefa Bema.

smok @ 16:24, 01.03.2019

IP: 178.235...252

kowalski, jesteś żałosny. nazywasz kawlera VM bandytą, plujesz na pamięć żołnierzy wyklętych i co? zorganizowałeś jakąś demonstrację przeciwną obchodom? jakiś protest? jakiś transparent wywiesiłeś? nie - potrafisz tylko pluć w sieci i szczekać te swoje poststalinowskie "prawdy". jesteś małą c.i..pką, kowalski.

Krzyś @ 16:24, 01.03.2019

IP: 83.12...25

- luty 1944, Tomaszów Mazowiecki: Oddział NSZ “Las” zamordował trzy osoby za powiązania z AL, pokrewieństwo z partyzantami AL lub komunizm, dziewięć oddał Niemcom, którzy zesłali je do Gross Rosen. Tylko troje z nich przeżyło obóz.

- 28 lutego 1944 – Rzeczyca – oddział NSZ “Cichego” powiesił działacza ludowego Walentego Kupca. (Ryszard Nazarewicz, Armii Ludowej dylematy i dramaty, Warszawa 1998)

- 1 marca 1944 – okolice Wocina: Odział NSZ “Las” zabił Henryka Kwierczyńskiego. Oficjalnie za rabunek.

- 9 marca 1944 – Petrykozy: Oddział NSZ “Las” zabił dwóch ukrywających się Żydów z Opoczna. Wcześniej brutalnie pobito małżeństwo, które ich ukrywało. Tego samego dnia w Pomykowie ten sam oddział zabił pięć osób w tym dwie kobiety za współpracę z “bandytami”. Dwoje miało być powiązanych z AL, reszta “nie wiadomo”. (Nazarewicz R., NSZ a Gestapo w dystrykcie Radomskim. Wspólny cel, w: Polityka nr 46 z 14.11.1992)

- końcówka marca 1944, Łysowody k. Ćmielowa: Oddział NSZ “Las” przez 10 dni zwoził członków ludzi podejrzanych o koneksje z GL i PPR. Zamordowano 70 osób. (Nazarewicz R., NSZ a Gestapo w dystrykcie Radomskim. Wspólny cel, w: Polityka nr 46 z 14.11.1992)

- czerwiec/lipiec 1944 – Ostrów: Nyderek Wilhelm – sekretarz okręgowy związku zawodowego chemików członek PPS, podczas wojny w WRN. Zdenuncjowany przez NSZ zginął rozstrzelany przez Niemców.

- 1 lipca - Gildy: Mirowski Stefan ps. “Mściciel” – urodzony w 1913 roku, łącznik terenowy oddziału “Brzeszczota”. Zamordowany przez NSZ.

- sierpień 1944 – Powstanie Warszawskie – Chaim Goldstein był naocznym świadkiem zastrzelenia z bliskiej odległości jednego ze swoich towarzyszy z oddziału ubranego w pasiak z Gęsiówki. Oddział odpoczywał wtedy na Mławskiej na Starówce. Po akcji zbrojnej oddziału podczas którego kilku Żydów poległo Goldstein i Edelman sprawdzali straty, ogień do powstańców otworzyli znowu NSZ-towcy krzyczący: “Nam nie potrzeba walczących Żydów! Wszystkich należy zabić! Śmierć Żydom!”. Bronislav Anlen opisuje “rozprawę” nad złapanym więźniem Pawiaka i Gęsiówki i ranną Żydówką na noszach. Oboje byli “sądzeni” przez NSZ-towców pod zarzutem szpiegostwa. Zostali rozstrzelani. (Edward Kossoy, Żydzi w Powstaniu Warszawskim)

wielebny @ 16:30, 01.03.2019

IP: 95.49...155

to muzeum miałoby sens, gdyby opowiadało o prawdziwych dziejach okresu powojennego a niestety jest tylko wypaczoną propagandą nacjonalistyczną

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 16:31, 01.03.2019

IP: 217.146...86

Cyt.:
"nazywasz kawlera VM bandytą"

Nawet gdyby był, nie kawalerem, a panną VM i gdyby mordował niewinnych cywilów, to i tak byłby dla mnie wyłącznie bandytą mordującym niewinnych cywilów - tego Virtuti Militari, to za Dubinki chyba nie dostał.

Cyt.:
"Wasilij Nikiforowicz Baraniuk (ros. Васили&#
1081; Никифо&#
1088;ович Бараню&#
1082;, ur. 28 lutego 1915 we wsi Łuka-Mełeszkiwśka w rejonie winnickim, zm. 6 lutego 1990 w Moskwie) – radziecki generał major, Bohater Związku Radzieckiego (1945)."

Andriej Jegorowicz Borowych (ros. Андре́
081; Его́ро
074;ич Боровы&#
769;х, ur. 30 października 1921 w Kursku, zm. 7 listopada 1989 w Moskwie) – radziecki dowódca wojskowy, generał pułkownik lotnictwa, dwukrotny Bohater Związku Radzieckiego (1943 i 1945).

Kawalerowie Virtuti Militari - jest takich cała gromadka - "bohaterów Związku Radzieckie i jednocześnie kawalerów Virtuti Militari.

do c.i.pka kowalski @ 16:34, 01.03.2019

IP: 178.235...252

no i dalej szczekasz. tylko na to cię stać. chcesz pedigree pal?

Dolek @ 16:37, 01.03.2019

IP: 37.248...39

Ta znienawidzona przez PiS-powojenna Komuna i jej młodzi ludzie pełni ideałów, nauczyli czytać i pisać moją babcię, Analfabetkę. A może wiecie komu najbardziej zależało na utrzymaniu Ludu Polskiego w ciemnocie i analfabetyzmie ?

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 16:41, 01.03.2019

IP: 217.146...86

Grzechem pierworodnym, było ukucie określenia "żołnierze wyklęci", które stało się workiem, do którego wrzucano wszystkich - bohaterów i bandytów, ze szkoda dla tych pierwszych i chyba dla tych drugich, o których Świat, powinien był już dawno zapomnieć, a tak to w imię nacjonalistycznych ciągot, przybył Polakom kolejny powód do historycznego sporu, między tymi, dla których bandyta, w jakim by nie był mundurze, czy bez niego, zawsze będzie bandytą, a miedzy tymi, dla których wystarczy, że bandyta wdzieje polski mundur i już tylko z tego powodu, staje się bohaterem - jeszcze drobnostka, musi mieć status wojującego z sowietami, bowiem Ci, którzy, mając gdzieś politykę, zaciągnęli się do polskiej armii, którą Stalin traktował jak armatnie mięso, są wyłącznie zdrajcami i sługusami Moskwy - taki ogląd, naszej niezwykle bolesnej historii, zgotowali nam "nacjonaliści" spod znaku PiS.

Jerzy @ 16:44, 01.03.2019

IP: 188.146...30

Jeśli pojść tokiem myślenia niektòrych komentatoròw to wyklęci ponieśli karę za swoje występki. Co ze sprawcami mordu ludności cywilnej w LUDMIŁÒWCE i wielu innych. Proponuję sprawdzić jaki spotkał ich los i kara. Wujek google powie.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 16:45, 01.03.2019

IP: 217.146...86

Cyt.:
"chcesz pedigree pal?"

A, co, zostało z rodzinnego obiadu? Zostaw na jutro, no chyba, że na jutro już macie inny, rodzinny przysmak - co tam macie w rodzinnym menu, Chappi?

hogwart @ 16:53, 01.03.2019

IP: 195.12...148

a rabin był?

Truth @ 17:03, 01.03.2019

IP: 2a01:110f...8cb7

PRL cały czas trwa, rządzi cały czas ta sama żydokomuna. Oni się tylko przepoczwarzyli w syjonistów i judeo-faszystów z PiS. To takie podprogowe agitowanie za uznaniem obecnej zdradzieckiej, obcej, okupacyjnej władzy PiS za prawdziwą władzę polską, a III RP za prawdziwe legalne Państwo Polskie.
To niesłychanie wyrafinowana, perfidna technika psychologiczna duraczenia Polaków!
Takie spostrzeżenie.
Faktycznie, sytuacja nasza jest tak trudna, że można się pogubić w tym wszystkim.
Każdy pragnie mieć poczucie, że żyje we własnym państwie. Łatwo uwierzyć w jego pozory. To co żydokomuniści robią z narodem polskim to są najwyższe szczyty manipulacji psychologicznej na masową skalę.

Mieszkaniec @ 17:05, 01.03.2019

IP: 188.147...95

Co kowalski dalej was towarzyszy boli upamiętnianie prawdziwych bohaterów? Dalej byście ich chowali w bezimiennych grobach, albo lasach Katynia? I niech was boli. Owszem byli partyzanci nasyłani przez czerwonych,ci mieli mordować,gwałcić i plądrować,tak żeby ludzie kojarzyli ich z partyzantką,byli też napewno pospolici złodzieje i bandyci wśród AKowców, ale napisz może o naszych czerwonych oswobodzicielach. O ich mordach,gwałtach,prześladowaniach. Napisz czerwony karaluchu o torturach,przesłuchaniach,katowniach,rwaniu paznokci i wybijaniu zębów przez twoich czerwonych "bohaterów"

Humanoidalny robot Andrzej @ 17:06, 01.03.2019

IP: 5.173...132

Szkoda tylko tych ludzi którzy w walce o ojczyznę oddali życie. Teraz ustawia się ich w jednej linii z bandami napadajacymi na niewinnych ludzi. Takie muzeum powinno być, może i dobrze że w naszym mieście, ale rządzący raz na zawsze powinni sprawę postawić jasno. Najlepsza była by debata ekspertów historyków itd w której jasno było by powiedziane o istnieniu band Polaków zabijajacych Polaków, oczywiscie transmisja w tvn i tvp

Mieszkaniec do czerwonych @ 17:11, 01.03.2019

IP: 188.147...95

Napiszcie czerwone trutnie o "wczasach" na kołymie,o "sanatoriach" w kazdym urzędzie bezpieczeństwa, o Kazachstanie,Kołymie o Charkowie,Miednoje,Katyniu. No piszcie roboki nie wstydźcie się swoich bohaterów spod czerwonej gwiazdy. Opiszcie ich chwalebne czyny. Kowalski to jest rozkaz,siadaj do klawiatury i pisz o swoich przodkach i bohaterach.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 17:13, 01.03.2019

IP: 217.146...86

Takie debaty były wielokrotnie toczone, między innymi w TVP Historia, dopóki jej PiS nie przejął, zawziętym obrońcą "przeklętych", był o ile mnie pamięć nie myli, dzisiejszy senator PiS, niejaki Jan Żaryn - to jest przecież wiedza ogólnodostępna, nie trzeba historycznych studiów, żeby to wiedzieć - to nie jest żadna tajemna wiedza.

To wszystko, a w każdym razie większość stanowi zasoby IPN.

Humanoidalny robot Andrzej @ 17:30, 01.03.2019

IP: 5.173...132

Podalem przyklad tvn i tvp myślę ze tam jest najwieksza oglądalność, sprawa wpłynęła by na forum publiczne o ile audycja była by nadawana w odpowiedniej porze dnia.

Rumcajs @ 17:38, 01.03.2019

IP: 31.2...238

Mało wam jeszcze wypieracie się jak żaba błota a było jak było żyją jeszce świadkowie tych żołnierzy????zostawmy to i nierozgrzebujmy tamtych dni

Humanoidalny robot Andrzej @ 17:44, 01.03.2019

IP: 5.173...132

Wlasnie przez takie niedomówienia później okazuje się że ludzie na ten sam temat mają skrajnie różne poglady.

Rumcaj @ 17:53, 01.03.2019

IP: 31.2...238

Humanoidalny robot Andrzej masz rację to powinno być powiedziane aż do bulu raz by bolało

Humanoidalny robot Andrzej @ 17:57, 01.03.2019

IP: 5.173...132

Myślę że na ludziach którzy do tej pory nie zdają sobie z tego sprawy zrobiło by to duże wrażenie.

detektyw rutkowski @ 18:11, 01.03.2019

IP: 2600:1000...15dc

GDZIE

PODZIAL

SIE

RADNY JANUSZ?

skk @ 18:14, 01.03.2019

IP: 194.50...27

"Wielkie Otwarcie" a jednak zamknięte?!

Motorhet @ 18:28, 01.03.2019

IP: 94.254...212

No to ładnie nowy presydent kulik kłaniał się i czapkował przybylej wladzy pisowskiej.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 18:34, 01.03.2019

IP: 78.152...118

Humanoidalny, a kto miałby to zrobić - do kogo kierujesz ten swój apel, skoro rząd ma swój pogląd na historię i media publiczne w swoich rękach?

Najlepszym przykładem wiedzy społeczeństwa, masz informacje na tym forum - to pisze nie kto inny, jak obywatele RP, a w dużej mierze ich wiedza wynika z ogólnodostępnych informacji - jak debatować na temat tych, którzy mordowali niewinnych cywili, co więcej jest potrzebne niż dowody że takie sytuacje miały miejsce?

Czy będziemy kwestionować wyniki Bitwy pod Grunwaldem, bo nagle zdarzy nam się władza, która stwierdzi, że wygrali Krzyżacy?

Rebeliant Remek @ 18:34, 01.03.2019

IP: 188.147...111

To dobrze, że odzywają się teraz ludzie milczący. Bali się PiSu.

Nie każdy wyklęty był bohaterem. O bohaterach nie mówi się źle. Mówi się o bandytach co dla PiS są bohaterami.

Miejscy radni już nauczyli się czytać? Może potrzeba korepetycji.

Łupaszka czeka na koniec analfabetyzmu na Kurpiach

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 18:36, 01.03.2019

IP: 78.152...118

Cyt.:
"kłaniał się i czapkował"

W którym miejscu?

nieradiomaryjny jest tańszy o 350 zł miesięc ... @ 18:45, 01.03.2019

IP: 188.146...172

Krzyś, podaj swoje rewelacje do muzeum, co da pisanie na forum? Niech historycy się tym zajmują.

GÓWNO @ 18:45, 01.03.2019

IP: 83.6...74

Mieszkańcy miasta Ostrołęki zajmijmy się prawdziwymi problemami naszego miasta ,przeprawami i migracją młodzieży a nie GÓWNEM

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 18:51, 01.03.2019

IP: 78.152...118

Tępy, to w muzeum tego nie wiedzą - to kogo tam zatrudniają?

Nie potrafią korzystać z internetowych wyszukiwarek?

Humanoidalny robot Andrzej @ 19:05, 01.03.2019

IP: 5.173...132

Władza zarówno ta obecna jak i każda która ją poprzedzała, celowo unikała tego tematu, nie było by zdaje się problemu umieścić takich informacji w podrecznikach do historii zwlaszcza że te, z roku na rok zamieniane są na inne wydawnictwa,
Takie sprawy powinny zostać poruszone po 89 roku wraz z narodzinami tzw. Wolnej Polski, tyle samo w tym winy Po co Pisu, UW, Psl czy PPP

Rebeliant Remek @ 19:15, 01.03.2019

IP: 188.147...111

Tępy. Jak twój idol dostał państwowy order to znaczy, że jest to przepustką dla mordu na niewinnych dzieciach?

Przypadek? To był nalot, ostrzał haubiczny?

Nie. Konny i pieszy najazd. Potępiony przez dowództwo AK i określony jako mord.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 19:16, 01.03.2019

IP: 78.152...118

Humanoidalny, mam do Ciebie pytanie - Ty chcesz narzekać, czy coś zmienić?

To nie rząd PO + PSL, poparł ten idiotyczny pomysł na wyrzucenie 35 mln złotych na to muzeum, to nie rząd PO + PSL, tak bezkrytycznie popierał tzw. "wyklętych", to nie rząd PO + PSL, próbował zmieniać naszą historię -- żeby było jasne, nie bronię rządu PO + PSL, ale faktów, a więc nie rozmywaj tej odpowiedzialności - to nie premier Tusk, ani premier Kopacz, składali wieńce na grobach żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej, a więc nawet nie próbuj szukać symetrii, bo będzie to wyłącznie kłamstwo i zaklinanie rzeczywistości.

nieradiomaryjny jest tańszy o 350 zł miesięc ... @ 19:21, 01.03.2019

IP: 37.30...34

"Zbrodnia w Glinciszkach – wydarzenia, do których doszło 20 czerwca 1944 roku, kiedy to litewski oddział pomocniczy policji niemieckiej zastrzelił 38[1] mieszkańców Glinciszek. Był to odwet za śmierć czterech litewskich policjantów w starciu z 5 Wileńską Brygadą AK, dowodzoną przez Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, oddziałem AK niedługo przedtem przebywającym w majątku Glinciszki.

Znaczną część ofiar stanowiły kobiety i dzieci (większość mężczyzn wyszła w tym czasie do pracy). Pracownicy majątku, będącego wówczas w niemieckim zarządzie Landbewirtschaftungsgesellschaft Ostland, już zamknięci przez litewskich policjantów w dawnej kaplicy glinciskiego pałacu i mający prawdopodobnie być następnie rozstrzelani, zostali uratowani dzięki przyjazdowi Niemców, reprezentantów niemieckiego zarządu, którzy spłoszyli napastników. Przybyły wraz z nimi bezpośredni administrator majątku, Władysław Komar, został zabity w drodze powrotnej, niedaleko Podbrzezia[2].

W odwecie za śmierć mieszkańców Glinciszek 23 czerwca 5 Brygada AK zabiła w zamieszkanej wówczas głównie przez Litwinów wsi Dubinki 27 cywilów (zbrodnia w Dubinkach)."

Krzyś @ 19:27, 01.03.2019

IP: 37.248...42

„Dnia 20. 4. 44 bojówka NSZ urządziła zasadzkę w Klemencicach na oddział AK pod d-twem Zrywa, podczas której doszło do ogniowej potyczki, w rezultacie której ze strony NSZ zastrzelony został jeden członek, zaś w oddziale własnym trzech ludzi odniosło lekkie rany”.

I jeszcze jeden przykład:

„Dnia 16. 4. 44 w Gestapo w Jędrzejowie widziany był oddział NSZ w sile 8 ludzi. Stwierdzono, że oddział ten przybył do GSP [Geheime Staatspolizei — Gestapo] celem nawiązania kontaktu i omówienia warunków współpracy”.

Brzydki_Zły_i_Szczery @ 19:35, 01.03.2019

IP: 176.109...192

Wow, no i stało się. Przepuszczono 30 baniek na budowę muzeum, złodziei, morderców i gwałcicieli, no i kilku porządnych gości.

nieradiomaryjny jest tańszy o 350 zł miesięc ... @ 19:42, 01.03.2019

IP: 37.30...34

Brzydki_Zły_i_Szczery , do niedawna wszyscy oni byli złodziejami, mordercami i gwałcicielami, byli wyklęci.

Warto zbudować muzeum nawet dla kilku porządnych gości. Warto dla przyszłych pokoleń, by Ich historia się nie powtórzyła

Humanoidalny robot Andrzej @ 19:43, 01.03.2019

IP: 5.173...132

Przedstawię Ci teraz teorię z którą pewnie i tak się nie zgodzisz.
Dezinformacja to jedna z metod zniewolenia bądź kontrolowania grupy ludzi.
Pułprawdy bądź też celowe niedomówienia mają na celu skłócić grupę, bądź cały naród.
Narodem sklóconym łatwo sterować dając im dwa wyjscia w tym przypadku Pis i Po.
Naród sklóconym nigdy się nie zjednoczy.
Nie sadzisz że nawet na tym forum zauważalny jest brak alternatywy miedzy pis a po.
Mam nadzieję że zmieniając jednostki uda się scalić naród.

do j k @ 20:00, 01.03.2019

IP: 83.6...26

dalej ublizasz komuch co mordowali sa dla ciebie bochater ci co wal z sowietyzacja to bandyci hanba a my ludzie Kosciola mamy ryja wybacz jestes nie powiem czym i kim

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 20:18, 01.03.2019

IP: 78.152...118

Tępy słyszałeś o tym, żeby ktokolwiek na Litwie, nazywał ronda imieniem bandytów z Glinciszek, żeby ich czcił. albo budował na ich cześć muzea?

Jeszcze drobne sprostowanie, oprócz zbrodni w Dubinkach, oddział "Łupaszki" dopuścił się w tym czasie również innych mordów na ludności cywilnej, w tamtych okolicach, których ogólna liczba szacowana jest na 77 - czyżbyś to przeoczył, czy próbował zmanipulować?

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 20:22, 01.03.2019

IP: 78.152...118

Humanoidalny, to są informacje z IPN, a jakiej więc manipulacji mówisz?

Kto miałby być tym manipulatorem?

Na to wszystko są niezbite dowody - w przypadku "Łupaszki" dodatkowo dog=chodzi złamanie rozkazu, za co dowództwo AK, rozważało postawieniem go przed sądem wojennym.

Żyją jeszcze świadkowie tych ponurych czasów.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 20:29, 01.03.2019

IP: 78.152...118

Oświadczam, po raz kolejny - potępiam zbrodniarzy komunistycznych, w tym żołnierzy KBW, funkcjonariuszy SB i wszystkich pozostałych komunistycznych bandytów, mordujących polskich patriotów i wszystkich innych Polaków, którzy trafili w ich zbrodnicze łaska - są dla mnie zbrodniarzami i bandytami - gdyby komukolwiek przyszło do głowy nazywanie ich imieniem rond, ulic, skwerów, parków itd. itp, nie mówiąc nawet o muzeach, które miałyby ich upamiętniać, to byłbym temu równie przeciwny - wystarczy, czy nadal będziecie udawać ślepych?

nieradiomaryjny jest tańszy o 350 zł miesięc ... @ 20:31, 01.03.2019

IP: 188.147...97

Gdyby czerwona hołota do Polaków nie fikała, to by na głowie Wyklętych nie miała.

Część i Chwała Bohaterom!

slawek @ 20:33, 01.03.2019

IP: 178.213...198

Kim jest ,,jan kowalski z ostroleki'' który próbuje zaklinać rzeczywistość i historie , jaki on ma związek z byłym sowieckim ustrojem? chyba niemały.
Prawdziwi zbrodniarze i przeciwnicy naszego Narodu to : M.Frenkiel , H. Wolińska , S. Michnik , T. Duracz i wiele innych pseudo-prokuratorów po kilkutygodniowych kursach w Moskwie.

Humanoidalny robot Andrzej @ 20:34, 01.03.2019

IP: 5.173...132

Ja o du... Ty o zupie

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 20:36, 01.03.2019

IP: 78.152...118

slawek, a co too ma do rzeczy?

Czy któremuś z wymienionych przez Ciebie, ktoś buduje muzeum, czy ktoś ich nobilituje?

Czy jak X, jest bandytą, to Y, nim nie może być?

Jedni byli bandytami w polskich mundurach i drudzy nimi byli - ot, historia Polski.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 20:40, 01.03.2019

IP: 78.152...118

Nie, ja pytam, do kogo kierujesz swoje apele?

Ludzie, którzy chcą coś wiedzieć, po prostu szukają dowodów, a tych, którzy mają to gdzieś, nawet gdyby te dowody do nich przyszły i kopnęły ich w żyć, to i tak by to nic nie dało - co Ty byś chciał, zmusić ludzi do oglądania tych debat? - mnie interesowały, to oglądałem, ale jak widać Cienie nie interesowały, skoro ich nie oglądałeś

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 20:41, 01.03.2019

IP: 78.152...118

To, co Ty tu jeszcze robisz, zabieraj towarzycho i znikaj.

Rebeliant Remek @ 20:45, 01.03.2019

IP: 188.147...111

Tępy i przyjaciele.

Mord kobiet i dzieci czym można uzasadnić? Pijanym dowódcą, chęcią zemsty, a może chęcią uniknięcia pamięci?
Niestety. Nie wymordowano wszystkich.

I pytanie. Czy myliły się ówczesne władze AK, czy rumiany poseł i kolega z muzeum?

Ganimedes @ 20:49, 01.03.2019

IP: 188.146...12

Cuda , cuda ludzie... a paliwko na stacji w górę.

Humanoidalny robot Andrzej @ 20:51, 01.03.2019

IP: 5.173...132

To nie apel, tylko teoria z którą miałeś sie zapoznać w dodatku nie dotyczyła tematu który starasz się narzucić a poglądów ludzi na tym portalu jak i szczatkowej informacji szeroko dostepnej dla calego spoleczenstwa.

nieradiomaryjny jest tańszy o 350 zł miesięc ... @ 20:56, 01.03.2019

IP: 188.146...9

Gdyby w Glinciszkach do Polaków nie fikali, to by Dubinek nie mieli.
Gdyby w Glinciszkach nie zabijali kobiet i dzieci, to by Dubinek nie było. Gdy przeciwnik bije cię w słabiznę, to nie wygrasz nie robiąc mu tego samego. Wsi Polakom by nie wystarczyło, jeśli za czterech zabitych swoich wróg mordowały jedną polską wieś.

Cześć i Chwała Bohaterom!

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 20:58, 01.03.2019

IP: 78.152...118

Ale, właśnie wielokrotnie Ci wytłumaczyłem, że ta teoria jest fałszywa.

naLeśnik @ 20:59, 01.03.2019

IP: 188.146...231

Chociaż tu do lez :)

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 21:01, 01.03.2019

IP: 78.152...118

Tępy, jakbym słyszał jednego Pana z wąsikiem, który twierdził, że wojnę wywołała Polska, się zgodzić na korytarz exterytorialny do wolnego miasta Gdańska.

Wrogów szuka się na polu walki, a nie w wiejskich chatach - co powinno stać się z żołnierzem, który łamie rozkaz?

nieradiomaryjny jest tańszy o 350 zł miesięc ... @ 21:21, 01.03.2019

IP: 188.146...182

Jakbym słyszał jednego pana z wąsikiem, który twierdził, że wojnę wywołała Polska. To tak samo wini się Wyklętych, że zabijali.

Wrogów szuka się na polu walki, a nie jak tchórz idzie i z zemsty za swoich czterech morduje się wieś.

Gdybym był na Ich miejscu, i zobaczył w tej wsi niewinnych Polaków zamordowanych, to nie wiem, czy tak samo bym nie zrobił co Oni.

Gdy przeciwnik kopie cię w jaja, to ty go w zęby?

Jasiek @ 21:26, 01.03.2019

IP: 188.146...96

Niejaki Krzyś wkleja informacje o mordowaniu członków PPS u, gwardii ludowej dopisując narodowość żydowską ofiar...
Czy to aniołki były, które wprowadzały sowietyzm do Polski?

GIENIO @ 21:55, 01.03.2019

IP: 78.152...129

JANEK KONIOWALSKI,,,,MOŻE BYŚ PODAŁ ILU POLAKÓW ZAMORDOWALI CZERWONI W TYM SAMYM OKRESIE ??? TOŻ WSZYSTKICH UWAŻASZ ZA TĘPYCH,,A WIĘC OŚWIEĆ NAS JAŚNIE OŚWIECONY,

Zaskoczona @ 22:15, 01.03.2019

IP: 37.30...83

Chyba tylko w Polsce tak uroczyście otwiera się muzea ku czci i pamięci zbrodniarzy, bandytów i złodziei. To może więzienia też pootwierać z wielką pompą i oddać hołd skazanym?

Max @ 22:43, 01.03.2019

IP: 178.42...14

Proszę podać ilu Niemców czy Rosjan przez okres okupacji zabili ci " wyklęci". Znakomita większość uaktywniła się po 45 r mordując lub okradając swoich sąsiadów. Bieżąca narracja rządzących robi wielką krzywdę prawdziwym partyzantom walczącym o wyzwolenie Polski>

Znafca @ 22:48, 01.03.2019

IP: 178.235...93

Czytając niektóre komentarze potwierdza stare twierdzenie Churchilla, że historia jest pisana przez zwycięzców...Indoktrynacji dokonanej przez system narzucony nam przez okupanta po 54 r. nie da się szybko odwrócić. Jeszcze nie w tym pokoleniu. Za dużo поле́з
085;ый идиот.

Gita @ 22:51, 01.03.2019

IP: 37.248...250

Po cholerę dyskutować potomkowie ubeków, pezetpeerowców i współczesne lewactwo, zawsze będzie przeciw . Dla nich bohaterami są czterej pancerni i pies.kowalski zna wszystkie dialogi na pamięć.

Cześć i Chwała Bohaterom @ 23:05, 01.03.2019

IP: 178.235...69

W Polsce ciężko będzie przekonać wszystkich obywateli do tego Muzeum. Zbyt wielu to potomkowie zbrodniarzy współpracujących z komunistycznym okupantem i ciężko im w to uwierzyć i z tym się zmierzyć.

Leszek @ 23:08, 01.03.2019

IP: 31.1...100

Ten Kowalski z Ostrołęki to jest czerwone bydlę.

? @ 23:08, 01.03.2019

IP: 178.235...163

Spójrzcie na zachowanie Kulika szczególnie na ostatnim filmie laughing laughing laughing laughing Kto o wybrał?

V-CE @ 23:08, 01.03.2019

IP: 188.146...11

Emocje mieszają się z rzeczywistością. Popytajcie w okolicach Pisk czy Czerwina, co pamiętają ludzie. Tylko trzeba się zastanowić, czy to jest pamięć, czy sugestie np. rodziców - nie wiadomo, po której byli stronie. Historia nie jest czarna ani biała. Większy szacunek dla walczących w 1939, którzy byli wykletymi, niż tych, którzy,, przyłączyli " się a później,, zaopatrywali" swoje majątki w sąsiednich wsiach lub gminach. Bohaterstwo trzeba weryfikować, ale nie wg klucza partyjnego tylko zgodnie z rzeczywistością. Jeszcze kilka lat i nie będzie można przeprowadzić weryfikacji na gruncie. Na podstawie zapisów - a to zależy kto pisał. Dystans i własne myślenie - czy czarne jest na prawdę białe?

grzegorz @ 23:33, 01.03.2019

IP: 83.28...36

Oto lista ofiar największego sztandarowego "bohatera" kpt. Romualda Rajsa (ps.BURY)
---------------------
1.Piotr DEMIANIUK (lat 16), Zaleszany.
2. Grzegorz LEONCZUK (lat 35), Zaleszany
3. Konstanty LEONCZUK (lat 2), Zaleszany
4. Nadzieja LEONCZUK (niemowlę) , Zaleszany
5. Sergiusz LEONCZUK (niemowlę), Zaleszany Niemowlę.
6. Aleksy NICZYPORUK (lat 3), Zaleszany r. Dziecko.
7. Anna NICZYPORUK (lat 2), u Zaleszany Dziecko.
8. Jan NICZYPORUK (lat 26), Zaleszany
9. Maria NICZYPORUK (lat 37), Zaleszany.
10. Natalia NICZYPORUK (lat 35) Zaleszany.
11. Piotr NICZYPORUK (lat 8), r. Zaleszany.
12. NICZYPORUK, dziecko (poronione) Zaleszany.
13. Fiodor SACHARCZUK (około 40 lat),. Zaleszany
14. Stefan WEREMCZUK (lat 41),wieś Zaleszany.
15. Aleksander ZIELINKO (lat 55). Suchowolce
16. Stefan BABULEWICZ (lat 67), Mieszkał w Wólce Wygonowskiej
17. Jan ZINKIEWICZ (lat 32), Wólka Wygonowska.
18. Grzegorz GRYGORUK (lat 20), Wólka Wygonowska.
19. Mikołaj SZADEJKO (lat 20), wieś Krzywa. Furman zamordowany w Puchałach Starych.
20. Aleksander BONDARUK (lat 36) Krasna Wieś. Furman zamordowany w Puchałach Starych.
21. Michał BONDARUK (lat 24), Krasna Wieś. Furman zamordowany w Puchałach Starych.
22. Łukasz CHWASZCZEWSKI (lat 37). Krasna Wieś. Furman zamordowany w Puchałach Starych.
23. Aleksander DMITRUK (lat 17), Krasna Wieś. Furman zamordowany w Puchałach Starych.
24. Grzegorz DMITRUK (lat 62), Krasna Wieś. Furman zamordowany w Puchałach Starych.
25. Aleksander JUZIUCZUK (lat 23), Krasna Wieś. Furman zamordowany w Puchałach Starych.
26. Aleksander MAKSYMIUK (lat 63),. wieś Bystre. Furman
27. Włodzimierz SZEWCZUK (lat 46) r. w Świrydach. Furman
28. Wasyl BILEWSKI (lat 26),. Mieszkaniec wsi Zbucz. Furman zamordowany w Puchałach Starych.
29. Wasyl GRYGORYK (lat 21). Mieszkaniec wsi Zbucz. Furman zamordowany w Puchałach Starych.
30. Jan JAKIMIUK (lat 40), Czyże. Furman zamordowany w Puchałach Starych.
31. Teodor JAKIMIUK (lat 40), Podrzeczany. Furman zamordowany w Puchałach Starych.
32. ŁUKASZUK Teodor (lat 53),Czyże Furman zamordowany w Puchałach Starych.
33. Aleksander MAKSYMIUK (lat 52), mieszkaniec wsi Zbucz. Furman zamordowany w Puchałach Starych.
34. Michał NICZYPORUK (lat 39), Zaleszany.. Furman zamordowany w Puchałach Starych.
35. Grzegorz PIETRUCZUK (lat 22), Mieszkaniec wsi Rakowicze. Furman zamordowany w Puchałach Starych.
36. Wasyl SAWCZUK (lat 21), mieszkaniec wsi Zbucz. Furman zamordowany w Puchałach Starych.
37. Nikifor TADEUSZUK (lat 45), Mieszkaniec wsi Zbucz. Furman zamordowany w Puchałach Starych.
38. Jan TARASIUK (lat 17),Czyże. Furman zamordowany w Puchałach Starych.
39. Jan JUSZCZUK (lat 21), Jagodniki.. Furman zamordowany w Puchałach Starych.
40. Jan ŁAWRYNOWICZ (lat 40), Jagodniki. Furman zamordowany w Puchałach Starych.
----cd w następnym komentarzu

grzegorz @ 23:34, 01.03.2019

IP: 83.28...36

cd listy ofiar kpt. BUREGO
---------------------------------------
41. Nikifor NAZARUK (lat 45), Jagodniki.. Furman zamordowany w Puchałach Starych.
42. Aleksy GOLONKO (lat 17), Pasieczniki Wielkie. Furman zamordowany w Puchałach Starych.
43. Piotr KENDYŚ (lat 51) Łozice. Furman zamordowany w Puchałach Starych.
44. KOT Włodzimierz (lat 22), Mochnate. Furman zamordowany w Puchałach Starych.
45. Grzegorz ŁAWRYNOWICZ (lat 30), Pasieczniki Wielkie. Furman zamordowany w Puchałach Starych.
46. Jan SZUJECKI (lat 50), Orzeszkowo. Furman zamordowany w Puchałach Starych.
47. Michał NICZYPORUK (lat 16), Zaleszany.
48. Jerzy BAŁŁO (lat 21), Mieszkał we wsi Szpaki.
49. Paweł FILIPCZUK (lat 46). Mieszkaniec wsi Szpaki..
50. Wasyl KŁOCZKO (lat 63), wieś Szpaki.
51. Maria PIETRUCZUK (lat 20), wieś Szpaki.
52. Antoni SZESZKO (lat 60), wieś Szpaki.
53. Dionizy SZESZKO (lat 61), Mieszkaniec wsi Szpaki.
54. Jan SZESZKO (lat 44),. wieś Szpaki.
55. Jan SZESZKO (lat 23),. wieś Szpaki.
56. Anna ANTONIUK (lat 54), Mieszkanka wsi Zanie.
57. Helena ANTONIUK (lat 83), wieś Zanie.
58. Jan ANTONIUK (lat 15), Zanie.
59. Jan ANTONIUK (lat 26), Mieszkaniec wsi Zanie.
60. Katarzyna ANTONIUK (lat 53), Zanie..
61. Krystyna ANTONIUK (lat 50), Zanie.
62. Ksienia ANTONIUK (lat 49), Zanie..
63. Michał ANTONIUK (lat 49), Zanie..
64. Michał ANTONIUK (lat 64), Zanie..
65. Nadzieja ANTONIUK (lat 48), Zanie..
66. Mikołaj KATERMAN (lat 60), Zanie
67. Eugenia KOŁOS (lat 7), Zanie.
68. Maria KOŁOS (lat 14), Zanie..
69. Nadzieja KOŁOS (lat 39), Zanie.
70. Paweł KOŁOS (lat 46), Zanie.
71. Zofia KOŁOS (lat 12), Zanie..
72. Antonina NIKOŁAJUK (lat 43), Zanie..
73. Maria OLSZEWSKA (lat 14), Zanie.
74. Danił OLSZEWSKI (lat 39), Zanie.
75. Julianna PASZKOWSKA (lat 60), Zanie
76. Stefania PASZKOWSKA (lat 17), Zanie.
77. Grzegorz PASZKOWSKI (lat 68), Zanie.
78. Jan PASZKOWSKI (lat 14), Zanie.
79. Jan SIELEWONCZUK (lat 4), Zanie.
80. Wasyl SZOTKO (lat 55), Zawyki.
--------------------------------------------


---------
Już wtedy uznano ich za ludzi "gorszego sortu"

do zdjęcie nr 14 @ 23:38, 01.03.2019

IP: 5.172...158

Ten Pan jest akurat z AK Kolno .

Do Jasiek @ 23:51, 01.03.2019

IP: 37.248...42

Od kiedy dwutygodniowe dziecko jest działaczem czegokolwiek.Trzeba jeszcze nauczyć się trochę historii Polski.Najznamienitszym członkiem PPS-u był Józef Piłsudzki,całe szczęście że zmarł przed wojną bo też by go bandyci zabili.

V-CE @ 23:59, 01.03.2019

IP: 188.146...11

Jak ja bym chciał trafić na grupę ludzi, którzy chcą coś dobrego zrobić, ale jednocześnie nie pojechać na grzbietach,, przeciwników ". Czy skrajna prawica jest lepsza od zorganizowanej komuny, a co to jest skrajna prawica z oznakami komuny? Jak nie Oni to kto? Jak byśmy zachowywali się w tych czasach z naszą obecną mentalnoscia, gdyby można było wyciągnąć automat i,, udowodnić" swoją,, lepszosc" od naszych przeciwników?

nieradiomaryjny jest tańszy o 350 zł miesięc ... @ 04:34, 02.03.2019

IP: 188.147...32

V-CE, dobre pytanie, jak byśmy zachowali się w tych czasach, gdyby teraz władza była taka jak za Hitlera czy Stalina?

Wielu chwyciłoby za automat, by walczyć z "lepszością" władzy.

SZOK @ 07:18, 02.03.2019

IP: 5.173...30

No dobra było już otwarcie muzeum teraz może by ktoś podał termin zamknięcia.

XXXdo grzegorz @ 08:11, 02.03.2019

IP: 159.205...3

Myślę , że to" w morzu kropla "co Pan podał . polak Polakowi zgotował taki finał życia , a historia czasem lubi się powtarzać.

yyy @ 08:15, 02.03.2019

IP: 159.205...3

Nigdy tam nie wstąpię i nie chcę tego oglądać.

Do z YYY @ 08:32, 02.03.2019

IP: 178.235...69

Ze strachu na konfrontację z prawdą?

Silas @ 10:09, 02.03.2019

IP: 188.147...217

Politycy partii rządzącej mówili różne rzeczy o „wyklętych” – w dużej części nieprawdziwe. Manipulacja, której się dopuszczali, nie polegała wyłącznie na mówieniu nieprawdy, ale także na przemilczaniu — zarówno ofiar cywilnych, które zginęły z ręki „wyklętych”, (a były ich tysiące), jak i faktu, że nie byli oni najgroźniejszym politycznym przeciwnikiem komunistów po wojnie.

nieradiomaryjny jest tańszy o 350 zł miesięc ... @ 12:54, 02.03.2019

IP: 188.146...208

Silas, politycy partii rządzących w PRL mówili różne rzeczy o Wyklętych - całkowicie nieprawdziwe. Manipulacja, której się dopuszczali przerwała do dziś.

Czas to naprawić.

Cześć i Chwała Bohaterom.

Iza @ 13:00, 02.03.2019

IP: 188.146...55

Po przemówieniu Pana Glińskiego byłam bardzo zniesmaczona jak potraktował on obecnego Prezydenta swą wypowiedź musiał sprostować wracając się po chwili do mikrofonu właśnie tak ludzie PIS maja ludzi za nic. WSTYD

Papik @ 16:35, 02.03.2019

IP: 157.25...251

Czy w tym muzeum będzie przestawiana prawda o tym, że część żołnierzy wyklętych to zwykli mordercy?

Silas @ 20:43, 02.03.2019

IP: 217.99...9

Tajny raport CIA z 1947 roku.

.....Zbrojne bandy, które napadają na pociągi i magazyny. Nie mają poparcia ludności. Ich bezsensowna walka tylko pogarsza sytuację ekonomiczną kraju, powoduje niepotrzebny rozlew krwi i dostarcza rządowi powodów żeby zaciskać aparat opresji
......Wielu ludzi, choć z zasady sympatyzuje z Partyzantami, deprecjonuje ich działania, ponieważ uważa, że wywołują bezsensowny rozlew krwi nie osiągając żadnych trwałych celów.
.......Szczyt sił Partyzantów w Polsce został osiągnięty wiosną i zimą 1946 roku. Od tamtej pory ich siły stale spadają, częściowo przez działania rządowe, ale w większości ponieważ coraz więcej i więcej partyzantów przekonuje się o bezcelowości dalszych działań partyzanckich i powraca do normalnego życia.

nieradiomaryjny jest tańszy o 350 zł miesięc ... @ 21:18, 02.03.2019

IP: 188.146...114

Silas, komuniści zobaczyli, że nie mogą fikać, bo do Wyklętych doszłoby jeszcze więcej Polaków, więc zdecydowali o zmniejszeniu represji wobec ludności.

Rebeliant Remek @ 06:21, 03.03.2019

IP: 188.147...53

Co ty rumiany znowu wymyślasz. Ludzie po sześciu latach okupacji chcieli spokoju, pracy i chleba, a nie banditerki. Chcieli wyklęci wojaczki to mogli się wykazać w drodze na Berlin lub na Moskwę, a nie szukać wroga w wiejskich chałupach.