poniedziałek, 18 marca 2019 r., imieniny Cyryla, Edwarda, Boguchwała

Aktualności

Biblioteka zaprasza w marcu

Miejska Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki w Ostrołęce zapraszają na kolejne wydarzenia kulturalne. Na marzec przygotowano szereg warsztatów, prezentacji, relacje z dalekich podroży oraz spotkań z ciekawymi ludźmi.

Terminarz wydarzeń:

5 marca (wtorek)

godz. 18.00 - Spotkanie z cyklu Ostrołęcki Album Pamięci: Leszczyńscy z Ostrołęki - Cukiernia państwa Leszczyńskich, ul. Głowackiego 14.
Cukiernia Leszczyńskich działa od 1918 r. To nie tylko słodkości, które oferuje, ale to również bogata historia jednego z ostrołęckich rodów. Założyciel Cukierni Wacław Leszczyński przybył do Ostrołęki w 1918 r. z Sokołowa.

Reklama12 marca (wtorek)
godz. 18.00 Prezentacja najnowszej książki Karola Samsela pt. "Autodafe 2"
Klub przy Studziennej - Biblioteka ul. Gomulickiego 13.
Karol Samsel - poeta, krytyk literacki, doktor nauk humanistycznych, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, ostrołęczanin. "Autodafe 2" jest czternastą książką poetycką w jego dorobku twórczym. Książkę wydało szczecińskie wydawnictwo Forma w lutym 2019 roku.

14 marca (czwartek)
godz. 18.00 - Prezentacja książki Witolda Kuczyńskiego z Czarni pt. "Nasze dziedzictwo". MBP, ul. Głowackiego 42
Witold Kuczyński - pedagog, instruktor ds. folkloru i tańca, animator życia kulturalnego w Czarni i w regionie, pomysłodawca i realizator wielkich imprez folklorystycznych, np. "Na łowy". Niestrudzony popularyzator folkloru kurpiowskiego, kolekcjoner zdjęć i innych materiałów dokumentujących życie i folklor kurpiowski.

15 marca (piątek)
godz. 16.00-19.00 - Warsztaty literackie. Prowadzi dr Karol Samsel. Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

19 marca (wtorek)
godz. 18.00 - Spotkanie z cyklu Ulicami Wspomnień: Wielka powódź w Ostrołęce w 1979 roku, a także o wcześniejszych powodziach. Prezentacja zdjęć i filmów z komentarzem historycznym dr. Jerzego Kijowskiego. Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13. Można przynieść własne zdjęcia i podzielić się własnymi wspomnieniami z tamtych wydarzeń.

21 marca (czwartek)
godz. 18.00 - Ostrołęcka premiera filmu pt. "W jasnym niebie przebywam". Po projekcji filmu dyskusja z udziałem reżysera Darii Galant. MBP, ul. Głowackiego 42.
Daria Galant- powieściopisarka, poetka, reżyser. Miłośniczka koni. Autorka filmów dokumentalnych, scenariuszy, scenografii, kompozycji malarskich. Od kilku lat mieszka w Długosiodle w dworku "Olchowe łąki", gdzie prowadzi dom pracy twórczej oraz stadninę koni. Najnowszy film Darii Galant W jasnym niebie przebywam jest filmem dającym nadzieję. Widz oddala się z pośpiesznego świata i niezauważalnie dla siebie wchodzi w życie bohaterów. To film o sile woli i nierozerwalnych więzach miedzyludzkich. Niesie nową jakość patrzenia na życie i oczywiście wyśmienitą dawkę kina autorskiego.

26 marca (wtorek)
godz. 18.00 - Karol Samsel i jego gość Maksymilian Thoń. Spotkanie realizowane w ramach projektu Przystanek literacki Ostrołęka.
Klub przy Studziennej - Biblioteka ul. Gomulickiego 13.
Maksymilian Thoń - (ur. 1987 roku w Tarnowie) - poeta, eseista i redaktor. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek Stowarzyszenia Twórczego Artytyczno-Literackiego (STAL) z siedzibą w Krakowie. Redaktor Almanachu Literackiego Młodych Synekdocha. Redaktor naczelny internetowego czasopisma BibliotekaeSynƎkdochy. Jest inicjatorem spotkań poetyckich Gentelmani poezji. Tłumaczony na język angielski. Zaangażowany w wolontariat krakowskiego oddziału Wolontariatu pomocy dzieciom. Autor wielu tomów poetyckich.

28 marca (czwartek)
godz. 18.00 - W klubie podróznika: Ruandka w Afryce, czyli z piekła do raju". Multimedialna relacja z podróży Leszka Szczasnego. MBP, ul. Głowackiego 42.
Leszek Szczasny - fotograf, podróżnik, pisarz, filozof, społecznik, artysta, politolog, animator kulturalny, autor książki "Świat na wyciągnięcie ręki" czyli jak to mówią: człowiek renesansu. Multimedialna relacja z wyprawy do serca Afryki, do Ruandy. To mały podrównikowy kraj tysiąca wzgórz i miliona uśmiechów. Piekło, jakim były bratobójcze walki pomiędzy Tutsi i Hutu w 1994 r. odchodzi powoli i skutecznie na drugi plan. Wraz z autorem odwiedzimy stolicę Kigali, zwaną Singapurem Afryki, spędzimy wigilię nad jeziorem Kivu, przy granicy z Kongiem. Na wsi z kolorowo poubieranymi pasterkami przemierzymy plantacje kawy i herbaty, zatańczymy na wiejskim weselu i festynach ludowych, odwiedzimy rozśpiewane i roztańczone świątynie chrześcijańskie. W trakcie spotkania będzie dostępna książka pt. "Świat na wyciągnięcie ręki". Dzięki esencjonalnej i wciągającej narracji ma swój niepodrabialny styl. Jest subiektywnym, skonstruowanym trochę na zasadzie puzzli, barwnym zapisem eskapad po Europie i Bliskim Wschodzie. Porusza, rozśmiesza, koi, prowokuje - zachęca do odkrywania świata na własną rękę. więcej o książce na: www.leszekszczasny.pl

29 marca (piątek)
godz. 18.00 - Dyskusyjny Klub Książki: "Bóg rzeczy małych", autorka: Arundhati Roy. Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

Odsłon: 1008 komentarze: 0 Wrzuć na Facebooka 04:19, 02.03.2019r. Drukuj
Powrót


Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót

Reklama

Polbram
LUSAR
Toyota
SubWay
Carpexim
Bowling
Sklep Enter

Ogłoszenia

Forum

Reklama

MarketPozyczkowy.pl
Ynet.pl
Spaja
LuxKredyt
Hydraulika
KurpiaArte
NestBank