wtorek, 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Biblioteka zaprasza w marcu

Miejska Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki w Ostrołęce zapraszają na kolejne wydarzenia kulturalne. Na marzec przygotowano szereg warsztatów, prezentacji, relacje z dalekich podroży oraz spotkań z ciekawymi ludźmi.

Terminarz wydarzeń:

5 marca (wtorek)

godz. 18.00 - Spotkanie z cyklu Ostrołęcki Album Pamięci: Leszczyńscy z Ostrołęki - Cukiernia państwa Leszczyńskich, ul. Głowackiego 14.
Cukiernia Leszczyńskich działa od 1918 r. To nie tylko słodkości, które oferuje, ale to również bogata historia jednego z ostrołęckich rodów. Założyciel Cukierni Wacław Leszczyński przybył do Ostrołęki w 1918 r. z Sokołowa.

Reklama12 marca (wtorek)
godz. 18.00 Prezentacja najnowszej książki Karola Samsela pt. "Autodafe 2"
Klub przy Studziennej - Biblioteka ul. Gomulickiego 13.
Karol Samsel - poeta, krytyk literacki, doktor nauk humanistycznych, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, ostrołęczanin. "Autodafe 2" jest czternastą książką poetycką w jego dorobku twórczym. Książkę wydało szczecińskie wydawnictwo Forma w lutym 2019 roku.

14 marca (czwartek)
godz. 18.00 - Prezentacja książki Witolda Kuczyńskiego z Czarni pt. "Nasze dziedzictwo". MBP, ul. Głowackiego 42
Witold Kuczyński - pedagog, instruktor ds. folkloru i tańca, animator życia kulturalnego w Czarni i w regionie, pomysłodawca i realizator wielkich imprez folklorystycznych, np. "Na łowy". Niestrudzony popularyzator folkloru kurpiowskiego, kolekcjoner zdjęć i innych materiałów dokumentujących życie i folklor kurpiowski.

15 marca (piątek)
godz. 16.00-19.00 - Warsztaty literackie. Prowadzi dr Karol Samsel. Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

19 marca (wtorek)
godz. 18.00 - Spotkanie z cyklu Ulicami Wspomnień: Wielka powódź w Ostrołęce w 1979 roku, a także o wcześniejszych powodziach. Prezentacja zdjęć i filmów z komentarzem historycznym dr. Jerzego Kijowskiego. Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13. Można przynieść własne zdjęcia i podzielić się własnymi wspomnieniami z tamtych wydarzeń.

21 marca (czwartek)
godz. 18.00 - Ostrołęcka premiera filmu pt. "W jasnym niebie przebywam". Po projekcji filmu dyskusja z udziałem reżysera Darii Galant. MBP, ul. Głowackiego 42.
Daria Galant- powieściopisarka, poetka, reżyser. Miłośniczka koni. Autorka filmów dokumentalnych, scenariuszy, scenografii, kompozycji malarskich. Od kilku lat mieszka w Długosiodle w dworku "Olchowe łąki", gdzie prowadzi dom pracy twórczej oraz stadninę koni. Najnowszy film Darii Galant W jasnym niebie przebywam jest filmem dającym nadzieję. Widz oddala się z pośpiesznego świata i niezauważalnie dla siebie wchodzi w życie bohaterów. To film o sile woli i nierozerwalnych więzach miedzyludzkich. Niesie nową jakość patrzenia na życie i oczywiście wyśmienitą dawkę kina autorskiego.

26 marca (wtorek)
godz. 18.00 - Karol Samsel i jego gość Maksymilian Thoń. Spotkanie realizowane w ramach projektu Przystanek literacki Ostrołęka.
Klub przy Studziennej - Biblioteka ul. Gomulickiego 13.
Maksymilian Thoń - (ur. 1987 roku w Tarnowie) - poeta, eseista i redaktor. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek Stowarzyszenia Twórczego Artytyczno-Literackiego (STAL) z siedzibą w Krakowie. Redaktor Almanachu Literackiego Młodych Synekdocha. Redaktor naczelny internetowego czasopisma BibliotekaeSynƎkdochy. Jest inicjatorem spotkań poetyckich Gentelmani poezji. Tłumaczony na język angielski. Zaangażowany w wolontariat krakowskiego oddziału Wolontariatu pomocy dzieciom. Autor wielu tomów poetyckich.

28 marca (czwartek)
godz. 18.00 - W klubie podróznika: Ruandka w Afryce, czyli z piekła do raju". Multimedialna relacja z podróży Leszka Szczasnego. MBP, ul. Głowackiego 42.
Leszek Szczasny - fotograf, podróżnik, pisarz, filozof, społecznik, artysta, politolog, animator kulturalny, autor książki "Świat na wyciągnięcie ręki" czyli jak to mówią: człowiek renesansu. Multimedialna relacja z wyprawy do serca Afryki, do Ruandy. To mały podrównikowy kraj tysiąca wzgórz i miliona uśmiechów. Piekło, jakim były bratobójcze walki pomiędzy Tutsi i Hutu w 1994 r. odchodzi powoli i skutecznie na drugi plan. Wraz z autorem odwiedzimy stolicę Kigali, zwaną Singapurem Afryki, spędzimy wigilię nad jeziorem Kivu, przy granicy z Kongiem. Na wsi z kolorowo poubieranymi pasterkami przemierzymy plantacje kawy i herbaty, zatańczymy na wiejskim weselu i festynach ludowych, odwiedzimy rozśpiewane i roztańczone świątynie chrześcijańskie. W trakcie spotkania będzie dostępna książka pt. "Świat na wyciągnięcie ręki". Dzięki esencjonalnej i wciągającej narracji ma swój niepodrabialny styl. Jest subiektywnym, skonstruowanym trochę na zasadzie puzzli, barwnym zapisem eskapad po Europie i Bliskim Wschodzie. Porusza, rozśmiesza, koi, prowokuje - zachęca do odkrywania świata na własną rękę. więcej o książce na: www.leszekszczasny.pl

29 marca (piątek)
godz. 18.00 - Dyskusyjny Klub Książki: "Bóg rzeczy małych", autorka: Arundhati Roy. Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.
Wyświetleń: 1478 komentarze: -
04:19, 02.03.2019r. Drukuj