czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Zobacz wnętrze Muzeum Żołnierzy Wyklętych (zdjęcia)

Budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych zakończona. Przedstawiciel wykonawcy przekazał symboliczne klucze do obiektu podczas uroczystości z udziałem władz miasta, przedstawicieli rządu RP i dyrekcji obiektu. Część pomieszczeń udało nam się zwiedzić z aparatem.

Otwarcie muzeum połączyło się z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie zapoczątkowała wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Ostrołęce i złożenie kwiatów na skwerze im. śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

ReklamaPóźniej przedstawiciele rządu udali się na teren Muzeum Żołnierzy Wyklętych przy ul. Traugutta, gdzie odbyło się przekazanie kluczy do obiektu.

Dariusz Blocher, prezes zarządu firmy wykonawczej Budimex, złożył symboliczny klucz do muzeum na ręce ministra Piotra Glińskiego, dyrektora muzeum Jacka Karczewskiego oraz prezydenta miasta Łukasza Kulika. Po oficjalnej uroczystości, goście zwiedzili część pomieszczeń placówki muzealnej.

Dalsze punkty obchodów były już bardziej kameralne. W jednej z sal muzeum trwała debata pt. "Ocalić pamięć. O roli muzeum w budowaniu tożsamości". W spotkaniu wzięli udział m.in. kpt. Franciszek Chrostowski ps. "Mały" - prezes ostrołęckiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz ppłk Waldemar Nowakowski ps. "Gacek" - powstaniec warszawski, działacz opozycji antykomunistycznej i kolekcjoner. Zaprezentowano także wystawy fotografii Arkadiusza Gołębiewskiego - "Twarze Polski oraz "Powiat ostrołęcki w walce z dwoma okupantami. Tego dnia odbywały się także pokazy grup rekonstrukcyjnych.

ReklamaOtwarcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych nie oznacza jednak, że już będzie ono dostępne dla zwiedzających. Od uruchomienia obiektu dla publiczności dzieli jeszcze realizacja wystawy stałej. O problemach z powstaniem ekspozycji mówił dyrektor Jacek Karczewski podczas jednej z sesji rady miasta. Daty zakończenia wystawy stałej jeszcze nie poznaliśmy. Wiemy natomiast, że w środku obiektu ma się znaleźć m.in. multimedialna tablica z zarysem Polski, gdzie przy dotknięciu odpowiedniego miejsca pojawią się informacje o walkach toczonych na danym terenie. Zwiedzający poznają dowódców oddziałów, obejrzą zdjęcia, obrazy. Inicjatorzy powstania placówki wielokrotnie podkreślali, że ich celem jest przybliżenie, szczególnie młodym ludziom, historii powojennego terroru. Dlatego też ma zostać przygotowana zamknięta sala, z której przez zaryglowane drzwi będzie słychać głosy torturowanych, krzyki oprawców. Wszystko dzięki elektronice i efektom dźwiękowym. Niedawno zakończyła się także budowa kładki nadziemnej.

ReklamaPomysł realizacji całej inwestycji znalazł swój finał podczas sesji rady miasta 28 lutego 2013 r., gdy radni podjęli uchwałę o powołaniu do życia Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Obiekt powstał na terenie dawnego aresztu śledczego posiadającego ponad stuletnią historię. Realizację inwestycji przypieczętowały umowy podpisane z ministrem Piotrem Glińskim, reprezentującym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 7 marca 2016 roku oraz z wykonawcą inwestycji - firmą Budimex z Warszawy. W październiku 2017 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę muzeum.

Podczas ostrołęckich obchodów dnia pamięci Żołnierzy Niezłomnych, otwarto dla zwiedzających część pomieszczeń w muzeum i przygotowano program wydarzeń. Obiekt będzie można zwiedzać także w sobotę i niedzielę (2-3 marca) w godz. 12.00-16.00.

Zobacz, jak wyglądają pomieszczenia uchwycone w fotograficznych kadrach.

Zobacz zdjęcia:
Wnętrza Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Więcej na ten temat:
Budowa MŻW w Ostrołęce zakończona. Przekazanie kluczy z udziałem premiera i ministra (zdjęcia, wideo)
Wyświetleń: 14614 komentarze: -
04:51, 02.03.2019r. Drukuj