czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Maria Rochowicz odchodzi z ratusza

Maria RochowiczMaria Rochowicz to kolejna osoba, która pożegnała się z pracą w Urzędzie Miasta Ostrołęki. Pełniła funkcję dyrektora wydziału promocji miasta, kultury i sportu. Została zwolniona, a wydział zlikwidowano. Z początkiem marca powołano referat kultury, sportu i turystyki oraz biuro prasowe.

Maria Rochowicz to absolwentka polonistyki, rozpoczęła pracę w marcu 1994 roku na stanowisku asystentki wiceprezesa zarządu Intercell Evalda Oppanga. Po objęciu stanowiska prezesa zarządu przez Jerzego Janowicza była krótko jego asystentką, a następnie została kierownikiem Biura Zarządu. W 2001 r. powołane zostało Biuro Promocji i PR, którym kierowała. We wrześniu 2013 r. został jej powierzony dodatkowo obszar marketingu.

ReklamaPo 21 latach pracy, w 2015 roku, odeszła z firmy Stora Enso Poland w Ostrołęce. Karierę w korporacji porzuciła, aby wspólnie pracować z ówczesnym prezydentem miasta Januszem Kotowskim. Została dyrektorem wydziału promocji miasta, kultury i sportu w ostrołęckim ratuszu. Tu na chwilę warto się zatrzymać, gdyż konkurs na szefa promocji miasta, kultury i sportu był - można śmiało stwierdzić - żenującym. Ratusz ogłosił go 25 czerwca 2015 r. Niemal dwa tygodnie wcześniej (!) Maria Rochowicz poinformowała, że odchodzi z firmy Stora Enso, aby stawić czoła nowym wyzwaniom. Trudno nie przypuszczać, że już wtedy wiedziała jakie i gdzie stanowisko zajmie, a konkurs był jedynie formalnością. Złudzeń o możliwość zatrudnienia w ratuszu nie mieli także inni bezrobotni. Nowa dyrektor była jedyną kandydatką.

ReklamaRochowicz miała ocieplać wizerunek ratusza. Było o co zadbać. Rzecznik prasowy od dawna stosuje własne i prawdopodobnie tylko sobie znane standardy współpracy z mediami. Wojciech Dorobiński w pracy ma czas na czytanie komentarzy pod artykułami na "Mojej Ostrołęce", ale na odpisanie na krótkiego e-maila bardzo rzadko. To właśnie Rochowicz miała pracować nad tym, aby urząd miasta nie był postrzegany jako przechowalnia członków Prawa i Sprawiedliwości, tak jak Meditrans przechowuje członków Platformy Obywatelskiej. Czy owy wizerunek ociepliła? Ocenę pozostawiamy czytelnikom.

Maria Rochowicz, poza pracą w ratuszu była również w latach 2006-2010 radną z listy Prawa i Sprawiedliwości. W kolejnych wyborach mandatu nie zdobyła. W 2010 r. jej nazwisko znalazło się na liście Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki, koalicjanta PiS. Była liderką listy w okręgu nr 3. Zdobyła zaledwie 51 głosów i radną nie została.

ReklamaOd 2011 r. pełni też funkcję zastępcy prezesa TPO, obok Wiesława Szczubełka (od 2009 r.). Siedzibą organizacji do niedawna był lokal należący do miasta przy pl. Bema 7a, w tym samym budynku, w którym mieści się wydział promocji miasta, kultury i sportu. Tak więc pod jednym adresem zarządzała wydziałem miasta i organizacją. Warto dodać, że Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki za czasów prezydentury Janusza Kotowskiego otrzymywało najwyższe dotacje przewidziane w miejskim budżecie na działalność kulturalną.

Pod tym samym adresem, u boku Marii Rochowicz, przez jakiś czas pracował Andrzej Bojarski, który w ostatnich wyborach startował do rady miasta właśnie z list TPO. Jego kandydaturę poparło zaledwie 26 osób. Po przegranych przez PiS i TPO wyborach stwierdził na Facebooku, że ostrołęczanie są po prostu debilami.

Maria Rochowicz jest też poetką. Dotychczas wydała tomiki poezji: "Cud zrozumienia", "Ja, trzcina na wietrze", "Ściana płaczu", "Trajektoria" oraz prozę "Po obu stronach rzeki" i "Przyszli po mnie", najnowsza książką jest "Misterium Tyńca".

Jak się dowiedzieliśmy Wydział Promocji Miasta, Kultury i Sportu UM Ostrołęki został zlikwidowany. Z dniem 1 marca br. powołano referat kultury, sporu i turystyki. Jego kierownikiem została Agata Sosińska. Powołano też biuro prasowe, na czele którego stanie kierownik.
Wyświetleń: 13734 komentarze: -
13:19, 06.03.2019r. Drukuj