piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Skrzynka skarg: lekarze w ostrołęckim szpitalu pracują prawie bez przerwy

Skrzynka skarg, pochwał, pytań i pomysłów:
Chcę zwrócić uwagę na niezgodną z przepisami organizację pracy i zatrudnienie w ostrołęckim szpitalu. Otóż przebywając ostatnio na jednym z oddziałów, zauważyłam, że niektórzy lekarze pracują tam niemalże bez przerwy.

Są w pracy przez 40 godzin, a czasem i więcej. W pierwszej chwili pomyślałam sobie, że pracuje tyle, bo młody i chce się "dorobić". Ale widząc ich zmęczenie, a jednocześnie zaangażowanie i sumienność w prowadzeniu leczenia oraz życzliwość do pacjentów, wzbudziło to we mnie współczucie.

ReklamaPróbowałam dociec, dlaczego jest taka organizacja pracy. Nie raz media opisywały przypadki zasłabnięcia, a nawet śmierci lekarza podczas wielogodzinnego dyżuru. Zaczęłam zadawać pytania typu:

- Pan doktor jeszcze w pracy? - I dzisiaj znowu Pan doktor ma dyżur?
Odpowiedzi: - Taka praca. - No cóż, tak się złożyło.

Nie dało mi to żadnego wyjaśnienia. Dopiero po wyjściu ze szpitala i podejmując temat ze znajomymi, jedna koleżanka, której córka jest pielęgniarką, wiele mi wyjaśniła. Otóż lekarze zatrudnieni w szpitalu na etat, dyżury nocne i świąteczne pełnią na tzw. kontrakcie, (czyli na własnej działalności gospodarczej), co wcale nie jest dla nich korzystne. Po dyżurze etatowym lekarz powinien mieć wolne, po kontraktowym musi iść do pracy na etat. Ponadto szpital od tych dyżurów nie odprowadza składki ZUS - potencjalnie niższa emerytura. Ponieważ przepisy zabraniają świadczenia usług z działalności gospodarczej na rzecz zakładu pracy, w którym jest się zatrudnionym, szpital robi to poprzez tzw. firmę zewnętrzną - pośrednika. Nie zmienia to faktu, że ten sam lekarz pracuje w szpitalu na etacie, a także świadczy usługi dla szpitala z działalności gospodarczej. Lekarz na tym traci, bo zysk musi mieć też pośrednik, traci także ZUS. Liczę na rzetelne wyjaśnienie sprawy.

ReklamaOdpowiada Paweł Natkowski, dyrektor ostrołęckiego szpitala:
Odnosząc się do wyjaśnienia spraw związanych z "niezgodnymi z przepisami organizacji pracy i zatrudnienia w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce im. dr. Józefa Psarskiego", które do państwa redakcji zgłosiła czytelniczka, wyjaśniam:

Podstawą świadczenia usług przez personel medyczny może być stosunek pracy lub inny stosunek cywilnoprawny. Podstawową cechą "kontraktu medycznego" jest to, iż lekarz, wykonujący swoje czynności na podstawie takiej umowy, nie jest podporządkowany jako pracownik w ramach umowy o pracę. Kontrakt ma swoje wady i zalety zarówno z punktu widzenia lekarza świadczącego usługi na kontrakcie, jak i zarządzających placówką medyczną.

Zagadnienia związane z podstawowymi kwestiami dotyczącymi umów kontraktowych regulują przepisy ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej oraz przepisy kodeksu cywilnego. Wykonywanie świadczeń zdrowotnych na podstawie kontraktu medycznego ma charakter odpłatny, a personelowi medycznemu przysługuje z tego tytułu określone w umowie wynagrodzenie (art. 27 ust. 2 ustawy o działalności leczniczej). Pragnę nadmienić, że w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce obowiązuje wyznacznik zatrudnienia umów o pracę. Lekarze w żaden sposób nie są przymuszani do zawierania z podmiotem umów cywilno-prawnych. Jest to samodzielny wybór przez lekarza w jakiej formie: czy umowy o pracę czy cywilnej umowy, nawiązać stosunek prawny z podmiotem leczniczym.

ReklamaOdnosząc się do wyjaśnienia spraw związanych z "niezgodnymi z przepisami organizacji pracy i zatrudnienia w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce im. dr. Józefa Psarskiego", które do państwa redakcji zgłosiła czytelniczka, uprzejmie informuję, że ustawowe zasady gwarancyjne w zakresie maksymalnego czasu pracy nie obowiązują osób pracujących na kontraktach. Lekarz samodzielnie kształtuje czas swojej pracy, zatem ograniczenia wynikające z umowy o pracę nie mają w ich przypadku zastosowania. Pracodawca nie narzuca pracownikom kontraktowym ilości godzin do przepracowania, wynikają one tylko i wyłącznie z zapisów zawartej umowy. W obowiązującym systemie prawnym czas pracy lekarzy podlega ustawowym ograniczeniom (wynikającym z Kodeksu pracy oraz ustawy z 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej - Dz.U.2015.618, implementującej postanowienia dyrektywy nr 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego z dnia 4 listopada 2003 roku) wyłącznie wobec wykonujących pracę na podstawie umowy o pracę.

Reasumując, czas pracy lekarza czy pielęgniarki na kontrakcie nie jest normowany.

Odnosząc się natomiast do kwestii zatrudniania pracowników w ramach dwóch odrębnych umów tj. pierwszej zawieranej bezpośrednio ze szpitalem, a druga z zewnętrzną firmą, w której ten lekarz jest zatrudniony, uprzejmie informuję, że szpital, jako płatnik składek, przestrzega w tym zakresie odpowiednich przepisów prawa, w tym ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. To jaką umowę lekarz zawiera z podmiotem zewnętrznym jest indywidualna decyzją lekarza, na którą Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce nie ma wpływu i wglądu do umowy.

Wyświetleń: 15026 komentarze: -
09:33, 09.03.2019r. Drukuj