piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Jak wygląda opieka zdrowotna więźniów?

Fot. st. kpr. Daniel Dąbrowski/Zakład Karny w Przytułach StarychZakład Karny w Przytułach Starych opublikował na swojej stronie internetowej ciekawy artykuł na temat opieki zdrowotnej więźniów. Skazani mają prawo do świadczeń zdrowotnych i odpowiednich warunków higieny. Zapewnia się im też leki i artykuły sanitarne.

Świadczenia zdrowotne osobom pozbawionym wolności udzielane są przez podmioty lecznicze dla osób pozbawionych wolności, utworzone w aresztach śledczych i zakładach karnych.

Reklama- Udzielają one osobom pozbawionym wolności świadczeń zdrowotnych związanych z badaniem i poradą lekarską, leczeniem, badaniem i terapią psychologiczną, rehabilitacją leczniczą, opieką nad kobietą ciężarną i jej płodem, porodem oraz połogiem, badaniem diagnostycznym, w tym analityką medyczną, pielęgnacją chorych, pielęgnacją niepełnosprawnych i opieką nad nimi, zapobieganiem powstawaniu urazów i chorób przez działania profilaktyczne oraz obowiązkowe szczepienia ochronne, leczeniem stomatologicznym, orzekaniem i opiniowaniem o stanie zdrowia, zaopatrzeniem w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze - wyjaśnia mjr Agnieszka Chaberek, rzeczniczka prasowa Zakładu Karnego w Przytułach Starych.

Gdy świadczenia te nie mogą być udzielone, w szczególności z powodu: konieczności natychmiastowego udzielenia świadczeń zdrowotnych ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia osoby pozbawionej wolności, konieczności przeprowadzenia specjalistycznych badań lekarskich, leczenia lub rehabilitacji osoby pozbawionej wolności, konieczności przeprowadzenia badań diagnostycznych z powodu braku specjalistycznego sprzętu medycznego, konieczności zapewnienia świadczeń zdrowotnych podczas korzystania przez osobę pozbawioną wolności z przepustki lub czasowego zezwolenia na opuszczenie zakładu karnego lub aresztu śledczego, świadczenia te udzielane są przez pozawięzienne podmioty lecznicze (np. szpitale publiczne).

ReklamaJak wygląda opieka zdrowotna w ZK w Przytułach Starych
W ZK w Przytułach Starych utworzonym podmiotem leczniczym dla osób pozbawionych wolności jest ambulatorium z izbą chorych.

- Nie jest to podmiot leczniczy świadczący całodobową opiekę lekarską. Aby skazany mógł skorzystać z opieki zdrowotnej zgłasza taką potrzebę w miejscu swojego stałego zakwaterowania (w oddziale mieszkalnym, w którym przebywa). W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia - po godzinach pracy więziennego lekarza (gdy zakład karny nie zapewnia świadczeń zdrowotnych) - dowozi się go do publicznego podmiotu leczniczego (szpital w Ostrołęce) - zaznacza mjr Agnieszka Chaberek. - W związku z tym, że nie posiadamy warunków do całodobowej opieki zdrowotnej, regularnie szkolimy szeregowy personel niemedyczny w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Ponadto, posiadamy pełnoetatową specjalistyczną kadrę psychologiczną, do rozwiązywania w każdym czasie sytuacji trudnych w zakresie niepsychotycznych zaburzeń psychicznych skazanych. Jesteśmy wyposażeni w profesjonalny, dobrej jakości sprzęt do ratowania ludzkiego życia - m.in. AED - dodaje.

W strukturze medycznej służby więziennej na terenie innych aresztów śledczych i zakładów karnych w kraju funkcjonują przywięzienne szpitale, które zapewniają całodobową opiekę medyczną.

ReklamaPoczątek wykonywania kary
Skazanego przyjętego do aresztu śledczego - jak informuje rzeczniczka prasowa - umieszcza się w celi przejściowej, na okres niezbędny, nie dłużej jednak niż na 14 dni, dla poddania go wstępnym badaniom lekarskim, zabiegom sanitarnym i wstępnym badaniom osobopoznawczym oraz zapoznania z podstawowymi aktami prawnymi dotyczącymi wykonywania kary pozbawienia wolności i porządkiem wewnętrznym aresztu śledczego.

- Wyniki tych badań będą brane pod uwagę przez komisję penitencjarną podczas klasyfikacji skazanego, w celu skierowania go do właściwego rodzaju zakładu karnego, jego typu oraz systemu odbywania kary. Jeżeli wystąpiło poważne zagrożenie lub istnieje bezpośrednia obawa wystąpienia poważnego zagrożenia dla jego życia lub zdrowia, dyrektor zakładu karnego obejmuje takiego skazanego szczególną ochroną w warunkach zwiększonej izolacji i zabezpieczenia, polegającą m.in. na kontroli stanu jego zdrowia oraz udzielaniu pomocy psychologicznej - podkreśla mjr Agnieszka Chaberek.

Obszerną treść ciekawej publikacji można przeczytać na stronie Zakładu Karnego w Przytułach Starych. Artykuł powstał w ramach cyklicznie realizowanej - jeden raz w miesiącu, informacyjnej kampanii społecznej o prawach i obowiązkach osób pozbawionych wolności.
Wyświetleń: 4233 komentarze: -
09:06, 10.03.2019r. Drukuj