wtorek, 21 maja 2019 r., imieniny Kryspina, Wiktora, Jana

Fat-Bike

Aktualności

Gość "Mojej Ostrołęki" Marek Piórkowski: mam dalekosiężne plany i będę je realizował (wideo)

Marek Piórkowski, wójt gminy CzarniaGościem "Mojej Ostrołęki" był Marek Piórkowski, wójt gminy Czarnia. Włodarz najmniejszej gminy w powiecie ostrołęckim, mimo iż debiutuje w tej roli, szybko wziął się do pracy i przedstawia mieszkańcom coraz śmielsze i rozleglejsze plany rozwoju gminy.

Praca samorządowca nowemu wójtowi nie jest obca. Przez poprzednią kadencję zasiadał w radzie gminy, a teraz z fotela włodarza będzie pracował na rzecz lokalnej społeczności. W wyborach samorządowych uzyskał 52 proc. poparcia i wygrał w pierwszej turze.

Reklama Teraz przed nim wielkie wyzwanie, ale okazuje się, że obaw przed pełnieniem ważnej roli i odpowiedzialnej funkcji nie ma. Dotychczasowe doświadczenie, chęć do pracy i wprowadzania zmian, znajomość gminy oraz lokalnych problemów, idealnie wpisują się w charakter pracy wójta.

"Aktywizacja lokalnej społeczności to temat rzeka"
Planów na rozwój gminy jest ogromna ilość. Wybory odbyły się w październiku, a już przed świętami Bożego Narodzenia w Czarni odbył się, z inicjatywy wójta, wielki jarmark.

- Po objętym stanowisku moim priorytetem jest zwiększenie możliwości działań organizacji pozarządowych, na które wpływ ma bezpośrednio społeczeństwo. To m.in. koła gospodyń wiejskich, kluby sportowe, stowarzyszenia działające na rzecz rozwoju lokalnego - powiedział wójt Marek Piórkowski.

Pierwsze działania na rzecz lokalnej społeczności zainicjowano bardzo szybko. Po latach bezczynności, mieszkańcy całej gminy wzięli udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym, który okazał się ogromnym sukcesem i już wiadomo, że na stałe wpisze się w kalendarz gminnych imprez.

- Dużo rzeczy robimy, chcę aktywizować społeczność mojej gminy i integrować poszczególne miejscowości. Przez lata obserwowałem, że ludzie żyją tu, ale czasami też, brzydko rzecz ujmując, wegetują. Kolokwialnie mówiąc, powstał tu beton - nikt nie działał lokalnie, nie organizował spotkań, nie wspierał inicjatyw społecznych - czas to zmienić. Pierwszym działaniem integrującym był głośny w całym powiecie, dwudniowy Jarmark Bożonarodzeniowy. To wielki sukces, zaangażowało się wiele osób, wszystkie sołectwa, instytucje, firmy, osoby prywatne - wymienia wójt.

Reklama Potrzeby gminy to nie tylko kultura i edukacja, ale także inwestycje
Potrzeb w gminie jest dużo, od strony edukacyjnej i kulturalnej, ale przede wszystkim infrastrukturalnej. Jak zapowiada wójt, na każdej płaszczyźnie czynione są już prace, aby nie tylko gminę rozwijać, ale też aby zatrzymać tu mieszkańców i ściągnąć nowych.

- Zauważyłem ostatnio, że w gminie jest coraz mniej mieszkańców, są wymeldowania, bo podejmowana jest praca w większych miastach. Chcę zaprzestać tej migracji, zatrzymać młodych ludzi u nas, aby mogli się rozwijać, chcę im stworzyć warunki. Dalej kończymy i projektujemy wodociągi. Pozyskujemy też środki zewnętrzne. Chcemy też tworzyć nowe drogi, korzystać z projektów rządowych, składać wnioski. Także potrzeby edukacyjne są większe, mamy sygnały od rodziców i będziemy tworzyć nowe miejsca w szkołach, poszerzać ofertę dla najmłodszych - mówił wójt.

Włodarz planuje też rozwijać na terenie całej gminy ośrodki kulturalne, tworzyć świetlice, adaptować budynki, lokale, miejsca spotkań mieszkańców. Wśród społeczności gminy jest wielu zasłużonych twórców ludowych, artystów, to także znakomici sportowcy, uzdolniona młodzież. Dla nich warto inwestować i rozwijać gminę.

Mały budżet, ale plany dalekosiężne
Gmina Czarnia to najmniejsza gmina w powiecie ostrołęckim, dlatego i budżet nie jest oszałamiający. Chcąc realizować zadania, włodarz bierze pod uwagę korzystanie ze środków zewnętrznych i dotacji rządowych oraz unijnych.

- Pewnych rzeczy nie przeskoczymy, nasz budżet jest niewielki, ale dzięki środkom zewnętrznym możemy zrobić więcej. Każde dofinansowanie zewnętrzne to ogrom pracy, składanie wniosku, realizacja, wykonawstwo, to duże wyzwanie dla tak małego urzędu jak nasz, ale nie zamierzamy odpuszczać. Rada gminy czasami jest nastawiona sceptycznie do moich pomysłów, bo przez tyle lat nie udało się pewnych rzeczy zrobić. Moje działania są dalekosiężne, ale przy dwukadencyjności chcę, aby te działania wykraczały poza najbliższe pięć lat - zaznacza wójt.

Reklama Pragnę, aby bocian stał się naszym znakiem rozpoznawczym
Gmina Czarnia to wspaniały teren, także niezwykle atrakcyjny turystycznie. Trudno nie wykorzystać tego, co ofiarowuje natura.

- Poczyniliśmy już pewne kroki ku tworzeniu szlaków turystycznych. Warto docenić i wykorzystać walory rzeki Omulew, na przykład na spływy kajakowe, do sportów wodnych. Aż prosi się, aby wzdłuż tras powstały ścieżki rowerowe, wykorzystać leśne parkingi, przysłużyć się lokalnym przedsiębiorcom, agroturystyce. Ważne jest też oznakowanie terenu, brakuje informatora, który da kierunek dla turysty - mówi wójt.

Niezwykle ciekawym tematem jest też wpisanie walorów natury w plan promowanie gminy. Symbolem mógłby stać się tu bocian, który niezwykle licznie zadomowił się w tamtym rejonie.

- Na naszym terenie występuje ogromna liczba bocianów, na rozlewiskach Omulwi bociany się mocno zadomowiły. Idzie wiosna i bardzo chciałbym rozwinąć gminę w tym kierunku. Bocian jest tu kluczem, mamy wieże widowiskowe, ornitologów, to fajny pomysł na promocję gminy. Planujemy też prace w kierunku ekologii, fotowoltaiki, ale też usprawnienia gospodarki komunalnej, która niestety, nie z naszej winy, funkcjonuje niezbyt dobrze - puentuje wójt.

Z rozmowy wyłania się wizja gminy rozwiniętej wszechstronnie - od strony kultury, edukacji, infrastruktury drogowej, inwestycji gminnych, ale też turystyki, ochrony środowiska, ekologii. Plany wymagają jednak pracy nie tylko włodarza i urzędu, ale też zaangażowania mieszkańców.

Fragmenty obszernej rozmowy z Markiem Piórkowskim - wójtem gminy Czarnia, można obejrzeć na poniższym wideo. Zapraszamy.

Wyświetleń: 5178 komentarze: 11 Wrzuć na Facebooka 14.03.2019, 10:32r. Drukuj
Powrót


Mieszkaniec gminy @ 11:38, 14.03.2019

IP: 194.50...77

Może Pan Wójt ujawni więcej szczegółów odnośnie Jarmarku Bożonarodzeniowego.Jeżeli to był taki wielki sukces to niech opowie wszystkim ile pieniędzy w sumie wydano na organizację a ile w sumie zebrano do puszek???Według wcześniejszych zapewnień wójta zysk miał być 10-krotny czy faktycznie tak było??? Trochę to śmieszne że były nauczyciel wydaje pieniądze na wątpliwe imprezy a nie ma pieniędzy na śliskie drogi po których autobus jeździ wożąc dzieci do szkoły.

kokosz @ 12:11, 14.03.2019

IP: 37.47...65

a o złodziejskich zagrywkach firm podwykonawczych dla elektrowni które ujawnił sen. Majkowski to odważna MO nic nie napisze? tylko o szczypiorku będzie?

lena @ 12:41, 14.03.2019

IP: 194.50...83

dajcie trochę czasu, jeszcze za wcześnie przesadzać, ja życzę sukcesów i wspólnej, owocnej pracy

do m g @ 12:43, 14.03.2019

IP: 83.28...214

pisac to kazdy moze sprobuj ty porzadzic u siebie takis idealny

Czarniak @ 13:30, 14.03.2019

IP: 94.254...94

Za duzo sie chwali w mediach i na facebooku a za malo robi konkretow. Czekam na kanalizacje drogi OZE miejsca pracy. To sa istotne rzeczy. Wtedy mieszkancy zostana. Bociany niech zostawi w spokoju. Chyba ze przyczynia sie do wzrostu urodzen.

Ja @ 15:26, 14.03.2019

IP: 188.146...189

Wójt jest świetnym człowiekiem, wiadomo, wiele się musi jeszcze nauczyć, młody człowiek, bardzo energiczny, radosny. Powodzenia Panie Marku, jest Pan świetnym człowiekiem, gmina potrzebuje Pana energii.

Motorhet @ 15:48, 14.03.2019

IP: 94.254...231

Niech se chłopak zarobi tyle jego.

Informator @ 17:56, 14.03.2019

IP: 37.47...83

Jarmark Bożonarodzeniowy to impreza sfinansowana przez Urząd Marszałkowski z projektu ,,Mazowieckim Szlakiem Tradycji". Kolejne działanie WOŚP to wspólna impreza, którą sami mieszkańcy zorganizowali nieodpłatnie i w taki sposób zebrali 7664.00zl. Są mieszkańcy w Gminie Czarnia, którzy oprócz gadania i oczerniania stać na bardzo wiele. Nie wszystko w życiu kręci się wokół pieniędzy. Pozdrawiam.

Tadeusz @ 19:38, 14.03.2019

IP: 5.184...98

Panie Marku życzę Ci sukcesów ..POZDRAWIAM ...TADEUSZ Z GMINY BARANOWO ...

Kiero @ 22:13, 14.03.2019

IP: 5.173...159

Spoko gość. Odbierałem od niego mleko z gospodarstwa. Życzę mu samych sukcesów.

OCzarnia @ 15:38, 15.03.2019

IP: 178.235...147

Integrujmy się, imprezujmy a o pieniądze się nie martwmy bo nie wszystko wokół nich się kręci (szczególnie gdy je dostaniemy z Urzędu Marszałkowskiego). Chociaż moim zdaniem, każde powierzone gmninie pieniądze powinny być ostrożnie i przemyślanie wydawane? Ale ja wójtem nie jestem...