wtorek, 26 marca 2019 r., imieniny Emanuela, Larysy, Teodora

Ubieram

Aktualności

Skrzynka pytań: czy na tak oznakowanej drodze mogą poruszać się samochody?

Fot. czytelnikSkrzynka skarg, pochwał, pytań i pomysłów:
Chciałbym poruszyć kwestię znaku drogowego C-13 ("droga dla rowerów"). Na zdjęciu widać drogę ze wsi Grabówek na Witowy Most (powiat ostrołęcki). Czy na tak oznakowanej drodze mogą poruszać się samochody?

Cytat z rozporządzenia:
"Znak C-13 "droga dla rowerów" stosuje się w celu wyeliminowania z drogi innych niż rowery pojazdów. Znak ten umieszcza się bezpośrednio przy wjeździe na drogę dla rowerów. Znak drogowy pionowy umieszczony po prawej stronie jezdni lub nad jezdnią dotyczy kierujących znajdujących się na wszystkich pasach ruchu. Znaki po lewej stronie stawia się tylko na jezdniach jednokierunkowych o wielu pasach, jako powtórzenie znaku po prawej."

ReklamaObcokrajowcy widząc ten znak będą szukać objazdu do wsi Witowy Most, polscy kierowcy po prostu zignorują znak jak większość na drodze. Proszę o wyjaśnienie.

Odpowiada Grzegorz Bakuła, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Ostrołęce:
W odpowiedzi na e-maila czytelnika informuję, że w ubiegłym tygodniu zmieniono projekt stałej organizacji ruchu w obrębie skrzyżowania DP 2545W Grabnik-Grabówek-Jastrząbka-Gaczyska i DP 2546W Rżaniec-Grabówek. Zmiany dotyczyły zamiany znaku C-13 na znak C-13a ("koniec drogi dla rowerów").

Odsłon: 3971 komentarze: 6 Wrzuć na Facebooka 11:48, 15.03.2019r. Drukuj




Powrót


kropka nad i @ 14:40, 15.03.2019

IP: 194.50...223

Dz.U.2016.0.124 t.j. - Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie,
Rozdział 9
Ścieżki rowerowe
§ 46. 1. Usytuowanie ścieżki rowerowej względem jezdni powinno zapewnić bezpieczeństwo ruchu.
2. Odległość ścieżki rowerowej od krawędzi jezdni oraz jej usytuowanie powinny odpowiadać
wymaganiom określonym w § 43 ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Przy przebudowie lub remoncie drogi klasy G i dróg niższych klas dopuszcza się wyznaczenie przy prawej krawędzi jezdni pasa dla rowerów o szerokości nie mniejszej niż 1,5 m. Pas dla rowerów powinien być oddzielony od sąsiedniego pasa ruchu znakami poziomymi.
....

Czyli twór ze zdjęcia jest pasem dla rowerów, wyznaczonym przy PRAWEJ krawędzi jezdni. Oznacza to, że można się nim poruszać tylko w jedną stronę.
Rowerzyści nadjeżdżający z naprzeciwka mają go po LEWEJ stronie, więc nie jest spełniony warunek z rozporządzenia.
Taki pas od pobocza różni się tym, że poboczem mogą i muszą poruszać się piesi, a rowerzysta musi ustępować im pierwszeństwa, a na takim pasie rowerowym mogą się poruszać wyłącznie rowerzyści.
Piesi na tej drodze muszą poruszać się lewą stroną drogi lub poboczem (poza jezdnią).
Chyba zarządca drogi nie ma świadomości, jakiego potworka wybudował.

dddd @ 16:24, 15.03.2019

IP: 83.28...50

Rewelacyjny artykuł brawo piszcie więcej takich artykułów o duupie maryni

do dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych @ 19:59, 15.03.2019

IP: 185.166...143

Do dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych

Czyli po zmianie oznakowania na znak C-13a, ze skończyła się droga dla rowerów, oznacza ze przed tym znakiem samochody nie mogą się poruszać.

Nawet w samym artykule pisze ze jak znak stoi po prawej stronie to obowiązuje na wszystkich pasach ruchu.
Jeżeli się odwołuje znak C-13 znakiem C-13a, to napisałem wyżej na:
Zaakcentuję, na CAŁEJ SZEROKOŚCI JEZDNI czyli NA WSZYSTKICH PASACH RUCHY
była droga dla rowerów.

Pytanie:
ZDP Ostrołęka, zna i rozumie przepisy ruchu drogowego i rozporządzenie o znakach?

drogowiec-inż. @ 08:12, 16.03.2019

IP: 2a01:110f...8a23

... nie była droga dla rowerów, a wciąż JEST. Według tego oznaczenia na początku tam gdzie stoi znak C-13 jest jasno powiedziane, że na tę drogę mają zakaz wjazdu wszyscy oprócz ROWERZYSTÓW !!!
Czy jakiś dureń (czytaj dyrektor lub inżynier od projektów) inaczej rozumie przepisy?

Dlaczego w takiej sytuacji POLICJA ŁAMIE PRAWO?
Przecież wystarczy stanąć parę metrów za tym znakiem i napier-dzie-lać mandaty wszystkim kierowcom, którzy jadą innym pojazdem niż rower !

Gdyby policja nie łamała prawa i postępowała zgodnie z PRZEPISAMI to szybko wszyscy durnie stawiający taki znak polecieliby go zdemontować.

Głupoty czyjejś nie naprawimy ale NIE PRZESTRZEGANIE PRZEPISÓW I PRAWA PRZEZ POLICJĘ JEST NIEZROZUMIAŁE ?

Prosimy ustawcie się za tym znakiem i choć w pierwszym dniu zapytajcie wszystkich kierowców aut "dlaczego Pan/Pani tu wjeżdża skoro znak C-13 jasno sygnalizuje, że to jest droga dla rowerów?

Pytanie 2: Czy inżynier pożalsięboże decydujący o ustawianiu w takich miejscach znaków ma wykształcenie wyższe czy nieskończone przedszkole? Dlaczego facet lub babo sami się oszukujecie, że tak jest dobrze? A MOŻE KTOŚ WYŻEJ ZMUSZA WAS DO USTAWIANIA BEZPRAWNIE TAKICH OZNACZEŃ?

Pamiętajcie, że w Polsce obowiązuje ruch PRAWOSTRONNY, a znaki ustawione po prawej stronie obowiązują dla całej drogi !!!

ps @ 08:14, 16.03.2019

IP: 2a01:110f...8a23

"dddd" Ty sam jesteś duuuupppąąą albo tym inżynierkiem, który bezprawnie stawia takie znaki!!!

Typowy Hejter @ 09:28, 16.03.2019

IP: 2a00:f41...f25

Czasem się zastanawiam kto pisze te komentarze. Pewnie połowa to dorośli zachowujący się jak dzieci. :D
Ludzie trochę szacunku. To że się ktoś nie zgadza to nie znaczy że można go obrażać. Stop hejt!!!

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót