czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Wzorowa postawa funkcjonariusza SW

Fot. Zakład Karny w Przytułach StarychMłodszy chorąży Paweł Chorążewicz, funkcjonariusz Zakładu Karnego w Przytułach Starych oddał komórki macierzyste 40-letniemu mężczyźnie z Francji. Mundurowy nie po raz pierwszy wyróżnił się godnym pochwały zachowaniem. Wcześniej uratował życie osobie z wypadku drogowego.

W służbie więziennej mł. chor. Paweł Chorążewicz jest od listopada 2007 r. Obecnie pełni służbę w dziale ochrony na stanowisku starszego strażnika. Deklarowanym dawcą szpiku został wspólnie ze sporą grupą funkcjonariuszy z zakładu karnego.

Reklama- Po raz pierwszy bohaterem został w lutym 2014 r., ratując z wypadku drogowego życie jednej osoby. Został za to odznaczony odznaką Semper Paratus, przyznaną przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, za wykazanie się odwagą i poświęceniem w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego. Prywatnie żonaty, jest ojcem Damiana, Dawida i Michała. Jego hobby to aktywność fizyczna - rowerowe wycieczki, spacery, tenis stołowy, koszykówka i piłka nożna. Jego rodzina, tak jak koleżanki i koledzy ze służby, są z niego bardzo dumni - informuje mjr Agnieszka Chaberek, rzeczniczka prasowa Zakładu Karnego w Przytułach Starych.

W czasie różnych spotkań propagujących ideę pomocy drugiemu człowiekowi, Paweł Chorążewicz dzieli się swoją wiedzą, obala mity, przekonuje, że dzielenie się swoimi komórkami macierzystymi jest bezpieczne i nie powoduje żadnych skutków ubocznych dla zdrowia.

Reklama- Opowiada o swoich wcześniejszych wątpliwościach i obawach, ale także o wielkiej satysfakcji, gdy to właśnie jego wybrano i gdy to jego komórki macierzyste przeszczepiono choremu. Jak twierdzi większość osób, z którymi się spotyka, o szczegółach na temat komórek macierzystych i przeszczepach szpiku, słyszy od niego po raz pierwszy - zaznacza mjr Chaberek.

Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że jest chora na białaczkę. Dla wielu z nich jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Niestety, wiele osób potrzebujących często nie znajduje jednak zgodnego ze swoim genotypem dawcy.

Dawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 55 lat, która jest świadoma swojego deklarowanego zobowiązania, i która dokona formalnej rejestracji. Należy wypełnić kwestionariusz i deklarację dobrej woli, poddać się badaniom kwalifikacyjnym. Potem można w każdej chwili zostać poproszonym o oddanie szpiku lub komórek macierzystych krwi obwodowej.
Wyświetleń: 3755 komentarze: -
13:30, 20.03.2019r. Drukuj