O "Czystym powietrzu" i gospodarce śmieciowej w Ostrołęce (zdjęcia, wideo)
Minister środowiska Henryk Kowalczyk przyjechał do Ostrołęki, odwiedził m.in. starostwo powiatowe oraz gminy Olszewo-Borki i Czerwin. Na zakończenie wizyty wziął udział w konferencji dotyczącej przede wszystkim programu rządowego "Czyste powietrze".
Okazuje się, jak pokazują statystyki, że zainteresowanie programem w naszym regionie jest stosunkowo niskie, dlatego i konferencja nie cieszyła się wysoką frekwencją. Wynika to z różnych przyczyn m.in. niedostatecznej informacji w społeczeństwie, ale też braku funduszy na pokrycie części inwestycji wymiany pieców czy brak dostępu do sieci gazowej.
Dofinansowanie w programie nie jest na poziomie 100 proc., a wielu mieszkańców nie stać na sfinansowanie kompleksowej modernizacji instalacji grzewczych.
Spotkanie, które odbyło się w auli Wyższej szkoły Administracji Publicznej w Ostrołęce, dotyczyło m.in. niskiej emisji oraz projektów, które miałyby na celu ochronę środowiska naturalnego. Minister wywód rozpoczął od zagrożeń płynących z opalania domostw piecami starej generacji, które emitują zbyt wiele zanieczyszczeń do atmosfery.
- Największe ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery pochodzą m.in. z domów, gdzie używa się pieców starego typu tzw. kopciuchów, które szczególnie w momencie rozpalania emitują dużo zanieczyszczeń, wystarczy wyjść na osiedle, popatrzeć i powąchać i wiadomo co się dzieje. Programem "Czyste powietrze" chcemy to wyeliminować, ale też obniżyć koszty ogrzewania, wprowadzić energooszczędność - termomodernizacje budynków, ocieplenie domów - mówił minister Kowalczyk.
Minister przypomniał o warunkach przystąpienia do programu i zasadach skorzystania z dotacji, zachęcając jednocześnie do skorzystania z projektu, który ruszył na jesieni 2018 roku. Szczegóły programu można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Kolejnym zagadnieniem spotkania była gospodarka odpadami oraz piętrzące się problemy w tym zakresie, zarówno w miastach jaki i w samorządach gminnych. To też rosnące koszty, niedostateczna segregacja oraz różnego rodzaju nieprawidłowości.
- Temat odpadów jest teraz głośny, także Ostrołęka z tego powodu jest głośna, bo macie tu dwa skrajne przykłady - jedna firma, w której się bez przerwy pali, nie wiedzieć czemu i druga samorządowa, która jest w okolicy wzorem. Teraz jest dyskusja, że śmieci drożeją. Tam, gdzie nie ma samorządowych instalacji, powstają regionalne. Ważna jest też współpraca z mieszkańcami - warto przykładać się do segregacji, dążyć do tego, aby składować odpady w jak najmniejszej ilości, bo odpady nas zalewają, a góry śmieci rosną - mówił minister.
Podczas konferencji była też możliwość zadawania pytań i dyskusji na tematy ekologii, środowiska, programu "Czyste powietrze" czy gospodarki odpadami.
Dziękujemy, że postanawiasz zgłosić komentarz do sprawdzenia przez administrację serwisu. Nie prowadzimy stałej moderacji, ale reagujemy na zgłoszenia. Tak jak Ty, nie zgadzamy się na poniżające i obrażające komentarze oraz treści ujawniające dane osobowe, nawołujące do nienawiści lub szerzące nieprawdę.
Wskaż główny powód, dla którego przesyłasz komentarz do sprawdzenia i zatwierdź formularz przyciskiem "Zgłaszam".