sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Czy firma radnego legalnie odprowadzała wodę z placu budowy do miejskiej kanalizacji? (wideo)

Czy radny Mariusz Mierzejewski, były członek Prawa i Sprawiedliwości, bez pozwolenia odprowadzał wodę z terenu budowy nowych bloków na os. Natura? Ratusz sprawdza czy doszło do nieprawidłowości.

ReklamaOsiedle Natury w Ostrołęce, plac budowy nowego bloku wielorodzinnego, blaszane ogrodzenie i dwa węże odprowadzające wodę z placu budowy do studzienki miejskiej kanalizacji - zastaliśmy 3 kwietnia br. Inwestorem budowy wielorodzinnego budynku jest firma Trony Sp. z o.o., której prezesem jest Mariusz Mierzejewski, obecny radny rady miasta.

Przez lata Mierzejewski był blisko związany z Prawem i Sprawiedliwością oraz byłym prezydentem Januszem Kotowskim. W przeszłości wieloletni pracownik urzędu miasta, Miejskiego Zarządu Obiektów Sportowo-Turystycznych i Infrastruktury Technicznej w Ostrołęce czy dyrektor ostrołęckiej pływalni. W trakcie zarządzania Parkiem Wodnym wyszło na jaw, że Mierzejewski prawdopodobnie naruszył ustawę antykorupcyjną. Mając udziały w prywatnej firmie, zasiadał na stanowisku dyrektora ostrołęckiego basenu. Tym samym złamał prawo, czego nieuchronną konsekwencją powinno być zwolnienie dyscyplinarne z pracy. Zanim to się stało, Mierzejewski sam zrezygnował. Oficjalną rezygnację z funkcji szefa pływalni złożył 27 maja 2015 r. Mierzejewski nie musiał długo szukać nowej pracy. Wrócił do ratusza, gdzie został kierownikiem referatu działalności gospodarczej.

Jego stosunki z PiS uległy jednak pogorszeniu i w wyborach samorządowych w 2018 roku zdecydował się wystartować z ramienia nowo powołanego ugrupowania Bezpartyjne Miasto. Wraz z Jakubem Frydrykiem oraz Jackiem Łubą dostał się do rady miasta. Z Jackiem Łubą łączą go jednak nie tylko działania w samorządzie miasta oraz wspólny komitet wyborczy, ale też praca w spółce Trony. Mierzejewski jest bowiem jej prezesem, zaś Łuba, jak wynika ze złożonego oświadczenia majątkowego, jest tam zatrudniony na stanowisku referenta do spraw kosztorysowania i reklamy. Łuba to także redaktor strony internetowej, która w kampanii wyborczej silnie wspierała ugrupowanie tworzone przez Mierzejewskego i Frydryka.

ReklamaOdprowadzaniem substancji płynnych z placu budowy wielorodzinnego budynku na osiedlu Natura w Ostrołęce zainteresował się jeden z naszych czytelników, który zauważył, że z posesji doprowadzone są do studzienki kanalizacyjnej dwa duże węże strażackie, które całymi dniami wypompowują wodę. Pompowanie trwało nie tylko w dzień, ale też w godzinach wieczornych. Na nagranym na miejscu filmie widać odkrytą pokrywę studzienki oraz dwa węże odprowadzające wodę. Miejsce zostało oznakowane biało-czerwoną zaporą drogową.

W ostatnich dniach studzienka kanalizacyjna wróciła do pierwotnego stanu. Pokrywę umieszczono na miejscu, zniknęły też zapora oraz węże odprowadzające wodę.

W sprawie korzystania z miejskiej kanalizacji, skierowaliśmy zapytanie do Urzędu Miasta w Ostrołęce. Jeszcze nie wiemy czy władze miasta są zapoznane z faktem, że jedna ze studzienek kanalizacyjnych została wygrodzona i przez wiele tygodni odprowadzana jest tam woda z prywatnej posesji. Nie wiemy też, czy inwestor posiada stosowne zgody na zajęcie pasa drogowego i korzystania z miejskiej kanalizacji?

ReklamaOdpowiada Łukasz Kulik, prezydent Ostrołęki:
Podczas kontroli przeprowadzonej w 4 i 5 kwietnia br., nie stwierdzono przepompowywania wód gruntowych z terenu pobliskiej inwestycji (budowy domu wielorodzinnego na działce oznaczonej nr geodezyjnym 50728/14) do studni kanalizacji deszczowej. Studnie rewizyjne na sieci kanalizacji deszczowej w obrębie prowadzonej inwestycji były zamknięte. Pismem z dnia 6 grudnia 2017 roku nr GKOŚ.7021.1.63.2017 inwestor otrzymał zgodę na odprowadzanie wód opadowych i roztopowych z terenu nieruchomości (projektowanych powierzchni utwardzonych miejsc postojowych, dróg i chodników oraz połaci dachowych budynku wielorodzinnego) położonej w Ostrołęce na działce geodezyjnej numer 50728/14) do systemu miejskiej sieci kanalizacji deszczowej. Pismem z dnia 2 stycznia 2019 roku znak: WD.7211.5.56.2018 inwestor otrzymał zgodę prezydenta miasta Ostrołęki na lokalizację przyłącza kanalizacji deszczowej o średnicy 315 mm w gruncie działek o numerach 50728/6 i 50701/11 stanowiących własność miasta Ostrołęki, położonych w drodze gminnej wewnętrznej tzw. "wał carski". Przyłącze kanalizacyjne z przedmiotowej nieruchomości nie zostało jeszcze wykonane.

W przypadku trwałego odwadniania wykopów budowlanych - zgodnie z art. 394 ust.1 pkt. 5 ustawy prawo wodne (Dz. U. z 2018 r. poz. 2268) wymagane jest zgłoszenie wodno-prawne. Organem właściwym w sprawach zgłoszeń wodno-prawnych jest kierownik nadzoru wodnego Wód Polskich. Do zgłoszenia wodno-prawnego dołącza się zgodę właściciela urządzenia wodnego, które jest niezbędne do wykonania planowanych czynności. Inwestor nie występował do Miasta Ostrołęki jako właściciela urządzenia - sieci kanalizacji deszczowej - o zgodę na wykorzystanie sieci kanalizacyjnej do odwadniania wykopów budowlanych. O sprawie poinformowano Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Ostrołęce.

Wyświetleń: 9002 komentarze: -
11:26, 12.04.2019r. Drukuj