czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ostrołęczanie uczcili pamięć pomordowanych w Katyniu (zdjęcia, wideo)

Po wielu latach milczenia przywróciliśmy pamięć o tysiącach polskich obywateli - kwiecie polskiej inteligencji, oficerach i wojskowych pomordowanych przez NKWD na zlecenie najwyższych władz ZSRR. Ostrołęczanie uczcili 79 rocznicę zbrodni katyńskiej mszą świętą i złożeniem kwiatów przy pomniku.

W kaplicy cmentarza miejskiego przy ul. Krańcowej zgromadzili się przedstawiciele miejskiego samorządu, władz powiatowych, Muzeum Żołnierzy Wyklętych, przedstawiciele instytucji, szkół, służb mundurowych oraz mieszkańcy.

ReklamaPo mszy świętej nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem Golgota Wschodu. Nie zabrakło też okolicznościowych wystąpień, które nawiązywały do minionych, tragicznych wydarzeń oraz trudnej historii naszego kraju.

- To dla nas, Polaków, uroczystość niezwykle ważna, bo przypomina, jak trudną historię, na przestrzeni lat, miała nasza ojczyzna. Wiosną 1940 roku 22 tysiące naszych rodaków, kwiat naszej inteligencji, zostało strzałem w tył głowy zamordowanych na obcej ziemi. Było to świadome działania, mające na celu wyeliminowanie elit II Rzeczypospolitej po to, aby nasza ojczyzna nigdy nie powstała z kolan. Dziś, 79 lat po tej tragicznej historii, możemy mówić: pamiętamy - mówił Łukasz Kulik, prezydent miasta.

ReklamaDo tragicznych wydarzeń sprzed lat odniósł się także Jacek Karczewski, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

- To 13 kwietnia 1943 roku Niemcy podali informację o odkryciu masowych grobów polskich oficerów, od tego momentu zaczęła się walka o prawdę, walka o pamięć. Przez całe dziesięciolecia to nie był tylko zakaz mówienia prawdy, to były też represje dla tych, którzy tę prawdę głosili, którzy ją pielęgnowali, to także śmierć innych ludzi - ciąg dalszy zbrodni katyńskiej. Nadal poszukujemy prawdy i chcemy dotrzeć do tych, którzy za te zbrodnie nigdy nie zostali rozliczeni - mówił Jacek Karczewski, dyrektor muzeum Niezłomnych.

ReklamaNa zakończenie uroczystości wzruszający wiersz, autorstwa Jana Poteraja, wyrecytował major Tadeusz Zakrzewski, który przypomina nam o tamtych tragicznych wydarzeniach.

W tym roku konwencja obchodów została nieco zmieniona. W latach ubiegłych miejski samorząd przyjął zasadę, że łączył obchody zbrodni katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej. W tym roku po raz pierwszy od kilku lat rocznice nie były połączone.

Obchody odbyły się w piątek 12 kwietnia.

Zobacz zdjęcia:
Miejskie obchody 79 rocznicy zbrodni katyńskiej







Wyświetleń: 3355 komentarze: -
15:18, 12.04.2019r. Drukuj