piątek, 28 lutego 2020 r., imieniny Romana, Makarego, Lutomira

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Znaczenie minimalizowania hałasu w przemyśle

Stałe przebywanie, a zatem i praca w środowisku o podwyższonym hałasie, może prowadzić do wielu przykrych konsekwencji. Dlatego niezwykle istotne jest, aby osoby odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie zakładu zadbały o możliwie najmniejszą emisję hałasu.

Hałas o wysokiej częstotliwości jest nierozerwalnie związany z zakładami przemysłowymi. Jednocześnie stał się także głównym problemem pracodawców, jeśli chodzi o zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa na stanowisku pracy.

Reklama Wpływ hałasu na zdrowie człowieka
Na szkodliwe działanie hałasu są narażone niemal wszystkie osoby pracujące w przemyśle. Warto wspomnieć, że uszkodzenie słuchu jest jedną z najbardziej powszechnych chorób zawodowych. Szacuje się, że niemal jedna trzecia wszystkich chorób wynikających ze szkodliwych warunków pracy, jest związana z uszkodzeniem słuchu. Szkodliwość hałasu odczuwalna jest przede wszystkim przez sam narząd słuchu.

Najgorsze skutki przyniesie jednorazowe i krótkie narażenie się na hałas o bardzo wysokiej częstotliwości. To może doprowadzić do uszkodzenia anatomicznych struktur tego narządu, takich jak ubytki błony bębenkowej. Są to procesy nieodwracalne, które powodują stopniową utratę zdolności słuchu, a nawet mogą być przyczyną całkowitego wyłączenia tego narządu. Może również dojść do upośledzenia słuchu bez widocznych anatomicznych efektów, co występuje głównie w przypadku długotrwałego przebywania w hałasie. Wówczas głównym objawem jest pogorszenie ostrości słyszenia.

Reklama To schorzenie jest w pełni odwracalne, jeśli uda się je w porę zdiagnozować. Wówczas należy doprowadzić do odciążenia narządu słuchu, poprzez unikanie stref nadmiernej emisji hałasu. Nie tylko narząd słuchu cierpi w przypadku działania nadmiernego hałasu. Jego szkodliwość to także narastanie stresu, co doprowadza do wielu związanych z nim dolegliwości. Mowa tu przede wszystkim o obniżeniu wydajności pracy, a w przekroju dłuższego czasu dochodzi do choroby ciśnieniowej, wrzodowej, czy nawet nerwicy.

Duży hałas może mieć także wpływ na pogorszenie się bezpieczeństwa na stanowisku pracy, ponieważ zagłusza on dźwiękowe sygnały ostrzegawcze. Należy tutaj także wspomnieć o szkodliwym działaniu podwyższonego hałasu na środowisko naturalne wokół zakładów produkcyjnych. Długotrwała emisja podwyższonych fal dźwiękowych prowadzi do stałej degradacji przyrody.
Więcej informacji o limitach hałasu i sposobach jego minimalizowania: https://wenga.com.pl/halas.html.

Niestety, skutki tego działania nie są spektakularne i pojawiają się stopniowo. W związku z tym obecnie nie przykłada się odpowiedniej uwagi do tego tematu, co może prowadzić nawet do nieodwracalnych zmian w ekosystemie.

Sposoby ograniczania emisji hałasu
W trosce o bezpieczeństwo pracowników, a także o zyski przedsiębiorstwa związane z ich dobrą wydajnością, pracodawca powinien zadbać o możliwie najniższy poziom emisji hałasu. Jeśli nawet nie przekonuje do tego zdrowie pracownika, mocnym argumentem powinny być rygorystyczne przepisy prawne dotyczące nadmiernego hałasu.

Reklama Jak zatem ograniczyć emisję nadmiernie głośnych dźwięków? Sposobów na to jest mnóstwo i stosowane są one powszechnie. Od dekad znane są tłumiki hałasu czy osłony dźwiękoszczelne, a także ochronniki słuchu. W przypadku tych ostatnich należy pamiętać, że mogą one jedynie zmniejszyć szkodliwość hałasu dla człowieka, jednak nie wpływają na zminimalizowanie jego emisji.

Stosując odpowiednie osłony czy tłumiki hałasu, ważne jest, aby sięgać przy tym po doświadczonych specjalistów. Jeśli działamy w zakładach z gałęzi energetyki i planujemy zminimalizować emisję hałasu, wydawanego przez wydmuch pary wodnej czy sprężonego powietrza, warto postawić na firmę W-EN-GA.

Podmiot ten od niemal trzydziestu lat pomaga walczyć z uciążliwym hałasem w energetyce. Specjaliści tej firmy kompleksowo zajmą się potrzebami zakładów i zaprojektują odpowiednie tłumiki hałasu.

Artykuł sponsorowany
Wyświetleń: 470 komentarze: 0
16.04.2019, 06:52r. Drukuj
Powrót


Reklama

Tynki
LUSAR
Carpexim
Bowling
Foton

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Hydraulika
Sklep Enter