środa, 15 lipca 2020 r., imieniny Włodzimierza, Henryka, Egona

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Wszystko, co warto wiedzieć o drukarkach 3d - kompleksowy poradnik

Drukowanie 3dZastosowanie drukarek 3d jest ogromne - od tworzenia niewielkich elementów na własny użytek poprzez domy, a nawet protezy. Jednak wybór pierwszego urządzenia 3d może przysporzyć nie lada problemów. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów.

Różnią się one między sobą parametrami technicznymi oraz ceną.

Drukowanie 3d, pomimo wysokich kosztów, staje się coraz bardziej popularne, dzięki czemu powoli wkracza do naszych domów. Najwięksi pasjonaci drukarek 3d, wykorzystują ich możliwości do wydruku niemal wszystkiego. Coraz częściej w mediach słyszymy o kolejnym projekcie wykonanym za pomocą tego urządzenia, a wraz z upływem czasu przestają nas dziwić ich możliwości.

Jeszcze kilka lat temu przy użyciu drukarki 3d możliwe było zaprojektowanie i wykonanie tylko nieskomplikowanych projektów o niedużych wymiarach. Obecnie zaawansowane technologie pozwalają stworzyć nawet egzoszkielety czy protezy kończyn.

Reklama Historia drukarek 3d
Tradycyjny wydruk zawdzięczamy Janowi Gutenbergowi, który wynalazł ruchomą czcionkę i przy pomocy prasy drukarskiej wydrukował pierwszą książkę - biblię. Od tego czasu technologia wydruku była stale rozwijana i udoskonalana, jednak prawdziwy przełom nastąpił dopiero w erze komputerów i pierwszych drukarek atramentowych, które zostały wynalezione w 1976 roku.
Za moment powstania wydruku 3d uważane jest wynalezienie stereolitografii w 1984 roku. Ta nowatorska technologia dała możliwość wytwarzania modeli bazując na cyfrowych danych. Zaczęto dostrzegać możliwość wydruku warstwa po warstwie, co wówczas było dość trudne nawet do wyobrażenia.

Już w 1988 roku pojawił się kolejny pomysł, który można uznać za praprzodka wydruku 3d - mowa tu o technologii Fused Deposition Modeling (FDM). Było to nic innego, jak osadzenie topionego materiału. Pierwsza drukarka 3d, która wykorzystywała tę technologię, powstała w 1991 roku.

Jak działają drukarki 3d?
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli drukarek 3d, które są mniej lub bardziej zaawansowane technologicznie, co bezpośrednio wpływa na ich cenę. Za pomocą tego urządzenia można wydrukować niemal wszystko, jednak ważne jest wcześniejsze przygotowanie projektu, ponieważ to na jego podstawie stworzony zostanie wydruk.
Sama jakość drukowanego obiektu zależy od użytego materiału oraz technologii wydruku. Natomiast jego wielkość uzależniona jest od stołu roboczego - im większy stół, tym większy może być przedmiot.

Drukowanie 3d nazywane jest również wydrukiem przestrzennym. Nie jest to nowe rozwiązanie - już w 1984 roku pomysł ten został zgłoszony w urzędzie patentowym. Jednak rozwój tej technologii rozpoczął się dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku. Obecnie druk 3d można wykonać z coraz to większej ilości materiałów - również jadalnych, takich jak czekolada. Rok temu świat obiegła informacja o pierwszym domu, który został wybudowany za pomocą drukarki 3d. Materiałem, z którego został stworzony jest beton.

Technologie wydruku 3d można podzielić na sześć rodzajów:
- FDM - wydruk z termoplastów, najbardziej rozpowszechniony rodzaj, w którym znajdują się również amatorskie drukarki 3d,
- DLP, SLA - żywice światłoutwardzalne,
- CJP - wydruk 3d z proszku gipsowego,
- SLS, MJF - wydruki 3d ze sproszkowanych tworzyw sztucznych,
- SLM, DMP, DMLS, EBM - wydruk 3d ze sproszkowanych metali,
- LOM - wydruk z papieru lub folii.

Na rynku największą popularnością cieszą się urządzenia 3d o technologii wydruku FDM, czyli wykorzystujące plastik.
Drukarka 3d jest złożona z wielu elementów. Projekt wydruku w większości przypadków zaczyna się na komputerze, gdzie musi zostać wykonany. Może on być stworzony w programie AutoCAD lub innym, dedykowanym do danego modelu drukarki.

Materiały dedykowane drukarce, działającej w technologii FDM są sprzedawane w formie żyłki, która może przybrać postać kilkumetrowej szpuli. Zostaje ona wprowadzona do głowicy drukarki przez ekstruder. Głowica nagrzewa się nawet do 280 stopni, dzięki czemu materiał zostaje poddany obróbce, a następnie w półpłynnej formie wychodzi z dyszy drukarki.

Materiał zostaje rozprowadzony według projektu, warstwa po warstwie tworząc konkretny model 3d. Obiekt jest tworzony na stole roboczym, który zostaje rozgrzany do temperatury 60 stopni. W czasie wydruku dysza porusza się po osiach XYZ. Przed rozpoczęciem drukowania należy dokładnie wypoziomować stół roboczy, by wydruk przebiegł pomyślnie.

Reklama Zacznijmy od podstaw czyli drukarka 3d w formie długopisu
Drukowanie 3d zostało stworzone z myślą o tworzeniu prototypów, jednak z czasem stało się dostępne dla każdego. Obecnie stworzenie niewielkiego elementu, takiego jak niedostępna w sprzedaży część jakiegoś urządzenia, nie stanowi większego problemu.

Końcowe efekty wydruku w dużej mierze zależą od możliwości drukarki 3d. Wszystkie urządzenia tego typu mogą tworzyć wydruki z tworzywa sztucznego, jednak te bardziej zaawansowane mogą wykorzystywać inny materiał - metal, gumę czy nawet czekoladę.

Głównym ograniczeniem domowych drukarek 3d są ich kompaktowe wymiary, przez co mogą one tak naprawdę stworzyć tylko niewielkie obiekty.

Na rynku dostępne są również długopisy 3d, które umożliwiają rysowanie przestrzenne. Zasilane są wkładami z tworzywa sztucznego, które podczas pracy zostają rozgrzane do temperatury nawet 230 stopni, dzięki czemu możliwe staje się tworzenie przestrzennych obiektów.

Po nakreśleniu, linie od razu zastygają, co ułatwia tworzenie projektów 3d.

Nowoczesne długopisy 3d dają możliwość ręcznego stworzenia obiektu. Twórcy nie ogranicza projekt komputerowy. Samo urządzenie do złudzenia przypomina zwyczajny długopis o nowoczesnym wyglądzie. Prędkość, z jaką aplikowany jest roztopiony plastik, można regulować, dzięki czemu pracę urządzenia można dostosować do potrzeb oraz stopnia zaawansowania użytkownika.

Część długopisów 3d umożliwia również tworzenie na płaskich powierzchniach - również kartce papieru. Stworzony w ten sposób obiekt można delikatnie odkleić od powierzchni i postawić go w pionie.

Urządzenie to jest całkowicie bezpieczne - gorące tworzywo natychmiast stygnie, dzięki czemu nie stanowi zagrożenia nawet dla najmłodszych użytkowników. Długopis 3d jest doskonałym sposobem na rozwinięcie u dzieci zmysłu kształtowania przestrzennego poprzez zabawę. Urządzenie może z powodzeniem zastąpić tradycyjne metody rysowania.

Reklama Co można wydrukować za pomocą drukarki 3d?
Coraz częściej można usłyszeć o protezach wykonanych za pomocą drukarki 3d, jedzeniu, a nawet domu. Jedynymi ograniczeniami podczas drukowania 3d jest wyobraźnia oraz pole robocze.

Obiekty najczęściej tworzone za pomocą drukarki 3d:
1) Makiety architektoniczne. Wydruk 3d przychodzi z pomocą architektom, którzy mogą dzięki najnowocześniejszym technologiom zaprezentować swoim klientom makiety architektoniczne. W porównaniu do innych metod tworzenia tego typu wizualizacji, drukowanie 3d jest stosunkowo tanie, proste oraz szybkie.
2) Protezy. Często słyszy się o protezach stworzonych przy pomocy drukarki 3d. Są one tworzone za pomocą niskobudżetowego wydruku, dlatego ich cena oscyluje w granicach 50 dolarów. Wykonują je wolontariusze w ramach pomocy dla mniej zamożnych rodzin.
3) Czekolada. Jak się okazuje czekolada jest doskonałym materiałem do wydruków 3d. Oczywiście konieczne jest posiadanie stosownych głowic, które będą mogły wykorzystać ten materiał. Tworzone w ten sposób dzieła mogą stanowić niestandardowe dekoracje deserów, ale także stać się samodzielnymi daniami, płatającymi figla naszym zmysłom.
4) Dom. Wprawdzie postawienie domu przy pomocy drukarki 3d wymaga posiadania bardzo dużego pola roboczego, jednak nie jest to czynność nie do wykonania. Bardziej zaskakujący jest jednak fakt, że materiałem, z którego powstał był beton.
5) Prototypy. Zanim jakiś obiekt będzie produkowany na szeroką skalę, stwarzany jest jego prototyp. Na tym etapie można określić ewentualne błędy konstrukcyjne. Wydruk 3d umożliwia tworzenie prototypów, które są w pełni funkcjonalne i estetyczne.
6) Lód. Niektóre modele 3d umożliwiają tworzenie figur z lodu. Działają one odwrotnie niż popularne urządzenia, ponieważ zamiast ogrzewać, schładzają materiał, którym w tym przypadku jest woda.

Zapotrzebowanie na wydruki a wynajem drukarek
Drukarki 3d przydają się przede wszystkim w specjalistycznych firmach, które tworzą makiety lub prototypy. Natomiast tradycyjne urządzenia drukujące są przydatne w każdym - mniejszym czy większym biurze. Wybór drukarki wydaje się prosty - urządzenie ma generować wydruki wysokiej jakości. Jeśli przy okazji posiada również funkcję skanowania i kserowania dokumentów, staje się ideałem w oczach pracowników.

Wbrew pozorom dobranie odpowiedniego rodzaju urządzenia drukującego, które spełni oczekiwania pracowników firmy, nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Dodatkowo problem stanowić mogą częste awarie, wywoływanie nieodpowiednimi parametrami urządzenia i jego częstym przeciążaniem. Nie zapominajmy również o materiałach eksploatacyjnych, które kończą się zazwyczaj w najmniej odpowiednim momencie, a brak osoby odpowiedzialnej za ich uzupełnienie, skutkuje długimi przestojami w pracy urządzenia.

Rozwiązaniem tych wszystkich problemów jest wynajem drukarek. Przedsiębiorca nie musi już inwestować w zakup urządzeń, ani przejmować się stanem materiałów eksploatacyjnych. Specjaliście pomogą również w doborze odpowiedniego sprzętu na podstawie miesięcznego zapotrzebowania firmy na wydruki. Zadbają też o drukarki w przypadku ewentualnych awarii.
Szczegółowe informacje na temat wynajmu drukarek znajdują się tutaj.

Profesjonalne firmy, które zajmują się wynajmem drukarek, wykorzystują system zarządzania wydrukiem, dzięki któremu doskonale wiedzą, jaki jest aktualny stan materiałów eksploatacyjnych w urządzeniu, a także która drukarka uległa awarii i co może być tego powodem. Znacznie usprawnia to pracę, ale też niweluje przestoje w działaniu urządzeń, ponieważ tusze i tonery są wymieniane na czas, a uszkodzone drukarki naprawiane od ręki na miejscu lub odsyłane do serwisu. W przypadku tego drugiego rozwiązania, na miejsce urządzenia odebranego z biura, dostarczane jest nowe, o tych samych lub wyższych parametrach, które pozostaje w firmie do czasu naprawy poprzedniej drukarki.

Informacje na temat systemu zarządzania znajdziesz tu.

Podsumowanie
Drukarki 3d w wielu firmach wykorzystywane są do celów promocyjnych, natomiast w prywatnych domach stanowią świetną zabawę, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, w zależności od rodzaju urządzenia. Młodszym użytkownikom dedykowane są długopisy, które umożliwiają bezpieczną zabawę, starsi natomiast mogą spróbować swoich sił w bardziej zaawansowanych drukarkach 3d, w których konieczne jest wcześniejsze wykonanie projektu.

Artykuł sponsorowany
Wyświetleń: 412 komentarze: 0
20.04.2019, 10:01r. Drukuj
Powrót