czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Chcą cofnięcia dekomunizacji ulic i przywrócenia pamięci rosyjskich lotniczek - Wiery Bielik i Tatiany Makarowej

Latem 2017 roku w Ostrołęce przeprowadzono dekomunizację ulic, na mocy ustawy Sejmu RP. Zmianie uległa też ulica rosyjskich lotniczek Wiery Bielik i Tatiany Makarowej na osiedlu Wojciechowice. Część mieszkańców nie pogodziła się ze zmianą.

Decyzję w sprawie dekomunizacji ulic podjęła Rada Miasta Ostrołęki 22 czerwca 2017 roku. Na jej mocy zmieniono 13 nazw ulic, w tym właśnie ulicę Bielik i Makarowej, którą przemianowano na Dywizjonu 303.

ReklamaZ ulic całej Polski zaczęły znikać kojarzeni z komunistycznym ustrojem patroni, a ich miejsce na mapach zajęły osoby i organizacje kojarzone m.in. ze środowiskiem niepodległościowym, kościołem czy osoby zasłużone lokalnie. Cóż z tego, gdy wieloletnia tradycja i przyzwyczajenia mieszkańców wzięły górę. Nie wszyscy zgadzają się z nowymi nazwami. Taka sytuacja jest m.in. na osiedlu Wojciechowice.

Dwie rosyjskie lotniczki - Wiera Łukjanowa Bielik i Tatiana Pietrowna Makarowa zginęły w czasie II wojny światowej. Młodziutkie lotniczki zostały zestrzelone przez Niemców właśnie nad terenem Kurpiowszczyzny. Prochy spoczywają na cmentarzu żołnierzy Armii Radzieckiej w Ostrołęce. Do dziś pamiątki po Bielik i Makarowej są przechowywane z Zespole Szkół Zawodowych nr 2.

ReklamaHistorię mogliśmy poznać m.in. podczas wykładu pt. "Nocne wiedźmy", którego gościem specjalnym była Ałła Iwanowna Fiedina z Krasnodarska. Kobieta jest wykładowcą Międzynarodowej Akademii Nauk w Moskwie i Krasnodarskiej Wyższej Szkoły Socjalno-Ekonomicznej. Na grób lotniczek Wiery i Tani, jak o nich mówiła, przywiozła ojczystą ziemię, obejrzała pamiątki, opowiadała losy lotniczek.

O petycji mieszkańców osiedla Wojciechowice, którzy chcą przywrócenia nazwy ulicy, mieli rozmawiać radni podczas obrad miejskiego samorządu w czwartek 25 kwietnia. Radni uznali, że petycja złożona w formie elektronicznej nie spełnia wymogów formalnych (brakowało wskazania miejsca zamieszkania) i nie poddali jej pod dyskusję.

Czy jednak ta petycja pociągnie za sobą inne wnioski mieszkańców o przywrócenie dawnej nazwy, a w rezultacie cofnięcie dekomunizacji, co mogliśmy obserwować niedawno m.in. w Warszawie? Czy dawne nazwy ulic powinny być zachowane? Napiszcie, co sądzicie na ten temat.
Wyświetleń: 2653 komentarze: -
13:40, 26.04.2019r. Drukuj