piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Jak będzie wyglądała organizacja nowego roku szkolnego w Ostrołęce?

Organizacja roku szkolnego 2019/2020 w polskiej oświacie, w tym również w Ostrołęce będzie wymagała od władz samorządowych głębokich przemyśleń, aby zapobiec kończeniu zajęć lekcyjnych w godzinach wieczornych. Stwierdził radny miasta Ryszard Żukowski.

W związku z powyższym samorządowiec poprosił prezydenta Ostrołęki Łukasza Kulika o przedstawienie przedsięwzięć związanych z organizacją nowego roku szkolnego w naszym mieście, a także zadał kilka pytań.

Reklama- W informacji proszę przedstawić liczbę oddziałów w poszczególnych placówkach oświatowych, uwzględniając w szczególności oddziały klas pierwszych (po gimnazjum i po klasie ósmej). Proszę także podać liczbę uczniów w poszczególnych oddziałach oraz zapotrzebowanie na zwiększoną liczbę kadry nauczycielskiej wg specjalności - poprosił Ryszard Żukowski w interpelacji.

Prezydent Łukasz Kulik poinformował, że podejmuje możliwe działania, aby zminimalizować negatywne skutki wdrażanych zmian w systemie oświaty.

Reklama- W tym celu, już 8 stycznia 2019 r. na moim spotkaniu z dyrektorami szkół zawodowych i licealnych oraz pracowników wydziału oświaty podjęto działania mające na celu zapewnienie odpowiedniej liczby miejsc do nauki dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów. Działania te poprzedziła wstępna diagnoza zapotrzebowania na poszczególne kierunki kształcenia. Ponadto pracownicy wydziału oświaty na bieżąco współpracowali z dyrektorami szkół ponadgimnazjalnych w celu wypracowania oferty, która w sposób optymalny odpowiadałaby na oczekiwania podwójnej liczby absolwentów szkół podstawowych/gimnazjalnych. Efektem tej współpracy było zatwierdzenie liczby oddziałów klas pierwszych na rok szkolny 2019/2020 i liczby uczniów przyjmowanych do tych klas oraz ustalenie kierunków kształcenia ogólnego i zawodowego - czytamy w odpowiedzi włodarza miasta.

Prezydent Kulik przypomniał, że 11 marca br. zorganizowano też w hali im. Arkadiusza Gołasia w Ostrołęce Forum Edukacyjne, którego celem było przybliżenie uczniom III klas gimnazjalnych i VIII klas szkół podstawowych z terenu miasta Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego wiedzy na temat szkół średnich, ich kierunków kształcenia w najbliższym roku szkolnym, liczby planowanych oddziałów i zasad rekrutacji. W czasie trwania forum uczniowie mogli odwiedzać stoiska interesujących ich szkół, porozmawiać z ich przedstawicielami, otrzymać materiały informacyjne i uzyskać odpowiedź na pytania i wątpliwości.

Reklama- Pracownicy wydziału oświaty na bieżąco monitorują wdrażanie drugiego etapu reformy oświaty, w tym sytuację rekrutacji, a także sytuację kadrową. W chwili obecnej mogę stwierdzić istniejące zagrożenia utraty bądź ograniczenia zatrudnienia dla nauczycieli dotychczasowych gimnazjów. Natomiast w szkołach ponadgimnazjalnych/ponadpodstawowych dyrektorzy nie widzą zagrożenia związanego z brakiem kadry pedagogicznej, z wyjątkiem nielicznych przypadków w zakresie szkolnictwa zawodowego np. w branży budowlanej. Analiza czasu pracy szkól ponadgimnazjalnych wykazała, że niektóre szkoły kończą pracę w godzinach wieczornych już w bieżącym roku szkolnym. Czas pracy szkoły wynika przede wszystkim z liczby sal dydaktycznych i liczby oddziałów (w tym podział na grupy). Zatem oczywistym wydaje się, że jeżeli zwiększy się liczba oddziałów, a nie zwiększa się liczba sal dydaktycznych, to czas pracy szkół się wydłuży - czytamy w odpowiedzi prezydenta Łukasza Kulika.

Wiarygodne informacje, zarówno w zakresie czasu pracy poszczególnych szkół, jak też sytuacji kadrowej - jak zaznaczył prezydent Ostrołęki - będzie można uzyskać po zakończeniu procesu rekrutacji.

Szczegółowe dane, na przykład dotyczące aktualnej liczby oddziałów i uczniów w szkołach, znajdują się w BIP Urzędu Miasta Ostrołęki.
Wyświetleń: 2746 komentarze: -
08:50, 28.04.2019r. Drukuj