piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Gość "Mojej Ostrołęki" Jacek Jarmuła o podniebnej szkole dla pilotów w Nagoszewie (wideo)

Jacek JarmułaW Nagoszewie, w gminie Ostrów Mazowiecka, powstaje pierwsza w naszym regionie szkoła dla pilotów. O drodze do zdobycia skrzydeł i realizacji podniebnych marzeń rozmawialiśmy z pułkownikiem Jackiem Jarmułą - emerytowanym pilotem wojskowym i instruktorem.

Technik awionik, technik mechanik lotniczy, technik lotniskowych służb operacyjnych, technik eksploatacji portów i terminali to kierunki kształcenia jakie oferuje Centrum Szkolenia Lotniczego Technikum Lotnicze w Nagoszewie. Rekrutacja do szkoły rusza już 13 maja.

ReklamaTo pierwsza szkoła lotnicza w północno-wschodniej Polsce
Kto marzy o podniebnych lotach, bujaniu w chmurach i spełnianiu swoich marzeń o zostaniu pilotem, powinien już teraz zadecydować o swojej przyszłości edukacyjnej i wybrać szkołę, w której wykwalifikowana kadra oraz specjaliści z branży lotniczej wprowadzą młodzież w podniebny świat.

Inicjatorem powołania i założycielem placówki jest Mazowieckie Stowarzyszenie Pilotów z siedzibą w Ostrołęce. 10 lat temu powołało ono do życia Ośrodek Szkolenia Lotniczego w Grądach. Po wielu rozmowach wykonano kolejny ważny krok - utworzono szkołę dla pilotów. Technikum lotnicze oferuje, poza klasycznym stylem nauczania, zajęcia dodatkowe. Baza dydaktyczna mieści się w Nagoszewie, gdzie uczniowie pobieraliby nauki teoretyczne oraz praktyczne w szkolnych klasopracowniach. Atutem tej szkoły jest bliska odległość do Ośrodka Lotniczego w Grądach, gdzie będą prowadzone zajęcia praktyczne, szkolenia a także zajęcia pilotażowe.

- W dzisiejszych czasach jest bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów w lotnictwie, nie tylko pilotów, ale też mechaników lotniczych czy pracowników w obsłudze pasażerskiej i terminali lotniczych czyli przy całej logistyce obsługi terminali. Gdy powstanie Centralny Port Lotniczy w okolicach Warszawy, zapotrzebowanie na takich specjalistów jeszcze wzrośnie. Wciąż jest ogromne zapotrzebowanie na pilotów, zarówno w kraju jak i zagranicą - mówił Jacek Jarmuła.

Szkoła nie chce się zamykać na lotnictwo cywilne i komercyjne. W przyszłości chce podjąć współpracę z Lotniczą Akademią Wojskową, a duży nacisk na naukę języka angielskiego oraz międzynarodowe licencje otworzą drogę do pracy także poza granicami Polski.

- Chcielibyśmy, aby nasi absolwenci próbowali szczęścia w lotnictwie wojskowym. Chcemy umożliwić naszym uczniom zdobycie licencji pilota turystycznego - to, można powiedzieć, początek kariery lotniczej w lotnictwie liniowym. Także mechanicy w naszej szkole mogliby zdobyć licencję według europejskich przepisów, która da im szansę zatrudnienia także poza granicami kraju. Nie zapominamy tu o nauce języka angielskiego, na który będziemy kładli szczególny nacisk, z uwzględnieniem języka specjalistycznego - dodaje Jacek Jarmuła.

ReklamaKto może się ubiegać o przyjęcie do szkoły?
Narybkiem szkoły w Nagoszewie będą absolwenci szkół podstawowych oraz gimnazjów. To także wszyscy, którzy interesują się lotnictwem, którzy wyrażają chęć podjęcia pracy w lotnictwie.

- Praca w lotnictwie to jest przyszłość. Naukę będzie tu mogła podjąć młodzież kończąca gimnazjum i szkołę podstawową. Na kierunku technik awionik będzie to dodatkowo młodzież, która będzie musiała spełniać odpowiednie wymogi lotniczo-lekarskie, trzeba będzie przejść badania specjalistyczne w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej i zdobyć świadectwo upoważniające do podjęcia nauki na kierunkach lotniczych. Przede wszystkim chcemy pozyskać młodzież, która interesuje się lotnictwem - mówił pułkownik.

Aby wejść w poczet uczniów szkoły lotniczej, nie trzeba mieć wyjątkowych predyspozycji. W dzisiejszych czasach, gdy medycyna pomaga nam w wielu sytuacjach, warunki nie są aż tak restrykcyjne jak to było wiele lat temu. Najważniejsze są chęci, pasja i zainteresowanie lotnictwem, doświadczenie przyjdzie z czasem.

- Jeśli chcemy rozpocząć pracę w lotnictwie, to etap szkoły średniej jest jak najbardziej wskazanym etapem, dalszym krokiem będą studia lotnicze. Nasza szkoła oferuje kierunki, które są wskazane dla osób pragnących rozwijać swoją karierę w lotnictwie. To początek tej drogi - dodaje Jacek Jarmuła.

ReklamaZawód pilota wymaga wielu wyrzeczeń, ale przynosi też wymierne korzyści i satysfakcję
Technikum lotnicze w Nagoszewie to pierwszy tego typu ośrodek w północno-wschodniej Polsce. Kto zdecyduje się wstąpić w szeregi jej uczniów, może wiele zyskać. Placówka oferuje kształcenie teoretyczne i praktyczne oraz ciekawe zajęcia dodatkowe.

- Na bazie rozwiązywanego Gimnazjum w Nagoszewie tworzymy bazę kształcenia teoretycznego z dobrym zapleczem sportowym, a na bazie Ośrodka Szkolenia Lotniczego w Grądach będziemy kształcić praktycznie. Dodatkowo dysponujemy 30 miejscami w bursie w Ostrowi Mazowieckiej, organizujemy też transport spod internatu do szkoły. Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane nasza ofertą - mówił pułkownik.

Centrum Szkolenia Lotniczego Technikum Lotnicze w Nagoszewie, w roku 2019/2020 oferuje cztery kierunki kształcenia: technik awionik, technik mechanik lotniczy, technik lotniskowych służb operacyjnych, technik eksploatacji portów i terminali. Nabór do szkoły rozpoczyna się 13 maja br., a już 1 września mogłaby rozpocząć się nauka.

- Wraz z kadrą pedagogiczną, sam też będę chciał przekazywać wiedzę przyszłym adeptom branży lotniczej. Posiadam wieloletnie doświadczenie i mogę powiedzieć, że zawód pilota wymaga wielu wyrzeczeń, ale też przynosi wymierne korzyści finansowe oraz satysfakcję. Zapraszam do podjęcia nauki każdego. Praca w lotnictwie to wielka przygoda - zaprasza Jacek Jarmuła.

Jacek Jarmuła to emerytowany pułkownik sił powietrznych. Ukończył Liceum Lotnicze w Dęblinie oraz Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą w Dęblinie. Od 1987 roku związany był z 61 Lotniczym Pułkiem Szkolno-Bojowym w Białej Podlaskiej oraz 3 Ośrodkiem Szkolenia Lotniczego w Białej Podlaskiej. Od 2002 roku pracował w 1 Ośrodku Szkolno-Lotniczym w Dęblinie, a w latach 2008-2012 w Dowództwie Sił Powietrznych w Warszawie. W 2012 roku przeszedł na emeryturę. Dziś nadal pracuje i chce przekazywać swoją wiedzę młodszym pokoleniom jako instruktor oraz pedagog. Jego nalot życiowy to 2,5 tys. godzin na samolotach odrzutowych i śmigłowcach.

Kto chce wiedzieć więcej, 10 maja dni otwarte!
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem tel. 797-365-665 lub adresem e-mail: oraz na stronie internetowej www.technikumlotnicze.pl i na Facebooku.

10 maja br. na lotnisku w Grądach odbędą się dni otwarte i majówka pod hasłem "Spotkajmy się w Grądach". Uczestnicy będą mogli poznać ofertę szkoły, bazę szkoleniowo-dydaktyczną, spotkać się z dyrekcją, nauczycielami, personelem latającym i pokładowym jednego z dużych przewoźników lotniczych, będzie też można obejrzeć samoloty, porozmawiać ze specjalistami z branży lotniczej m.in. pilotami, mechanikami i skorzystać z wielu innych atrakcji.

Poniżej zaproszenie do szkoły i na majówkę w Grądach oraz zapis pełnej rozmowy z pułkownikiem Jackiem Jarmułą. Zapraszamy do wysłuchania.




Artykuł sponsorowany
Wyświetleń: 2721 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 09:55, 29.04.2019r. Drukuj


Powrót


Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com