czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Waldemar Salis stracił stanowisko dyrektora ZS nr 5 w Ostrołęce

Waldemar Salis nie jest już dyrektorem Zespołu Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej w Ostrołęce. Wieloletni dyrektor placówki stracił stanowisko na skutek wyroku sądu, za sprawą którego Salis nie może pełnić funkcji publicznych przez najbliższych kilka lat.

ReklamaChodzi o oświadczenie lustracyjne byłego już dyrektora ZS nr 5 w Ostrołęce, w sprawie którego tzw. sąd lustracyjny wydał prawomocny wyrok.

Waldemar Salis ma 61 lat. Dyrektorem Zespołu Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej był od początku istnienia placówki, tj. przez 22 lata. W przeszłości był nauczycielem wychowania fizycznego oraz trenerem drużyny piłki ręcznej Trójka Ostrołęka.

Salis to także polityk. W przeszłości związany był z Partią Demokratyczną - demokraci.pl, która powstała po przekształceniu Uniii Wolności. Z list PD ubiegał się w 2005 roku o mandat poselski. Trzy lata wcześniej (2002) z list Unii Samorządowej startował do sejmiku województwa mazowieckiego. Po wygranych w 2006 roku przez Janusza Kotowskiego wyborach na prezydenta Ostrołęki, Waldemar Salis nadal wygrywał konkursy na dyrektora ZS nr 5. Stanowiska pozbawił go dopiero wczoraj (30 kwietnia br.) wyrok sądu lustracyjnego.

ReklamaW Polsce oświadczenie lustracyjne muszą składać osoby pełniące funkcje publiczne, w tym dyrektorzy szkół. Podstawą prawną jest ustawa z dnia 11 kwietnia 1997 r. o ujawnieniu pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w latach 1944-1990 osób pełniących funkcje publiczne, lub współpracy z tymi organami.

Za złożenie oświadczenia lustracyjnego niezgodnego z prawdą pozbawia się osobę lustrowaną pełnionego stanowiska oraz nakłada zakaz pełnienia funkcji publicznych na okres od 3 do 10 lat.

Jak czytamy w ustawie "prawomocne orzeczenie sądu, stwierdzające fakt złożenia przez osobę lustrowaną niezgodnego z prawdą oświadczenia, jest równoznaczne z utratą kwalifikacji moralnych niezbędnych do zajmowania funkcji publicznych określanych w odpowiednich ustawach jako: nieskazitelność charakteru, nieposzlakowana opinia, nienaganna opinia, dobra opinia obywatelska bądź przestrzeganie podstawowych zasad moralnych. Po upływie 10 lat od dnia uprawomocnienia, orzeczenie sądu uznaje się za niebyłe".

ReklamaZgodnie z obowiązującym od 1997 r. modelem lustracji w Polsce osoby, które przyznają się do związku ze służbami PRL, mogą obejmować funkcje publiczne - decyduje o tym organ powołujący lub wyborcy. Tylko osoba, której oświadczenie o braku związków ze służbami PRL sąd prawomocnie uzna za nieprawdziwe, traci pełnioną funkcję publiczną i nie może ich pełnić od 3 do 10 lat.

Pełniącą obowiązki dyrektora Zespołu Szkól nr 5 w Ostrołęce została Ewa Oleksiak, dotychczasowa wicedyrektor placówki. Nazwisko nowego dyrektora, który pracę rozpocznie 1 września br., możemy poznać jeszcze przed wakacjami.
Wyświetleń: 30779 komentarze: -
12:00, 01.05.2019r. Drukuj