wtorek, 16 kwietnia 2024 r., imieniny Bernadetty, Cecyliana, Kseni

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Skrzynka pytań: dlaczego prowadzono wycinkę drzew obok szpitala?

Skrzynka skarg, pochwał, pytań i pomysłów:
Dlaczego obok Szpitala Miejskiego im. Józefa Psarskiego w Ostrołęce, naprzeciwko przystanku MZK w stronę osiedla Stacja trwa wycinka drzew i krzewów mimo okresu lęgowego ptaków?

Odpowiada prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik:
W związku z zapytaniem mieszkańca Ostrołęki skierowanego przez redakcję serwisu Moja Ostrołęka informuję co następuje: Właściciel terenu przed przystąpieniem do prac związanych z usuwaniem drzew i krzewów powinien ustalić czy znajdują się tam gatunki objęte ochroną. Podczas przeprowadzonych oględzin wskazanego miejsca gdzie odbywały się prace porządkowe, wykonawca poinformował, że przed przystąpieniem do planowanych prac, dokonuje oceny występowania siedlisk ptaków.

ReklamaCzynność ta należy do posiadacza nieruchomości w tym przypadku wykonawcy, pracującego na zlecenie właściciela nieruchomości tj. Województwa Mazowieckiego za pośrednictwem Mazowieckiego Zarządu Nieruchomości w Warszawie. Ponadto wykonawca informował, że zakres prac obejmuje tylko i wyłącznie drzewa, które zgodnie z artykułem 83f ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, są wyjątkami od obowiązku uzyskania zezwolenia na usunięcie tj.: 1. przepisów art. 83 ust. 1 pkt. 3 nie stosuje się do drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
a) 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego, b) 65 cm w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego, c) 50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew. Według Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt w okresie lęgowym zakazane jest: - niszczenie siedlisk lub ostoi będących obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania, - niszczenie, usuwanie lub uszkadzanie gniazd, - umyślne płoszenie lub niepokojenie w miejscach rozrodu lub wychowu młodych.

ReklamaWobec powyższego należy zwrócić szczególną uwagę czy w obrębie usuwanego drzewa oraz bliskiej okolicy nie pojawiły się gniazda. W przypadku ich stwierdzenia należy wstrzymać wycinkę przedmiotowego drzewa do czasu zakończenia okresu lęgowego ptactwa. Żadne przepisy nie definiują kiedy okres lęgowy ptaków się kończy, a kiedy zaczyna. W rozporządzeniu Ministra Środowiska z 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt jest wskazany okres od 16 października do końca lutego, jednak jest to jedynie okres, kiedy pod pewnymi warunkami wolno usuwać bez zezwolenia gniazda ptaków z budek, obiektów budowlanych i terenów zieleni.

ReklamaCzas między 1 marca a 15 października jest powszechnie i niesłusznie uznawany za okres lęgowy ptaków. Jednak termin ten nie jest wprost określony w przepisach prawa jako okres lęgowy. Okres lęgowy ptaków to czas dobierania się w pary, składania jaj i wychowywania młodych. Dla poszczególnych gatunków czas ten jest inny. Ogólne ramy mogą się nieznacznie przesuwać w poszczególnych latach, w zależności od panujących warunków pogodowych. Niektóre gatunki zaczynają lęgi wcześnie, inne późno. Okres lęgowy jest przedziałem czasu indywidualnym dla każdego gatunku ptaka i wynika z jego biologii.

Jeżeli wykonanie prac związanych z wycinką drzew lub krzewów może naruszać zakazy obowiązujące w stosunku do gatunków chronionych, należy z nich zrezygnować do czasu otrzymania stosownego zezwolenia. Aby uzyskać zezwolenie na odstępstwo od zakazów obowiązujących w stosunku do danego gatunku, należy zwrócić się odpowiednio do regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Wyświetleń: 4724 komentarze: -
09:13, 05.05.2019r. Drukuj