wtorek, 16 kwietnia 2024 r., imieniny Bernadetty, Cecyliana, Kseni

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Literacki maj w bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki zapraszają na spotkania biblioteczne, które zaplanowano w maju tego roku. Przed miłośnikami literatury wiele ciekawych wydarzeń.

Program literackich imprez:
- 10 maja (piątek), godz. 11.15 - Spotkanie z pasją: Natalia Gąska, pierwsza w regionie alpakoterapeutka, biblioteka osiedlowa nr 3, ul. Korczaka 4.

Reklama- 14 maja (wtorek), godz. 18.00 - Spotkanie przy kawie - spotkanie dla kobiet na temat "Profilaktyka, a rak piersi" z przedstawicielkami firmy Avon, biblioteka osiedlowa nr 3, ul. Korczaka 4.

- 14 maja (wtorek), godz. 18.00 - Karol Samsel i jego gość: Andrzej Kopacki, klub "Przy Studziennej" (biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

Andrzej Kopacki (ur. w 1959 r., mieszka w Warszawie) - doktor habilitowany germanistyki, eseista, poeta, tłumacz niemieckojęzycznej liryki i prozy, literaturoznawca w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, redaktor miesięcznika "Literatura na Świecie". Wyróżniony nagrodą dla tłumaczy Fundacji Roberta Boscha (2000) i Europejski poeta wolności (2012), a za twórczość liryczną - niemiecką nagrodą promocyjną im. Mörikego (2006). Opublikował m.in. tomy esejów: "Liryka Hansa Magnusa Enzensbergera" (1999), "Spod oka" (2002), "Literatura samonegacji" (2009), "Muszle w kapeluszu" (2012), "Rozmowa o drzewach" (2016). Na język polski przekładał utwory takich autorów jak: Gottfried Benn, Durs Grünbein, Michael Krüger, Max Weber, Walter Benjamin i Golo Mann. Najnowsza książka to zbiór wierszy pt. "Inne kaprysy".

Reklama- 16 maja (czwartek), godz. 18.00 - Prezentacja książki Wojciecha Łukaszewskiego pt. "Nowe jarzmo. Życie społeczno-polityczne na północnym Mazowszu w latach 1945-1956", MBP, ul. Głowackiego 42.

Wojciech Łukaszewski (ur. w 1977 r.w Przasnyszu) - nauczyciel, historyk, regionalista, dziennikarz, urzędnik samorządowy. W strukturach administracyjnych gminy Jednorożec pełnił funkcje: dyrektora Gminnego Zespołu Oświaty, dyrektora Gminnego Zespołu Kultury i Sportu, dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej oraz sekretarza gminy Jednorożec. Autor ponad 100 publikacji z zakresu historii regionalnej dotyczącej północnego Mazowsza oraz wielu artykułów o problematyce społecznej. Specjalizuje się w historii Polski XX wieku. Propagator dziedzictwa historyczno-kulturowego regionu kurpiowskiego. Badacz dziejów prasy regionalnej i lokalnej. Laureat Nagrody Prezesa Związku Kurpiów - "Kurpik 2011" w kategorii "Edukacja regionalna".

- 21 maja (wtorek), godz. 18.00 - Spotkania z historią regionu: "Bitwa pod Ostrołęką 26 maja 1831 r. Prelekcja Jerzego Dziewirskiego, klub "Przy Studziennej" (biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

Reklama- 28 maja (wtorek), godz. 18.00 - Karol Samsel i jego gość: Jacek Bielawa, klub "Przy Studziennej" (biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

Bielawa Jacek (ur. w 1974 r. w Prudniku) - prozaik. Recenzent miesięcznika "Nowe Książki". Mieszka w Katowicach. Wydał zbiór opowiadań "Święty Antoni" i inne opowiadania (w 2013 r. wyróżniony w konkursie "Czytane w maszynopisie" Fundacji Literatury imienia Henryka Berezy) oraz powieść "Kościelec". Jego opowiadanie znalazło się w antologii współczesnych polskich opowiadań 2017.

- "Kościelec" Jacka Bielawy zwraca uwagę energią języka i energią wypowiedzi bohatera-narratora, który - rzecz ujmując w największym skrócie - opowiada o sobie, o swoim życiu, o przeszłości, o teraźniejszości, o spełnieniach i niespełnieniach, o powikłanych relacjach z ojcem i z partnerkami. Nosi imię Feliks, jest właścicielem "Fabryki", czyli klubu fitness i ma czterdziestkę na karku. Proza gęsta i zwarta. Powieść współczesna, problemy i znaki współczesności jak najbardziej znajome. Dynamiczna narracja "Kościelca" jest ironiczna, często sarkastyczna. Feliks stara się znaleźć wytłumaczenie, "jak można nazwać te szalone ciągi zdarzeń, na które nie miał wpływu, jak alkoholik nie ma wpływu na ciągi alkoholowe?" Zatem bohater mówi, mówi, mówi, roztrząsa, interpretuje zdarzenia ze swojego życia i najbliższych sobie osób. Wdrapuje się na budowlę wzniesioną ze słów i rozgląda się dokoła. Tekst ma rytm i strukturę utworu muzycznego, chodzi o melodykę narracji, jej powtórzenia, nowe motywy, o swoistą refreniczność. Może to mieć związek z zawodem ojca Feliksa, dyrygentem, który jest intensywnie "opowiadaną" postacią, może mieć związek z pojawiającymi się w utworze nazwiskami muzyków i ich dzieł. Słyszalny, muzyczny motyw "Kościelca" rozwija się jak wstęga na wietrze - wybiega naprzód i zawraca. I żeby nie wszystko w "Kościelcu" toczyło się w sposób przewidywalny, czytelnika zaskoczy rozbudowana koda utworu, coś się w świadomości bohatera rozjaśni, a jego opowieść może zostać odebrana z czujnym przymrużeniem oka - stwierdza Piotr Szewc.

- 30 maja (czwartek), godz. 9.00 i 10.30 - Teatr Arlekin dla dzieci, MBP, ul. Głowackiego 42.

- 31 maja (piątek), godz. 18.15 - Dyskusyjny Klub Książki. Temat spotkania: Martwe dusze Mikołaja Gogola, klub "Przy Studziennej" (biblioteka, ul. Gomulickiego 13).
Wyświetleń: 580 komentarze: -
09:14, 10.05.2019r. Drukuj